Amsterdam Kraliyet Sarayı

Amsterdam Kraliyet Sarayı şehrin kalbi olan Dam Meydanı yakınlarında Nieuwe Kerk müzesinin yanında bulunan ve ülkedeki 3 saraydan en popüler olanıdır.

Meydanda etrafıma baktığımda heybetli görünümüyle ve saat kulesiyle ilk dikkatimi çeken Amsterdam Kraliyet Sarayı 1655 yılında yapılmış.

Amsterdam‘ın önde gelen devlet adamları tarafından Jacob van Campen’e belediye binası olarak inşa ettirilmiştir. Yapı pek çok kez restore edilmiş olup günümüzde Kraliyet Sarayı olarak anılmaktadır.

Amsterdam Kraliyet Sarayı
Amsterdam Kraliyet Sarayı Dam Meydanında, Şehrin Simgesi

Her turistin mutlaka Amsterdam Gezilecek Yerler listesinde yer alan bu kraliyet müzesi aynı zamanda kral ve kraliçe ziyaretleri, resmi davetler ve toplantılarda kullanılıyor. Müze içerisine girdiğimizde yine müthiş bir sessizlik bizleri karşılıyor.

Müzenin mimarisi hem dış görünüşü hemde iç görünüşüyle muhteşem. Tüm sarayda kullanılan koyu renkli taşlar, inşa döneminde sarı renkteymiş ve Almanyadan özel olarak getirtilmiş.

Hollanda-Amsterdam Kraliyet Sarayı
Hollanda Kraliyet Sarayı

Giriş ücreti 7.5 Euro olan ve yanlızca salı-pazar günleri 12:00-17:00 saatleri arası turistik ziyaretin serbest olduğu Amsterdam Kraliyet Sarayına çocuklar ücretsiz şekilde girebiliyor.

Amsterdam Gezi Rehberi yazımı okuyarak tüm müzeler ve şehir hakkında genel bilgi edinebilirsiniz.

Kraliyet Sarayı ulaşım konusunda turistik bölgelerin en kolayı diyebilirim. Zaten gezilecek yerlerin hepsine yakın olması sebebiyle sıra bu müzeye gelmeden bile muhteşem görüntüsünü kolayca farkedeceksiniz.

Yorum yapın