Amsterdam’dan Ne Alınır

Amsterdam, rotası Hollanda olan gezginlere alışveriş anlamında da pek çok alternatif sunuyor. Peki Amsterdam’dan Ne Alınır?, Amsterdam’ın nesi meşhur?

Gezi için Hollandaya gittiniz, tabi eli boş dönmek olmaz. Sevdiklerinizi küçükte olsa hediyelerle mutlu etmek için kentin alışveriş çılgınlığına katılmanız gerekiyor.

Öncelikle şunu belirteyim, Amsterdam da alışveriş için özellikle bir bölgeye gitmeniz gerekmiyor. Zaten gezi yapacağınız alanlar merkezi ve turistik konumlar oldukları için sıkça hediyelik eşya dükkanlarına rastlayacaksınız.

Başlamadan önce Amsterdam Gezilecek Yerler nereler öğrenebilirsiniz.

1.Alışveriş Rehberi – Amsterdam’dan Ne Alınır

# Tahta Ayakkabı: Hollanda’da meşhur olan bu şirin ayakkabılar Amsterdam hediyelik eşya olarak turistler tarafından en çok satın alınan ürünlerin başında geliyor.

klompen tahta ayakkabı
Hollanda Klompen Tahta Ayakkabı

Eski dönemlerde tarlaların deniz seviyesi altında olduğu için çiftçiler klompen dedikleri bu ayakkabıları giyerek tarlalarında dolaşıyorlarmış. Şimdilerde ise Hollanda’nın simgelerinden biri haline gelmiş süs eşyalarından biridir.

Orjinal ayakkabı, buzdolabı süsü, biblo, duvar süsü, anahtarlık gibi birçok farklı üretim şekli vardır.

Tamamen el yapımı olan bu ayakkabıların yapım işlemlerini görmek istiyorsanız Zaanse Schans‘a gidebilirsiniz.

Hollanda tahta ayakkabı fiyatları: Turistik bölgelerdeki tüm hediyelik eşya satan dükkanlarda bulabileceğiniz bu ayakkabıları, türüne göre 3-20 Euro arasında satın alabilirsiniz.


# Hollanda peyniri: Kahvaltılarımızın olmazsa olmazı peynirin anavatanı olarak kabul edilen Hollandaya gelipte peynir almadım demek olmaz. Gezi dönüşümde sorulan iki sorudan biri peynir, diğeri ise çikolata.

Hollanda Gouda Peyniri
Hollandanın DÜnyaca Ünlü Meşhur Gouda Peyniri

Öğrendiğim kadarıyla birçok noktada peynir üretimi yapılıyor ancak en meşhur olanı ismini yapıldığı şehirden alan Gouda peynirleri. Eğer bu lezzeti yerinde tatmalıyım diyecek kadar gurmeyseniz Rotterdam‘ın hemen yanında bulunan Gouda şehrine gidebilirsiniz.

Amsterdam’da Ne Yenir Yazımı Okudunuz Mu?

Peynirden çok anlamam açıkcası ama herkesi tadım yaparken görünce sürü psikolojisine uyarak bende birkaç tadım yaptım. Evet farklı bir peynir ve özellikle biberli, sarımsaklı, kimyonlu, domates parçacıklı çeşitleri değişik tatlar arayanlar için ideal.

Eğer gezi sıranızda almayı unutursanız üzülmeyin çünkü Schiphol havaalanında da kilosu 20 Euroya neredeyse her dükkanda karşınıza çıkacak.


# Hollanda Lalesi: Hollanda topraklarının yaklaşık olarak dörtte birini kaplayan, ünü tüm dünyaya yayılmış rengarenk laleler.

Amsterdam'dan Ne Alınır
Amsterdam’dan Ne Alınır – Hollanda Lalesi

Rivayete göre ülkeye ilk lale tohumu 16. Yüzyılda Osmanlılarla yapılan ticaret esnasında girmiş. Daha sonradan yetiştirilmesine verilen önem sayesinde popüler olmuş.

Amsterdam Gezi Rehberi yazımı da okumak isteyebilirsiniz.

Amsterdam’dan ne getirilir araştırması yapan tüm gezginlerin ilk karşılaştıkları bu çiçekleri ister saksı olarak istersenizde lale soğanı (tohumu) olarak 2-10 Euro arasında Bloemenmarkt yani çiçek pazarından satın alabilirsiniz.

Tavsiyem lale soğanı paketleri olarak satılanlardan alın, hem havaalanında sorun çıkmayacak hem de birçok farklı renkli lale yetiştirme şansınız olacaktır.


# Hollanda Çikolatası: İşte Amsterdam’dan ne alınır sorunuza verilebilecek en ekonomik yanıt.

Hollanda Çikolatası
Tadına Doyulmaz Meşhur Hollanda Çikolataları

Nedendir bilmem ama yurtdışında yapılan çikolatalar benim daha çok hoşuma gidiyor.

Sizin de öyle değilmi?

Özellikle Almanyadan gelipte yanında çikolata getirmeyeni hiç görmedim. Hollanda çikolatasının da bunlardan aşağı kalır yanı yok. Belkide bu ülkede meşhur olan ineklerin sütüyle alakalı bi durumdur.

Özellikle oreolu ve naneli çikolatayı mutlaka denemelisiniz. Naneli çikolata mı olur dediğinizi duyar gibiyim. Siz beni dinleyin ve bir deneyin kesinlikle pişman olmayacaksınız.

Bu meşhur çikolataları Hollandada tüm marketlerde veya havaalanında bulabilirsiniz. Tabiki önceliğiniz bütçemizi sarsmamak adına marketleri tercih etmek olmalı.


Daha fazlası için Amsterdam Gezi Rehberi yazımı okuyabilirsiniz.

Amsterdam’dan Ne Alınır yazımda sizlere gezim sırasında aldıklarımı ve ülkede meşhur olan hediyelikleri anlatmaya çalıştım. Yazıma yorum yaparak ve sosyal medya profillerinizde paylaşarak bana destek olabilirsiniz.

Bu Yazı İlginizi Çekecek –> Amsterdam Gece Hayatı

Yorum yapın