Busan Gezilecek Yerler

Busan Gezilecek Yerler ülkenin ikinci büyük şehri olması sebebiyle oldukça fazladır ve 1-2 gününüzü rahatlıkla ayırabilirsiniz.

Harika güzellikte plajları, büyük kayalıklar arasında macera dolu yürüyüş aktiviteleri, dünya mirası listesinde yer almayı başarmış köyün renkli sokakları ve dini tapınakları ile tüm gezginlerin hafızasına kazınan bir yer Busan.

Güney Kore Busan Gezilecek Yerler için gezilecek yerleri sizler için listeledim. Şimdi nereler gezilmeli bir bakalım.

Busan Gezilecek Yerler – 8 Bölge

Busan özellikle egzotik plajları, deniz mahsülü ürünleri ve gezi için harika turistik yerleri ile Güney Kore’de en popüler olan turizm şehirlerinden biridir. Busan’da ziyaret edebileceğiniz en iyi 8 yeri aşağıda listeliyorum.

  • Haeundae Plajı
  • Sea Life Busan Akvaryumu
  • Haedong Yonggungsa
  • Jagalchi Balık Pazarı
  • Gwangalli Plajı
  • Gamcheon Kültür Köyü
  • Taejong Dae
  • Nampodong Pazarı

Ayrıca Güney Kore Gezi Rehberi Yazımı da Okumanızı Öneririm.

1. Haeundae Plajı

Busan özellikle egzotik plajlarıyla ünlü bir şehirdir. Herhangi bir Koreliye de sorsanız size bu plajları gezin diyecektir. Ve Haeundae Plajı şehrin en iyi plajlarından biridir.

Haeundae Plajı
Güney Kore’de Gezilecek Yerler Arasında Haeundae Plajı Mutlaka Gitmenizi Öneririm

Şehrin kıyı kısmında bulunan plajda güneşin tadını çıkararak birza dinlenebilir veya sörf, kayak ve şnorkel gibi heyecan verici su aktivitelerini deneyimleyebilirsiniz.

Yerel halkın da biraz dinlenmek ve güzel vakit geçirmek için gittiği bu plaj özellikle haftasonları kalabalık olabiliyor. Birşeyler yemek istediğinizde ise plaj yakınlarındaki taze deniz ürünleri sunan birçok restoran sizleri bekliyor olacak.

2. Sea Life Busan Akvaryumu

Haeundae Plajı içerisinde bulunan Sea Life Busan akvaryumu yaklaşık 250 farklı tür su altı canlısına ev sahipliği yapıyor. Su altı tünellerinden ve akrilik pencerelerden izleyebileceğiniz 35000 deniz canlısı özellikle çocuklar için unutulmaz bir hatıra.

Sea Life Busan Akvaryumu
Sea Life Busan Akvaryumu Özellikle Çocuklar İçin Unutulmaz Bir Yer

Akvaryumda Piranhalar, su samuru, penguenler, deniz anaları, su yılanları gibi daha önce görmediğiniz birçok canlıyı görebilirsiniz. Busan gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken akvaryum, hem akvaryumları izleyerek biraz dinlenmek hem de harika fotoğraf kareleri yakalayacağınız bir yer olacak.

3. Haedong Yonggungsa

Busan’ın Kuzeydoğu bölümünde bulunan Haedong Yonggungsa ülkedeki deniz tarafında bulunan tek ve Güney Koredeki en popüler Budist tapınağıdır.

Haedong Yonggungsa
Haedong Yonggungsa Budist Tapınağı Ülkede Deniz Kıyısındaki Tek Tapınak

Goryeo Hanedanlığı döneminde inşa edilen bu eski tapınak sakin ortamı ile ünlüdür. Buraya gidip denizden gelen dalga sesleriyle biraz kafa dinleyebilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

4. Jagalchi Balık Pazarı

Eğer balık kokusundan rahatsız olmuyorsanız Güney Kore rotanızda Busan gezilecek yerler arasında ilginç şeyler görmek için gitmeniz gereken bir pazar. Burası şehirde çok popüler bir yer.

Jagalchi Balık Pazarı
Jagalchi Balık Pazarı Birçok Farklı Deniz Mahsülünu Görebileceğiniz Bir Yer

Kıyı şehri olması sebebiyle birçok çeşit taze deniz mahsülü burada satılıyor. Daha önce görmediğiniz birçok balık çeşidi, ahtapot ve ilginç deniz canlılarını göreceksiniz.

Eğer hostel gibi kendinizin yemek pişirebileceği bir yerde kalıyorsanız biraz alıp deneyebilirsiniz. Veya en iyisi pazar sonunda bulunan restoranlarda, seyyar arabalarda yemek.

Seul Gezilecek Yerler Yazımı Okudunuz Mu?

5. Gwangalli Plajı

Haeundae plajının batı kısmında bulunan Gwangalli plajı şehirde görülmesi gereken ince kumuyla ünlü, yarım ay şeklinde kavisli alternatif bir plaj. Eğer kalabalık Haeundae değilde daha sakin bir yer arıyorsanız burası tam size göre.

Gwangalli Plajı
Busan Gwangalli Plajı

Plaj bitişiğindeki sokaklara dizilmiş onlarca kafe ve restoran var, burada iştah açan Kore usülü barbekü ile açlığınızı giderebilir ve arkadaşlarınızla, ailenizle dinlendirici ve sakin bir gün geçirebilirsiniz.

6. Gamcheon Kültür Köyü

Ülkemizde gördüklerimizden dolayı hiçte yabancı olmadığımız şirin köy görüntüsü. Hatta burayı Türkiye’de biryer olarak belirtsem bile kimse farketmez.

Busan’da popüler olan bu gecekondu bölgesi dik sokakları, dar geçitleri ve açık renklerle boyanmış şirin evleri ile şehre faklı bir hava katıyor.

Gamcheon Kültür Köyü
Busan Gamcheon Kültür Köyü

Özellikle canlı renklerle boyanmış lego benzeri evler filtreli fotoğraf çekme meraklıları için bulunmaz bir ortam.

Busan’ın açık sanat müzesi olarak nitelendirilen bu köy hem Koreliler hem de gezginler tarafından keşfedilmek için hergün yüzlerce misafir ağırlıyor.

7. Taejong Dae

Taejong Dae Yeongdu-gu adasının Güney kısmında ihtişamlı kayalıklara ve açık denize bakan doğal bir parktır. Özellikle Güney Kore gezinizi yaz aylarında yaptıysanız Busan’da ziyaret edilebilecek en güzel yerlerden biri burasıdır.

Taejong Dae
Taejong Dae

Parkta eğlence alanı, deniz feneri, gözlenevi ve krucaziyer terminali gibi popüler alanlar görebilirsiniz. Ayrıca eğer biraz heyecanı kaldırabiliyorsanız uçurumun kenarında muhteşem manzaralar eşiğinde yürüyüş yapabilir ve eşsiz fotoğraflar çekebilirsiniz.

8. Nampodong Pazarı

Hediyelik eşya ve daha önce tatmadığınız lezzetler mi arıyorsunuz? Nampodong Pazarı tam size göre bir yer. 3 katlı olmasıyla Güney Kore’nin en büyük pazarı olma ünvanına sahip bu alanda çok sayıda farklı Güney Kore kültürüne ait yemek ve hediyelikler bulabilirsiniz.

Nampodong Pazarı
Nampodong Pazarı

Busan’da gecirebilecek fazla zamanınız varsa mutlak bu pazarı gezip Güney Kore lezzetlerinden tadın ve tezgahlardaki yöresel hediyelik eşyalara gözatın.

Busan Gezilecek Yerler yazımda anlatacaklarım bu kadar. Güney Kore hakkında yazdığım diğer makaleleri de mutlaka okumanızı öneriyorum.

Yorum yapın