Dam Meydanı

Dam Meydanı Amsterdam’da şehrin en önemli aktivitelerinin yapıldığı, en fazla turist çeken ve tüm gezilebilecek yerlere yakın konumda yer alan Hollanda’nın en popüler meydanıdır.

Tarihi 13. yüzyıla dayanan bu meydan, Amstel Nehrinin şehre taşmasını engellemek amacıyla yapılan setler sonucunda oluşmuştur.

Sonraki dönemlerde balık pazarı olarak kullanılmaya başlanmış ve günümüzde turizmin ve ticaretin en önemli noktası olmuştur. Birçok turistik noktaya yakınlığı sebebiyle benim de Amsterdam Gezilecek Yerler listemde ilk sırada yer verdiğim ve ilk olarak ziyaret ettiğim yer olmuştur.

Dam Meydanı
Dam Meydanı Kuş Bakışı

Hollanda Dam Meydanına çıktığınız anda her köşede farklı organizasyon ve performanslar görebilirsiniz. Örneğin ilüzyon gösterileri, yetenek gösterileri ve sokak sanatçıları bunlardan sadece birkaçı.

Hollanda Dam Meydanı
Hollanda Dam Meydanı Köpük Gösterisi

Meydanda ücretsiz Free Walking Tour etkinliğine katılmanız ilk kez geldiyseniz kısa bir bilgilendirme açısından mantıklı olabilir. Ücretsiz tanıtım olmasının sebebi gönüllü olarak öğrencilerin bu rehberliği yapmasıdır.

1.Dam Meydanı Nerede

Amsterdam tren istasyonu kuzeyinde ve 800 metre uzaklıkta şehrin en merkezi konumu denilebilir. Burası geziniz için ilk durak olacağından kolayca bulabilirsiniz.

2.Dam Meydanı Ulaşım

Şehrin merkez konumunda yer aldığı ve birçok turistik bölgeye yakın olduğu için pek çok farklı ulaşım imkanınız bulunmakta. 4, 9 ve 14 numaralı tramwaylar, 755, 757, 759, 761 ve 763 numaralı otobüsler ile amsterdam şehir meydanına kolayca ulaşabilirsiniz.

Amsterdam Gezi Rehberi yazımı mutlaka okuyun.

Amsterdam Havaalanından Dam Meydanına Nasıl Gidilir

Havaalanının hemen alt katında bulunan Schiphol Tren Istasyonu dam meydanı otelleri ve birçok merkezi konuma yakın olan şehir merkezine gitmek için en hızlı ve ucuz seçenektir.

3.Dam Meydanında Neler Var

Öncelikle meydanda en çok turist var diyebilirim. Gece saatlerinde de çok hareketli ve eğer şanslıysanız lunapark’ın kurulduğu döneme denk gelebilir ve dönme dolaba binerek meydanı kuş bakışı görebilirsiniz.

Amsterdam Şehir Meydanı
Amsterdam (Dam) Şehir Meydanı

Meydan yakınlarındaki bazı turistik bölgeler :

# Amsterdam Kraliyet Sarayı: Belediye binası olarak inşa edilen ve daha sonra Kraliyet Sarayı olarak kullanılan, ara sıra özel davetlere ev sahipliği yapan bir yapıdır.

# Nieuwe Kerk: 2 kez yangın çıkan ve daha sonra tamamen yakılıp yeniden restore edilen harika mimariye sahip bir kilisedir.

# Madame Tussauds Müzesi: Etkileyici balmumu heykellerinin sergilendiği ve en fazla turist çeken kentin önemli müzelerinden biridir.

# Damrak Caddesi: Amsterdam’dan Ne Alınır sorunuzun cevabı bu caddede. Hollandaya özgü tüm objeler ve hediyelik eşyaları bu cadde üzerinde bulabilirsiniz.

Yorum yapın