Amsterdam Gezilecek Yerler

Amsterdam Gezilecek Yerler yazımda sizler için kentte gezdiğim tüm gezilecek noktalar, notlarımı ve dikkat etmeniz gerekenleri bir tur rehberi gibi anlatmaya çalışacağım.

Hafızanızda yıllandıkça güzelleşecek kanalları, harika mimari evleri ve yabancı turistlere önyargısız yaklaşımları ile Hollanda’nın başkenti, özgürlükler şehri Amsterdam.

1.Amsterdam Gezilecek Yerler Listesi

Amsterdam Gezilecek Yerler listesi hazırlanırken olabildiğince turistlerin en çok ziyaret ettikleri amsterdam gezilecek noktalar araştırılarak anlatıldı ve ben de buraları ziyaret ettim.

Eğer ilk kez Hollanda gezisi yapacaksanız sizin de bu konumları gezmenizi öneririm. Zaten buralarda ülkenin mimarisi, yaşam tarzı ve hayat standartları hakkında genel bir bilgiye sahip olacaksınız.

Amsterdam dışına çıkmayı düşünmüyorsanız tur rehberi kiralamak çok gereksiz bir harcama olacaktır. Benim fikrimi merak ediyorsanız hemen bir bisiklet kiralayıp sizde şehrin kalabalık bisiklet trafiğine karışın.

Zaten Amsterdam Gezilecek Yerler birbirlerine yakın konumlarda oldukları için bu bir avantaj olacaktır.

2.Dam Meydanı

Eski dönemlerde amstel nehrinin taşmasını engellemek için setler kurmuşlar, bu setler etrafına yapılan binalar daha sonra bu meydanı oluşturmuş. Sonraki döneminde balık pazarı olarak kullanılmış ve günümüzde kentin kalbi durumuna gelmiş.

Amsterdam Gezilecek Yerler Dam Meydanı
Amsterdam Gezilecek Yerler – Dam Meydanı

Şehrin merkezi konumundaki Dam Meydanı tüm turistik yerlere yakınlığı ile ve Amsterdam’da en popüler yer olarak bilinir. Istanbul-Taksim bizim için ne ise Dam Meydanı da Hollandalılar için aynısıdır.

Gittiğinizde ilk dikkatinizi çekecek olan anıt 2. dünya savaşında ölenleri anmak için yapılmış. Etrafınıza baktığınızda göreceğiniz Amsterdam Kraliyet SarayıNieuwe Kerk ve Madame Tussauds Müzesi gibi önemli müzeler meydanın kapsadığı alan içerisinde.

Meydanda özellikle ilkbahar-yaz aylarında çeşitli aktivite ve etkinlikler oluyor. Sokak sanatçıları, ilüzyon gösterileri, denge gösterileri bunlardan sadece birkaçı.

Ayrıca eğer şanslıysanız meydanda her yıl farklı dönemlerde kurulan lunaparka rastlayabilirsiniz. Özellikle dönme dolaba binip tüm şehri kuş bakışı görmek kaçırmak istemeyeceğiniz bir görsel şölen olacaktır.

Amsterdam’da Nerede Kalınır yazımı okuyarak bu bölgede kalmanızın avantajları ve otel tavsiyelerim hakkında bilgi edinebilir ve ayrıca Dam Meydanı yazımı okuyarak fotoğraf çekimlerimi, ulaşım ve daha fazlası hakkında detaylı incelemelerimi bulabilirsiniz.

3.Red Light District

Özgürlükler şehri Amsterdam da Gezilecek Yerler denince küçük bir araştırma yapan tüm insanların merakla görmek istedikleri ve ziyaret edecekleri ilk iki lokasyon arasına girmeyi başaran yer. Evet, burası seks ve hafif uyuşturucunun serbest olduğu meşhur Red Light District sokağı.

Amsterdam Red Light Sokağı
Amsterdam Gezilecek Yerler – Red Light Sokağı

Bu sokağın kaderini değiştiren olay eski dönemlerde bölgeye kurulan limana gelen denizcilerin paralarını fuhuş ve uyuşturucu için harcaması olmuş. Artan olaylar sebebiyle devlet kendi kontrolünde hafif uyuşturucu ve seks’i yasallaştırmış.

Özellikle ingiliz turistlerin çok yoğun olduğu bu sokak gündüz saatlerinde oldukça sakin, normal bir sokaktan hiçbir farkı yok. Tüm çekiciliği akşam saatlerinde kabinlerdeki kırmızı ışıkların yanıp caddenin bir anda tüm havasını değiştirmesiyle başlıyor.

Kabinlerde vücutlarını sergileyip dans eşliğinde müşterilerini bekleyen kadınlar Amsterdam Gece Hayatı konusunda önemli bir yere sahip bu sokakta.

Amsterdam Gece Hayatı Yazımı Okudunuz Mu?

Bölgede serbest olması sebebiyle caffee shoplarda veya yol kenarlarında içilen ot ve benzeri maddeler caddenin kokusunu tamamen değiştiriyor. Bazıları için sadece bu bile amsterdam gezilecek noktalar arasında olmasına yetiyor.

Daha ayrıntılı bilgi için bu sokağa nasıl gidebileceğinizi, dikkat etmeniz gerekenleri, uyulması gereken kuralları ve gözlemlerimi anlattığım Red Light District yazımı okuyabilirsiniz.

4.Amsterdam Çiçek Pazarı

Amsterdam görülecek yerler arasında yer alabilecek Bloemenmarkt, yani Amsterdam Çiçek Pazarı özelliklede su üzerine kurulan dünyadaki tek pazar yeri olarak bilinmektedir.

Bloemenmarkt Amsterdam
Amsterdam Gezilecek Yerler – Bloemenmarkt Çiçek Pazarı

Hollandaya özgü, başka hiçbir yerde kolay kolay rastlayamayacağınız renk renk ve kokusu ile sizi farklı diyarlara götüren lale çiçekleri işte bu pazarda sergileniyor.

Singel Kanalına kurulan ve turistlerin yoğun ilgi gösterdiği pazarda amsterdam’dan ne alınır yazımda da bahsettiğim gibi çeşit çeşit lale soğanlarının yanı sıra farklı hediyelik eşyalar da bulabilirsiniz.

5.Anne Frank Evi

Anne Frank Evi belkide Amsterdam da gezilecek yerler arasında duygu olarak en çok etkileneceğiniz yer.

Amsterdam Anne Frank Evi
Amsterdam Gezilecek Yerler – Anne Frank Evi

2. dünya savaşı sonrası nazi işgali altında kalan Hollanda’da birçok yahudi, almanlar tarafından toplanıyordu. Anne Frank ve ailesi şuan müze olarak kullanılan bu evin kütüphane kısmında bulunan gizli bir odada tam 25 ay saklanmayı başarmış ve daha sonrasında bir ihbarla yakalanmış.

Küçük kızın, saklandığı sığınakta yaşadığı korku, çaresizlik ve gelecekte hayal ettiği umut dolu günlerini anlattığı günlük, gizli geçitler ve dönemin izlerini hala müzede görmek mümkün.

Turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bu müzede genelde uzun kuyruklar oluşuyor. Eğer biletinizi internet üzerinden alırsanız kuyruk olmayan giriş kapısından müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

6.Madame Tussauds Müzesi

Dünyanın çeşitli ülkelerinde şubeleri bulunan ve ilk olarak çeyrek asır önce Londra’da açılan Madame Tussauds Müzesi eşsiz balmumu heykelleri eserleriyle Amsterdam’da hergün binlerce turist ağırlıyor.

Amsterdam Madame Tussauds Müzesi
Madame Tussauds Müzesi – Amsterdam Gezilecek Yerler

Müzede her biri 300.000 dolar değerinde ve sadece bir heykelin yapımının 4 ay sürdüğü yüzlerce eser var. Lady gaga, Ronaldinho, Bob Marley bu eserler arasında en dikkat çekenler.

Gerçek hayatta bu kadar ünlü ismi bir arada bir daha göremeyebilirsiniz, bu yüzden burayı gezi programınızda ziyaret edilebilecek amsterdam müzeleri arasına dahil etmenizi öneririm. Müzede ayrıca fotoğraf çekmek ve hatta heykellere dokunmak bile serbest.

Müze pazar günü dahil 09.00-22.00 saatleri arasında 17 Euro karşılığında ziyaret edilebiliyor ve çocuklardan ücret alınmıyor.

7.Heineken Experience

Amsterdam Gezilecek Yerler listemize Dam Meydanında bulunan şehrin tek ve fantastik bira müzesi ile devam ediyoruz.

Amsterdam Heineken Experience
Heineken Experience Bira Müzesi – Amsterdam Gezilecek Yerler

1867 yılında Dam Meydanında bira fabrikası olarak kullanılan Heineken binası 1988 yılında Amsterdam dışına taşınmış. Bu tarihten sonra bina restore edilerek Heineken Experience bira müzesi olarak ziyaretçilerine açılmış.

Müze denince belki akla sadece restore edilmiş bir fabrika gelebilir fakat içeride eğlenceli ve farklı ortamla karşılaşıyorsunuz. Sanal gerçeklik gösterileri, bedava bira ikramı ve uzanıp şampiyonlar ligi gollerini izleyebileceğiniz koltuklar bunlardan sadece birkaçı.

Eğer vaktiniz varsa ve bira seviyorsanız bu müzeyi ziyaret etmenizi öneririm.

8.Van Gogh Müzesi

37 yaşında intihar ederek öldüğü bilinen Van Gogh Hollandalı dünyaca ünlü bir ressamdır.

Ressamın yaşamı boyunca tuvallerine aktardığı 200 eser 1973 yılında Amsterdam’da kurulan bu müzede sergilenmektedir.

Amsterdam Van Gogh Müzesi
Van Gogh Müzesi – Amsterdam Gezilecek Yerler

Dışarıdan bakıldığında bir sanat galerisi düzeninde ve modern görünümüyle dikkat çeken Van Gogh Müzesi Corbet, Cezanne, Sisley, Manet gibi dönemin önemli ressamlarının eserlerine de ev sahipliği yaparak Amsterdam Gezilecek Yerler arasına girmeyi başarıyor.

Cuma günleri saat 19:00 dan sonra piyano ve jazz müzik dinletisi sunulan müzede giriş ücreti 17 Euro. (18 yaş altı için ücret alınmıyor)

9.Rijksmuseum

17. yüzyıla ait ve çoğunlukla Rembrandt eserlerine ev sahipliği yapan Rijksmuseum Hollanda’nın en büyük sanat ve tarih müzesidir.

Tam anlamıyla gezintinin 4-5 saat süreceği 8000 esere sahip müzede eski dönemlere ait savaş aletleri, mobilyalar ve eski dönemleri çağrıştıran birçok eser sergilenmektedir.

Amsterdam Rijksmuseum
Rijksmuseum – Amsterdam Gezilecek Yerler

13 Nisan 2013 tarihinde yapımı tam 10 yıl süren restorasyondan sonra görkemli bir açılışla yerli ve yabancı birçok turistin Amsterdam Gezilecek Yerler listesine girmiştir. Restorasyondan sonra tarihinin en kalabalık günlerini geçiren müze 09:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Müzede yer alan tüm eserleri detaylı şekilde incelemek (açıklamalarını okumak) çok fazla vaktinizi alacağından size önerim sadece yıldızlı olan yani en önemli eserlerin açıklamalarını okuyun.

10.Amsterdam Kraliyet Sarayı

Şehrin kalbi Dam Meydanında bulunan ve ihtişamlı görüntüsüyle ilk dikkat çeken bina Amsterdam Kraliyet Sarayı.

Şehrin önemli devlet adamları tarafından belediye binası olarak inşa ettirilen bu yapı, 18. yüzyılda Napolyon’un kardeşi Kral Louis Bonaparte tarafından Kraliyet Sarayı olarak ilan edildi.

Amsterdam Kraliyet Sarayı
Amsterdam Kraliyet Sarayı – Amsterdam Gezilecek Yerler

Çoğu kez dünyanın 8. harikası olarak anılan ve şehrin en önemli simgesi olan bu yapı yerli-yabancı turistler tarafından ziyaret amaçlı kullanılmasının yanı sıra Hollanda kraliyet ailesi tarafından verilen özel davetler ve törenlerde de kullanılıyor.

Giriş ücreti 7.5 Euro ve sadece salı-pazar günleri 12:00-17:00 saatleri arası müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

11.Nieuwe Kerk

Amsterdam’da bulunan Nieuwe Kerk kilisesi, şehrin ilk kilisesi olan Oude Kerk’in yetersiz gelmesi sebebiyle 1410 yılında Dam Meydanına inşa edilmiştir.

Amsterdam Nieuwe Kerk
Nieuwe Kerk – Amsterdam Gezilecek Yerler

Kullanıma açıldıktan sonra 2 kez yangın çıkması sebebiyle restorasyon için tamamen yakılıp tekrar dekore edilmiştir. Zaman zaman sanatsal çeşitli sergilerin yapıldığı kilise turistik ziyaretçilerin de ilgi gösterdiği noktalardan biri.

Normalde hala ibadethane olarak kullanılan kiliseye sadece sergi dönemlerinde turist olarak girip fotoğraf çekebiliyorsunuz. Giriş ücreti 16 Euro ama eğer I Amsterdam Card aldıysanız ücretsiz şekilde girebiliyorsunuz.

12.Begijnhof

1346 yılında rahibe olarak yaşamlarını sürdüren katolik mezhebine bağlı Begijntjes grubu için ibadethane amacıyla kullanılan Begijnhof şehrin önemli ve tarihi bir avlusudur.

Yapıldığı dönemde yoksul ve evsizlere bakma karşılığında rahibelerin kaldığı bu evlerde şuan yaşlı kadınlar ve bayan öğrenciler kalıyor.

Amsterdam Begijnhof Avlusu
Rahibelerin Kaldığı Begijnhof Avlusu – Amsterdam Gezilecek Yerler

Ziyaretiniz esnasında onların yaşadığı bölüme geçmeniz yasak ama buna rağmen sessiz olmanız ve onları rahatsız etmemeniz isteniyor.

Amsterdam’ın harika mimariye sahip evlerinin hepsini yan yana görebileceğiniz ve çok sessiz olması sayesinde sadece kuş sesleriyle kendinizle başbaşa kalabileceğiniz bu avluya kesinlikle gitmenizi öneririm.

Her gün 09.00-17.00 saatleri arasında açık olan Begijnhof’a ücretsiz şekilde girebilirsiniz.

13.Rembrandtplein

Rembrandtplein şehrin en önemli ve trafiğe kapalı olması sebebi ile birçok eğlenceli aktivitenin yapıldığı kentin renkli meydanlarından birisidir.

Rembrandtplein Heykeli
Rembrandtplein – Amsterdam Gezilecek Yerler

İlk kurulduğunda pazar yeri olarak kullanılan meydan 1876 yılında Rembrandt’ın heykeli dikilmesinden sonra Rembrandtplein adını almıştır.

Özellikle akşam saatlerinde cafelerdeki neon lambaların yansımalarıyla harika bir silüet oluşur. Rembrandt heykelinin etrafına toplanan turistler cafelerden gelen canlı müzik sesleriyle eğlenerek günün yorgunluğunu burada atar.

14.Vondelpark

Yeşili ve doğayı seviyorsanız Amsterdam Gezilecek Yerler arasında en çok ilginizi çekebilecek, çimlere uzanıp rahatlayabileceğiniz yer Vondelpark.

Vondelpark Amsterdam
Vondelpark – Amsterdam Gezilecek Yerler

Günde binlerce yerli-yabancı ziyaretçinin uğrak noktası olan parkta açık hava sineması, cafeler, restoranlar ve film müzesi yer alıyor. Bunların dışında alabildiğine yeşil bir alan, harika bir görsel manzara sunan gölet ve kuğular vaktinizi kendinize ayırıp burayı ziyaret etmenize değer ayrıntılar.

Kentte pek açık yeşil alan olmadığından Amsterdam haklı burayı iş çıkışları ve tatil günlerini değerlendirmek için kullanıyor. Parkta şarkı söyleyenler, bisiklet sürenler, paten kayanlar, koşu yapanlar, mantar yiyenler gibi pek çok farklı aktivite içerisinde insan görebilirsiniz.

15.Oude Kerk

Oude Kerk Amsterdam’da Red Light District bölgesinin hemen yanında eşsiz mimarisiyle dikkat çeken, katoliklere ait şehrin en eski kilisesidir.

Amsterdam Oude Kerk
Oude Kerk – Amsterdam Gezilecek Yerler

1250 yılında inşaa edilen kilisenin gotik konsepte ait dizaynı ortaçağ döneminin izlerini taşıyor. Gezdiğinizde göreceğiniz gibi yerlerdeki (bazılarının üzerine çiçek bırakılmış) anıt mezarlar, her noktasına işlenen motifler, vitraylı camlar eşine az rastlanır nitelikte.

Her ay belirli dönemlerde düzenlenen etkinlikler ve sergiler kilisenin bu harika mimarisiyle birleşince turistlerin amsterdam da ne yapılır sorusuna bir karşılık olabiliyor.

Amsterdam Gezilecek Yerler yazımı okuduktan sonra şehir yaşamı hakkında genel bilgi alabileceğiniz ve yapmanız gerekenleri anlattığım Amsterdam Gezi Rehberi yazıma göz atabilirsiniz.

Yorum yapın