Brugge Gezilecek Yerler

Brugge Gezilecek Yerler bakımından şimdiye kadar gezi turu yaptığım en şirin ve güzel yerlerden biri olmayı başardı. Arnavut kaldırımlı sokaklar, kompakt tarihi merkezinin etrafını sararken kanalları sıralar. Brugge’ün her köşesi ayrı güzel.

Brugge’ün en gözde gezi yerlerinin keyfini çıkarmanın en güzel yöntemi şehri yürüyerek veya bisiklet ile dolaşmak. Renkli Eski Pazar Meydanı‘ndaki kafelerden birinde kahvenizi yudumlamadan önce Brugge’in sakin parkları, ağaçlarla kaplı bisiklet yollarında mutlaka tur atın.

Brugge Gezilecek Yerler Listesi

Brugge Gezilecek Yerler yazıma başlamadan önce son hatırlatma olarak yanınıza mutlaka fotoğraf makinenisi alın sonradan çok pişman olursunuz. Gotik ve Barok binalar, şirin evler, ihtişamlı yapılar… Fotoğraf makinenizi elinizden bırakıp etrafı çıplak gözle seyretmeyi bile unutabilirsiniz.

1. Sint-Janshospitaal (St Janshospital Müzesi)

Burası bir hastane ama sıradan hastane değil. St Janshospital Müzesi, ahşap çatı kirişleri ve 15. yüzyıla kadar uzanan sanat eserleri ile restore edilmiş 12. yüzyıldan günümüze kadar gelen bir hastane.

St Janshospital Müzesi
Brugge Gezilecek Yerler Listesinde Ilk Sıra – St Janshospital Müzesi

Binadaki motifli meşe kabartması, son derece gerçekçi şehir manzaraları da dahil olmak üzere St Ursula‘nın hayatından sahnelerle boyanmış minyatür bir Gotik katedrale benzemekte.

  • St Ursula, 11.000 bakireyle birlikte Hunlar Kralı tarafından Roma’ya giderken öldürülmüş.

Müzeye giriş yetişkinler için 8 Euro’dur ve 17. yüzyıldan kalma ilk bakışta dikkatinizi çekmeyecek bir eczane kapısından giriş sağlanıyor.

2. Markt (Market Square)

Şehrin merkezinde bulunan The Markt (Pazar Meydanı). Brugge gezilecek yerler e başlamak için harika bir seçimdir.

Burada biraz dinlenmek ve etrafı seyretmek için çok sayıda güzel restoran ve kafe bulabilirsiniz. Meydanda 12. yüzyıldan kalma çan kulesi ve Batı Flanders Il Mahkemesi gibi Market Square’ın tarihi yerlerine hayran kalabilirsiniz.

Market Square
Brugge Meydanı – Market Square

Meydanın ortasında ilk dikkatinizi çekecek olan heykeller Flaman kimliğine olan tutkusuyla ünlü vatansever kahramanlar Jan Breydel ve Pieter de Coninck olacaktır.

Ve tabiki çan kulesi… Avrupa gezilerimde birçok çan kulesine ve kubbeye çıkıp şehir manzaralarını izledim, ama buradaki merdivenler en dar ve yorucu olanı. Özellikle kapalı alan korkusu olanlara tavsiye etmem.

366 basamaklı merdiveni tırmanırken birkaç ayrım göreceksiniz, bunlar sadece dinlenme yeri gibi düşünebilirsiniz. Başka bir amacı yok.

Kuleye çıktığınızda şehrin kuş bakışı görüntüsüyle fonlarını Orta Çağ’da nasıl tutulduğunu görebilirsiniz ve eğer şanslıysanız, kulede 47 melodik zil üzerinde bir melodi çalarken yakalayabilirsiniz.

83 metre yüksekliğindeki kulenin tepesine ulaştığınızda, Brugge ve çevresinin nefes kesen ve unutulmaz panoramik manzarasıyla karşılaşıp şehrin kuş bakışı görüntüsünü yakalayacaksınız.

Brugge’da konaklama için bu bölgede otel bakmak mantıklı olabilir. BURADAN bölgenin en güzel otellerini bulabilirsiniz.

3. Groeninge Museum

Brugge gezilecek yerler arasında mutlaka ziyaret edilmesi gereken sanat galerisi olan Groeningemuseum, sanatseverlerin en çok ziyaret ettikleri yerlerden biridir.

Galeri, yüzyıllar boyunca süregelen Flaman sanat eserlerini görmek isteyenler için özellikle harika.

Groeninge Museum
Groeninge Museum – Brugge Gezilecek Yerler

Galeride çok güzel eserler var, ancak daha müstehcen bir sanat takdirine sahip olanlar için, galerinin 1498’den canlı bir şekilde ve St George imzalı bir resim de dahil olmak üzere birçok kanlı ve korkunç eserler içeriyor.

4. Kutsal Kan Bazilikası

Kutsal Kan Bazilikası bir zamanlar Mesih’in kanının bir damlasına ev sahipliği yaptığı iddia edilen küçük bir bazilikadır. Bazilikaya her yıl binlerce ziyaretçinin katılmasının nedeni budur.

Damla tüpü dekoratif bir çadırda görüntülenir, ancak her gün 14:00’de görüntülemek için biilet satın almanız gerekir.

Kutsal Kan Bazilikası
Brugge Gezi Turu – Kutsal Kan Bazilikası

Müzede, bir zamanlar Burgonya Meryemine ait bir taç da dahil olmak üzere görülmeye değer başka nesneler var. Binanın tarihi 12. yüzyıla kadar uzanıyor ve bir zamanlar Flanders Kontunun ikametgahıymış.

Bu Bazilika çift kilisedir. 12. yüzyıl bazilikası Burg meydanında bulunur ve alt ve üst şapelden oluşmakta

Büyük Aziz Basil’e atfedilmiş alt şapel, neredeyse hiç restore edilmeden kalan karanlık bir Romanesk yapıdır.

Kutsal Kan tüpü, 16. yüzyılda Gotik tarzda restore edilen ve 19. yüzyılda Gotik Revival tarzında birçok kez yenilenen üst şapeldedir.

Crowne Plaza Hotel’deki meydanın diğer ucunda ise Brugge’de inşa edilen ilk katedralin eski temellerini görebilirsiniz. Bu arada yanlızca bodrum katına gidilebiliyor.

5. The Belfry Tower

Market Square meydanını anlatırken kuleden kısaca bahsetmiştim. Brugge’deki Tolkeinesque Belfort binası 83 metre yüksekliğinde. Kuleyi şehirdeki birçok noktadan rahatlıkla seçebilirsiniz.

The Belfry Tower
The Belfry Tower – Brugge Çan Kulesi

Kulede yapılacak en harika şey, yorucu merdivene kulenin tepesine çıkmak ve harika Brugge manzaralarını fotoğraflamak.

Aynı anda 70 kişiye izin verilen kule, da yaz aylarında ve diğer yoğun zamanlarda sıra beklemenize neden olabilir. Bu arada binanın farklı melodilerle çalan 47 çanını ne zaman duyabileceğinizi bildiren kulenin girişinde tabelaya dikkat edin. Belkide çok az kalmıştır.

6. Church of our Lady

Church of our Lady 13. yüzyıldan kalmadır ve en iyi bilinen, dünyanın dört bir yanından ziyaretçi çeken Michelangelo‘nun Madonna ve Çocuk heykelinin evidir.

Daha sonraki zamanlarda Brugge tüccarı Alexander Mouscron, heykeli satın aldı ve 1514’te Brugge’deki Church of our Lady kilisesine bağışladı.

Church of our Lady
Church of our Lady – Brugge Gezilecek Yerler Arasında Mutlaka Görülmesi Gereken Bir Yer

Bu eser Michelangelo’nun yaşamı boyunca Italya’dan çıkarılan tek heykeldir.

1972 yılında yapılan bir saldırı sonrasında heykel kurşun geçirmez bir camın arkasına konulmuş ve bu şekilde ziyaretçilere sunuluyor.

Buradaki geziniz sırasında, ana girişin doğusunda bulunan pitoresk Bonifacius Köprüsü’nü kaçırmayın derim. Bu köprü hem kilisenin Gotik mimarisini hem de ilgi çekici ortaçağ binaları ile dekore edilmiş sakin kanalı izlemek için harika bir yerdir.

7. Brugse Vrije

Bu bina bir zamanlar 12. Yüzyılda Brugge özgürlüğü aşamasındayken Brugge yönetim merkeziydi ve hala bu güne kadar ofis olarak kullanılıyor.

Brugse Vrije
Brugse Vrije – Brugge de Gezilecek Yerler

Binanın en dikkat çekici yanı sizin de ilk gözünüze çarpacak olan 15. yüzyıldan kalma oyma çatı motifleri olacaktır.

Ayrıca görmeniz gereken diğer bir eser, 5. Charles ve iki büyükbabasını iki büyükbabasını tasvir eden meşeden yapılmış şömine süslemesidir.

8. Historium Brugge

Bu müze bir ortaçağ filmi gibi daha önce benzerini görmediğim interaktif şekilde sizi ortaçağ’a görüren bir yer.

Historium Brugge
Historium Brugge

Şehrin pazar meydanına yakın güzel bir neogotik binada yer alan müzenin tek amacı, ziyaretçileri bir saatlik ses ve video turu ile ortaçağ zamanındaki Brugge’e geri götürmektir.

Tarihsel doğruluk ve gerçeklerin olmaması, şehir ve ortaçağ tarihi hakkında bir öğrenme deneyimi değil, çocuklar ve aileler için daha heyecan verici bir deneyim haline getirebilir.

9. Stadhuis (Belediye Binası)

Belçika Brugge Belediye Binası 1376 yılında inşa edilmiş ve küçük avrupa ülkeleri arasında en eski binalardan biridir.

Stadhuis Brugge
Stadhuis – Brugge Gezilecek Yerler Belediye Binası

600 yıldan fazla bir süredir şehir bu belediye binasından yönetiliyor, içeri girmek serbest be mutlaka görülmesi gereken dev bir gotik salonu da bulunmakta.

Bitişik salonda bir dizi otantik belge ve sanat eseri bulunmakta. Zemin katta Burg Meydanı’nın gelişimini gösteren bir multimedya sergisi de bulunmaktadır.

10. Jeruzalem Church (Kudüs Şapeli)

Bu şapel, Cenevre kökenli tanınmış bir Brugge ticari ailesi olan Adornes tarafından yaptırılmıştır.

Jeruzalem Church
Jeruzalem Church – Kudüs Şapeli

Kutsal Topraklara döndükten sonra Anselm Adornes, Kutsal Kabir Kilisesi’nin tam bir kopyasını oluşturmaya karar verdi, duvardaki bir delikten sürünerek erişilen Isa mezarının bir kopyasıyla tamamlandı. Burası gerçekten görülmeye değer bir yer.

Diğer Avrupa Şehirleri de Gezi Planınızı Tur’a Dönüştürmenize Yardımcı Olabilir.

Yorum yapın