Batum Gezilecek Yerler : 15 Harika Yer

Batum gezilecek yerler bakımından oldukça doyurucu bir şehir. Özellikle büyük bir limana kıyısı olması sebebiyle ülkeler arası gezi yapan gemilerin durak yeri olmuş ve haliyle her gün yüzlerce turist ağırlıyor.

Peki Batum nasıl bir yer , Batum’da ne yapılır derseniz hemen özetlemek istiyorum. İlk bakışta deniz ve dağlar arasında muhteşem bir konuma sahip yaşamın birçok farklı yönünü harika şekilde birleştiriyor diyebilirim.

Gündüzü ile gecesi çok farklı. Örneğin gündüz gayet sakin bir şehirken gece heryer rengarenk ışıklanıyor ve lazer şovları başlıyor. Sanırım bu ışıklandırma işlerini seviyorlar.

batum gezilecek yerler
Batum Gezilecek Yerler Geceleri Işıl Işıl

Sözün kısası geniş caddeleri, misafirperver halkı, yeni gökdelen binaları ve tarihi yapısı bozulmamış eski mimarı yapıları ile her insanın ilgisini çekebilecek türden bir yer.

Şimdi Batum’da gezilecek yerler nerelerdir, nereden başlamalısınız ve neler gördüm-yaşadım hepsini anlatmaya başlıyorum.

Henüz Gezi Planınızı Yapmadıysanız Batum’a Nasıl Gidilir Yazımı Mutlaka Okuyun.

1. Piazza Meydanı

Ben böyle yerleri çok seviyorum, o yüzden Batum gezilecek yerler yazımda ilk sırada yer vermek istedim.

Piazza meydanı Gürcistan’da İtalya esintileri yaşatıyor resmen insana. Buraya geldiğinizde bambaşka bir atmosferle karşılaşıyorsunuz.

Bu Arada Yeri Gelmişken Eğer Italya Planınız Varsa Roma Gezi Rehberi Yazımı da Okumanızı Öneririm.

Piazza Meydanı Batum
Piazza Meydanı Batum Gezilecek Yerler Listenizde Kesinlikle Yer Almalı

Meydan 2009 yılında Vazha Orbeladze tarafından Gürcistan’ın ihtişamını ve becerisini göstermek amacıyla Venedik mimarisinden esinlenerek inşa edilmiş.

İnşa edildikten sonra da diğer ülkelerin devlet adamları bu meydandaki otel ve salonlarda ağırlanarak bir bakıma Asya ülkesi Gürcistan’ın tanıtımı yapılmış.

Şimdilerde ise mozaik ve vitray taşlarla süslenmiş, Gürcistan mimarisinden sıyrılıp hemen dikkat çeken bu meydanda oturup birşeyler yiyebileceğiniz cafeler, restoranlar ve publar var.

Burası Konaklama İçin Harika Bir Yer, Piazza yakınındaki En İyi 6 Oteli Sizler İçin Seçtim.


2. Avrupa Meydanı

Avrupa Meydanı Batum’da şehrin ana meydanı olarak bilinir ve şehri gezerken biraz mola vermek için en uygun yerdir.

Işıklandırma ve fıskiye işini çok sevdiğini düşündüğüm Gürcüler burayı da pas geçmemiş. Özellikle yaz aylarında fıskiye çalıştırılınca ışıklandırmalarla birlikte çok güzel bir ambiyans oluşuyor.

Batum Avrupa Meydanı
Mutlaka Görmeniz Gereken Medea Heykeli Batum Avrupa Meydanında

Çoğunlukla 19. yüzyıldan kalma ve mimari açıdan özenilerek yapılan binaların olduğu meydan özellikle yaz aylarında Medea Heykeli sayesinde Batum gezilecek yerler arasında gezginlerin en uğrak yeri oluyor.

Meydanın en önemli simgesi olan, elinde altın koyun postu tutan Medea heykeli yunan mitolojisine gönderme yapmak amacıyla tam 1 milyon Lari karşılığında inşa ettirilmiş.

3. Astronomik Saat

Batum’da gezilecek yerler listesinde yer alan astronomik saat tıpkı Prag ve Venedik‘teki gibi şehir için önemli bir yere sahip, şehrin simgesi olan bir başka eser.

Astronomik Saat Batum
Astronomik Saat Batum’da Simge Yapılardan Biri

Medea Heykeli yolu üzerinde bulunan saat eski Batum banka binası üzerinde yer alıyor.

Astronomik saatin bir başa özelliği de her saat başı çanların çalınıp güneş ve ay konumlarını simgelerle göstermesi.

(Bu arada saat kulesine çıkılıyor mu yetkili birini bulup soramadım, böyle bir imkan varsa deneyin. Ortaya güzel bir manzara çıkabilir)

Yeni Bir Sırt Çantasına Mı İhtiyacın Var ? Seyahat Sırt Çantası Seçimi Yazımı Okumadan Hangisini Alacağına Karar Verme.

4. Chacha Kulesi

Miracle park içinde yer alan bu kuleyi görünce bir an için İzmir’de olduğunuzu düşünebilirsiniz.

İzmirdeki saat kulesinin neredeyse aynısı diyebilirim. Aralarındaki en önemli fark hemen yanında olan çeşmeden her gün akşamları 19:00 da 10 dakika boyunca Gürcülerin içkisi olan Chacha akması.

Chacha Kulesi
Gürcistan’da Işıklandırılmış Chacha Kulesi

Eğer rastlarsanız bir bardak alıp içebiliyorsunuz. Ayrıca saat kulesine çıkabiliyorsunuz, fotoğraf çekmek için güzel bir fırsat olabilir.

Tabi böyle olunca tüm gezgin ve turistlerin de ilgisini çekiyor ve saati gelince herkes bu saat kulesinin etrafında toplanıyor.

5. Batum Bulvarı Gezilecek Yerler

Batum gezisinde en çok vaktinizi alabilecek yere geldi sıra. Tam 7 km’lik uzunluktaki bulvar 1881 yılında inşa edilmiş.

Batum Bulvarı
Gürcistan’ın Meşhur Batum Bulvarı – O dönme Dolaba Binmeden Dönmeyin

Eski ve yeni olmak üzere iki farlı bölümü bulunan bulvar boyunca çeşitli heykeller, tarihi çeşmeler, kafeler, restoranlar, mağazalar, plaj barları, klüpler ve harika bir dönme dolap bulabilirsiniz.

Bol bol resim çekmek isteyeceğiniz bulvar meydanını özellikle yürüyerek gezmenizi, dönme dolaba binmenizi ve akşam harika gün batımı manzarasını yakalamanızı tavsiye ederim.

6. Orta Camii

Orta Camii diğer adıyla Valide Sultan Camii Batum’da 1866 yılında inşa edilip günümüze kadar kullanımı devam eden tek camii özelliğini taşıyor.

Bu sebeple Batum’da görülmesi gereken yapılar arasına rahatlıkla yazabiliriz.

Orta Camii Batum
Orta Camii – Batum’daki Tek Camii Olma Özelliğini Taşıyor

Camiinin isminin sebebi daha önce bölgede iki tane daha camii varmış ve bu camilerin tam ortasına yapılmış. Bu yüzden de Orta Camii denmiş.

Peki diğer camiiler nerede derseniz, sovyetler döneminde şehirdeki diğer tüm dini yapılarda olduğu gibi kapatılmış.

Batum Gezi Rehberi Yazımı Okuyarak Şehir Hakkında Tüm Detayları Öğrenebilirsiniz.

7. Batum Botanik Bahçesi

Botanik bahçe Batum merkezine yaklaşık 9 kilometre uzaklıkta, denize sıfır ve içerisinde 6 farklı kıtanın 5000’den fazla bitki türünü barındıran ayrı bir dünya.

Buraya girdiğimde başlarda bana Amsterdam’daki Vondelpark anımsatması yapsa da geziyi derinleştirdikçe çok daha güzel bir yer olduğunu anladım.

İsmi Botanik Bahçe olarak geçiyor ama orman desek daha doğru olur çünkü hayli büyük bir alan, gezmesi yaklaşık 1-2 saat sürüyor.

Batum Botanik Bahçe
Batum Botanik Bahçesi Manzaraları – Japonya Köşesi

Peki içeride ne var ? Hemen anlatalım. Öncelikle giriş ücreti olarak 8 Lari ödüyorsunuz, gayet makul bir ücret. Botanik bahçenin 3 giriş kapısı var, siz hangisine yakınsanız ordan giriş veya çıkış yapabilirsiniz.

İçeriye girdiğinizde çok şirin shuttle servis araçlarını göreceksiniz, eğer yürüyerek gezmek istemiyorsanız bunları kullanabilirsiniz.

Bahçede çok fazla patika yol var burada trekking yapanları bol bol göreceksiniz, hatta vaktiniz varsa sizde yapabilirsiniz.

Ve son olarak bahçenin denize kıyısı olması sebebiyle yeşille mavinin buluştuğu harika fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Burayı Batum gezilecek yerler listenize almanızı kesinlikle öneririm, dediğim gibi hem harika manzaralar yakalayacaksınız, hem tertemiz bir doğa havası alacaksınız, hem de farklı kültürlere ait bahçeleri görmüş olacaksınız.

8. Batum Aşk Heykeli (Ali ve Nino Heykeli)

Şimdi sıra bazı dizilerde bile sahneleri geçen, Batum’da gezilecek yerler arasına mutlaka almanızı önerdiğim farklı bir yapıda.

Yaklaşık 8 metre boyunda ve metalden yapılmış bu iki heykel her gün saat 19:00’da birbirlerine doğru hareket etmeye başlıyor, ayrılmadan önce ise kucaklaşıyorlar.

Yaklaşık 10 dakika süren bu hareket özellikle yaz aylarında her gün yüzlerce meraklı bakışa sahne oluyor.

ali nino heykeli
Batum Aşk Heykeli – (Ali ve Nino Heykeli)

Batum Aşk Heykeli hikayesi ise kendisi kadar ilgi çekici ve üzücü. Azeri bir yazar olan Kurban Said’in “Ali and Nino” kitabında anlattığına göre

Batum’daki heykelin ilham kaynağı, Azeri yazar Kurban Said’in yazdığı ” Ali and Nino: A Love Story ” isimli kitap.

Hikayesini kısaca özetlemek gerekirse burada erkek figürü Ali adında Azeri Müslüman bir genci, Nino ise Gürcü bir Prensesi temsil ediyor.

Sovyet Rusya işgalinden sonra da Ali ve Nino’nun ayrılması ile hikaye sonlanıyor.

Batum Gece Hayatı Uyarılarımı Okumadan Gece Planı Yapmayın.

9. Tiyatro Meydanı

Şehrin en renkli meydanlarından biri olarak bilinir. Meydanda göreceğiniz heykel Poseidon Heykelidir.

gürcistan batum gezilecek yerler
Gürcistan Batum Gezilecek Yerler – Tiyatro

Meydanda birde öncen görünüşüyle Anıtkabir’i hatırlatan devlet tiyatrosu dikkatinizi çekecek. Bu tiyatro ise 19 yy Gürcü şair ve yazarlarından olan Chavchavadze anısına yapılmış.

10. Batum Limanı Gezilecek Yerler

Siz de deniz kıyısında gezmekten keyif alanlardansanız işte çok seveceğiniz bir yer.

batum limanı
Dönme Dolap Üzerinde Batum Limanı Manzaraları

Batum Limanı özellikle Rusya yönündeki ticaretlerde çok büyük etkisi olan ve Batum gezilecek yerler listesindeki noktaların hepsine yakınlığı ile bilinir.

Gezi yaparken mecburen buradan gececeğiniz için eğer mevsimini yakalarsanız denize karşı balık ekmek yemenizi öneririm.

11. Batum Fener Kulesi

Miracle Park içerisinde yer alan Batum Fener Kulesi ilk olarak 19. yy sonlarında Osmanlılar zamanında inşa edilmiş ve park içerisindeki modern binaların arasındaki tek tarihi yapı olarak dikkat çekiyor.

Fener Kulesi
Fener Kulesi Batum’da Görülmesi Gereken Yapılardan

Kule 1878 ve 1882 yıllarında Fransızlar ve Ruslar tarafından tekrar restore edilerek günümüzdeki halini almış.

Görülmesi gereken yerlerden biri olan kule bazı günlerde açılıp yukarı çıkılmasına izin veriliyormuş, fotoğraf meraklılarına duyurulur.

12. Alfabe Kulesi

Gürcistan Batum Gezilecek Yerler arasında yerli yabancı birçok turist tarafından ilgi çekici olarak görülen bu kule 2012 yılında Gürcülerin alfabesine olan sevgisini göstermek için yapılmış.

Alfabe Kulesi
Gürcistan Batum Gezilecek Yerler – Alfabe Kulesi

İlginç mimarisi ile dna sarmallarına benzetilen kulenin üzerinde Gürcü alfabesindeki 33 harfi rahatlıkla görebilirsiniz.

Kulenin en üst katında ise televizyon stüdyosu ve bir restoran var, eğer isterseniz asansörle kulenin en üst katına çıkıp 130 metre yükseklikten Batum manzaralarının keyfini çıkarabilirsiniz.

13. Ferris Wheel (Dönme Dolap)

Ve sıra geldi Batum gezilecek yerler listesinin en eğlenceli yerine. Batum’da ne yapılır ? Tabiki dönme dolaba binilir. Kim dönme dolaba binmeyi sevmez ki 🙂

Batum dönme dolap
Bu Dönme Dolaba Binmeden Dönme 🙂

Aşk heykelinin yakınındaki bu dönme dolabı Şehrin her noktasından görmek mümkün.

Özellikle akşam ışıklandırmalarıyla birlikte şehre bambaşka bir hava kattığı kesin.

Size tavsiyem hem eğlenmek için hem de 55 metre yükseklikten harika fotoğraf kareleri yakalamak için bu aktiviteyi kaçırmayın.

14. Virgin Mary Kilisesi

19 yy. zamanlarında inşa edilen bu kilise Batum’un en büyük ve ihtişamlı kilisesi olma özelliğini taşıyor.

blank
Virgin Mary Kilisesi – Batum’daki En Büyük Katedtal

Sovyetler döneminde arşiv binası ve laboratuvar olarak kullanılmış olsa da günümüzde hala ibadete açık olan kilise gotik tarzı ile pek çok hristiyan için büyük öneme sahiptir.

15. St. Nicholas Church

Şehirdeki diğer kilise olan St. Nicholas katedrali Gürcistan’ın Osmanlı egemenliği zamanında Batum’da yaşayan Yunanlılar tarafından yaptırılmış.

St. Nicholas Church
Batum St. Nicholas Katedrali

Ortodoks topluluğu için önemli bir yere sahip olan bu kilisenin yapılmasına izin verilme şartı ise kilisede çan olmadan inşa edilmesi.

1865 yılında bu şart ile inşa edilen kilise 2012 yılında restorasyon yapılarak günümüzdeki halini almıştır.


Batum Gezilecek Yerler yazımda size Batum’da gördüklerimi ve yaşadıklarımı anlatmaya çalıştım. Batum gezisi hakkında soru ve görüşlerinizi yorum alanında bildirmekten çekinmeyin.

Batum’a Gitme Planınız Var Ama Henüz Otel Seçmediniz Mi ? Şuradan Sizler İçin Seçtiğim Uygun Fiyatlı Otelleri Görebilirsiniz.

Batum ile ilgili diğer yazılarımı da mutlaka okuyun :

Yazımı yararlı bulduysanız sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak siteme destek olabilirsiniz.

Yorum yapın