Begijnhof

Begijnhof katolik Hollandalıların protestanlar tarafından işgal edilmesinin ardından evlerini kilise haline getirip gizli şekilde ibadetlerini yaptıkları tarihi bir avlu.

Rembrandtplein meydanı yakınlarında bulunan bu tarihi müze avlusu, Amsterdam’ın en eski binalarına ev sahipliği yaptığı da biliniyor. Özellikle 34 numaralı ev gördüğünüzde de farkedeceğiniz gibi şehrin en eski ve tarihi binası.

Begijnhof
Begijnhof Avlusu

Çok fazla vakit harcamamanızı önerdiğim Begijnhof avlusuna girerken sessiz olmanız ve mümkünse yiyecek, içecek ile girmemeniz isteniyor. Şehrin merkezinde olmasına rağmen buranın sessizliği sizi şaşırtabilir. Içeride çıt çıkmıyor desek yeridir.

Müzeye giriş için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz ancak dikkat etmeniz gereken nokta, müzenin öyle dar ve dikkatten kaçan bir girişi var ki görünce “sanırım yanlış yere geldim” diyebilirsiniz.

Amsterdam Begijnhof
Amsterdam Begijnhof’dan Bir Görüntü

Ancak o dar kapıdan geçtiğinizde içerisinde hala rahibelerin yaşadığı ve erkeklerle herhangi bir iletişim veya ilişki kurmadan yaşadıkları kocaman bir alanla karşılaşacaksınız. Fakat tabiki bu bölüme geçiş yasak. Burayı gezerken aklımda tek soru oluştu. Acaba bu şirin ve sessiz yerde eskiden günlük hayat nasıldı.

Gezilecek turistik yerlerden bahsettiğim Amsterdam Gezi Rehberi yazımda gezi planlamanızı yapabilir ve farklı tarihi bölümler hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Yorum yapın