Filipinler Gezilecek Yerler

Filipinler Gezilecek Yerler nerelerdir, Filipinler gezisi için nasıl bir plan oluşturmalıyız bu soruların hepsi gezi yapmadan önce herkesin aklına gelir.

Ilk olarak şu sorudan başlayalım. Filipinler Gezi Turu gittiğimize değecek bir anı mı? Kesinlikle Evet… Hatta başka ülke gezi planınız varsa onu erteleyip Filipinler Turu gezisini öne almaya değecek bir yer.

Şimdi Filipinler’de Gezilecek Yerler nereler bunları anlatmaya geldi sıra.

Filipinler Gezilecek Yerler

7000’den fazla adaya sahip Filipinler kesinlikle bir kere de olsa mutlaka gezi turu yapmanız gereken bir yer. Her bölgesinde farklı manzara, farklı doğal güzellikler, tropik yaşamdan kesitler, egzotik hayvanlar ve dahası…

Filipinler’in bana göre tek bir kötü yönü var o da geziye nereden başlayacağınıza karar verememek. O kadar güzel adalar varki insan nereden başlasam diye öylece kalıyor.

Luzon , Visayas ve Mindanao olarak 3 büyük ada şeklinde ayrılan ülkeye şimdi biraz daha yakından bakalım.

Ayrıca Filipinler Gezi Rehberi Yazımı Okuyarak Ülke Hakkında Tam Anlamıyla Bilgilenebilirsiniz.

1. Boracay

Boracay adası Filipinler’in plaj başkenti olarak bilinir. Bunun sebebi adada tam 12 ayrı plaj var ve bir zamanlar Dünyanın En iyi Plajı olarak seçilmiş. Bu sebeple de turist sayısı oldukça artmış.

Filipinler Gezilecek Yerler
Boracay – Filipinler Gezilecek Yerler

Burada beyaz kum plajı, turkuaz berraklıkta Maldivleri anımsatan suyu ve palmiye ağaçları altında egzotik ortamı izleyerek bile harika vakit geçirebilirsiniz.

Amacınız ve önceliğiniz tatil ise hiç vakit kaybetmeden hemen kendinizi serin sulara bırakabilir ve buranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Eğer önce gezi diyenlerdenseniz o zaman civardaki en yüksek nokta olan Luho Dağı’na doğru yolculuğa başlayabilir ve adanın muhteşem panaromik manzarasını izleyebilir, fotoğraflar çekebilirsiniz.

2. Bohol

Sıra geldi meşhur Bohol – Çikolata Tepeleri kısmına. Filipinler’in en popüler ve ikonik yerlerinden biridir burası.

Bu popülaritenin ve çikolata tepeleri denmesinin sebebi gün doğumu ve gün batımı sırasında ışığın yansımasıyla tepelerde oluşan renk değişimleri.

Bohol Adası
Bohol Adası – Filipinler’de Gezilecek Yerler

Sadece bunu izlemek için bile gün doğumu – gün batımı saatlerinde buraya gelenler var. Tabi haliyle biraz da kalabalık olabiliyor. Filipinler’de iklim genelde kurak olduğu için doğa da bu olaya müsade ediyor.

1260 ayrı tepenin gün değişimlerinde oluşturduğu bu eşsiz manzarayı kaçırmamanızı öneririm.

3. Cebu

Filipinler Gezilecek Yerler arasında her yıl iki milyon turist akınıyla en çok ziyaret edilen yerlerden biri de Cebu adası.

Cebu Adası
Cebu Adası Filipinler Gezilecek Yerler Listesinde Mutlaka Yer Alması Gereken Bir Yer

Visayas bölgesindeki bu ada 150’den fazla ada ve adacıktan oluşmakta ve adanın farklı bir özelliği de civardaki yerler arasında tüplü ve şnorkelli dalış için en müsait yer olması.

Eğer tüplü veya şnorkel dalışa meraklıysanız gezi planınızı yaparken dalış ekipmanlarınızı yanınıza alırsanız su altında mercan resiflerinden deniz kaplumbağalarına kadar birçok egzotik canlıyla yüzme keyfini yaşayabilirsiniz.

4. Banaue

Filipinler’de görülmesi gereken yerler arasında en ilginç olanlardan biri de Banaue pirinç terasları.

Banaue pirinç terasları
Banaue Pirinç Terasları – Filipinler’de Yaşam

Unesco dünya mirası listesinde yer alan bu pirinç tarlaları merdiven gibi üst üste sıralanmış teraslardan oluşmakta. Tarımsal harika olarak nitelendirilen bu bölge fotoğraf meraklısı birçok yabancı’nın en uğrak yerlerinden biri.

5. Vigan

Kuzey Filipinler‘deki tarihi Vigan şehri, Luzon bölgesini ziyaret etmek için en büyüleyici yerlerden biridir.

Vigan Filipinler
Vigan – Filipinler Gezilecek Yerler

Kültürünü, yerlilerden bölgeye gelen Çin ve Ispanyol kökenlerinin almaktadır. Burada faytona binin ve 18. yüzyılda bölgeyi kolonileştiren Ispanyolların izniyle sömürge haline gelen mimariyi izleyin.

Burası keşfetmek için birçok nüansı olan bir şehir. Bölgenin güzel manzarası, aynı zamanda bölgedeki önemli bir dönüm noktası olan Bantay Çan Kulesi‘nden yakalanıyor.

6. Manila

Filipinler Manila nasıl bir yer ? Filipinler Manila gece hayatı nasıl ? ilk aklınıza gelen sorular muhtemelen bunlar.

Filipinler başkenti Manila, ülkenin kalbi ve ruhudur. Ihtişamlı gökdelenler, şehrin somut gürültüsü boyunca bu egzotik Asya kentinde yükseliyor.

Manila Filipinler
Manila Filipinler Gezilecek Yerler

Egzotik parklar, yerel alışveriş merkezleri ve gayet iyi misafirperverliğe sahip otelleriyle Manila, Filipinler’de ziyaret etmek için en muhteşem noktalardan biri.

Gece hayatıyla da oldukça renkli olan bu şehir size kesintisiz aktivite vaad ediyor. Ayrıca buraya gelmişken şehir içinde dolaşan renkli jeep turlarına katılmayı unutmayın.

Manila demek Filipinler Gece Hayatı demek. Gece Hayatı ile Ilgili Yazımı Mutlaka Okuyun.

7. Davao

Ülkenin başkenti Manila dışında alternatif bir şehir yaşamı için Davao en mükemmel yer.

Mindanao’nun güney kısmında kalan bu şehir kalabalık nüfusuna ve alışveriş merkezlerine rağmen oldukça sakindir. Ayrıca Davao şehrinde Eden Tabiat Parkı , Filipin Kartal Merkezi ve deniz kenarında Davao Baywalk gibi birçok doğal unsur yer almakta.

Davao Gezi
Filipinler Davao Gezilecek Yerler Arasına Alınması Gereken Egzotik Bir Yer

Şehirde gezilecek en iyi yerlerden biri, Filipinler’in en yüksek dağı olan Apo Dağı’dır.

Abreao Alışveriş Merkezi ve SM Lanang Premier Alışveriş Merkezi de dahil olmak üzere birçok büyük alışveriş merkezi olduğu için Davao City alışveriş için mükemmel bir egzotik metropol bölgesidir.

Böyle bir yerde tercih edileceğini düşünmüyorum ama şehrin tarih ve kültürünü merak ederseniz, küçük Davao Tarih ve Etnografya Müzesi görülmeye değer.

8. Sagada

Filipinler’de yaşayabileceğiniz en eşsiz gezi deneyimleriden biri Sagada’nın kuzey kabile bölgesinde.

Bunlar yüksek Cordillera Dağları’nda yer alan, ara sıra ziyaretçiyi kucaklayan kabilelerdir. Ve açık hava meraklıları için bir cennettir. Buradaki sarp dağlar ve yüksek rakım heyecan ve macera bir arada yaşamanızı salayabilir.

Sagada Filipinler
Sagada Filipinler

(Kalile, yerliler denince ilk başta bir çekince olabilir ama kesinlikle sıcakkanlı ve misafirperver bir ortam var)

Ama şunu da belirteyim bu kabileye gitmeniz için yerel bir rehberle bağlantı kurmak en iyisidir, çünkü bu bir gezi ve turizm bölgesi değil, daha çok yerel yaşama ait bir kabile bölgesi. Yani tabiki onları rahatsız etmek istemezsiniz.

9. Coron Adası

Dünyanın en iyi dalış noktalarından biri olan Filipinler Gezilecek Yerler listesinde yer alması gereken Coron adası, neredeyse gerçek dışı görünen buz mavisi ve turkuaz yeşili suyu ile adeta tropik bir cennettir.

Coron Adası
Filipinler Coron Adası

Dağlık ada, Filipinler’deki adaların en batı bölümü olan Palawan ada bölgesinin ucunda yer bulunmakta. Buradaki çok sayıda batık nedeniyle ada tüplü dalış için popülerdir.

Korunmuş gemi batıklarının birçoğu, sadece üç metrede sığ sulardan 42 metrede derinlikte diplerde bulunur.

Enkazların bazıları büyük olması sebebiyle keşif için birden fazla dalış gerektirir ve ekstra ekipman gerektirebilir.

Diğer doğal kaya oluşumları ve egzotik su canlılarını görmek için ise eski bir yanardağ olan Barracuda Gölü‘ne dalış yapabilirsiniz.

10. Baguio

Baguio, Luzon Adasındaki dağlık bölgede bir şehirdir. Bir şehir olmasına rağmen, Baguio yazlık bir ortamı andırıyor.

Baguio Adası
Baguio Adası Filipinler Turu

Baguio’da, şehri çevreleyen zengin çam ormanlarında yürüyüş, bisiklet parkuru kullanarak gezebilir veya bölgedeki tatil köylerinden birinde golf oynayabilirsiniz.

11. Puerto Princesa

Burası Palawan Adası’nın kaya adaları, mağaraları ve doğal parkları ile Filipinler‘in gizli cennetidir.

Puerto Princesa, ülkenin bu doğal taşlarından bazılarını keşfetmek için mutlaka gezmeniz gereken yerdir.

Puerto Princesa
Puerto Princesa

Ayrıca burada UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan bir milli mark yer almakta, bu parka ise tekne turlarıyla gidebilirsiniz.

Puerto Princesa’daki diğer görülmesi gereken yerler şnorkelle dalış için popüler olan Honda Körfezi.

12. Samal

Samal Bahçe Şehri olarak da bilinen Samal Adası‘nda yürüyüş, dalış ve kano bir yaşam biçimidir. Samal Adası’nda yapılacak en iyi şeylerden biri, plajda güneşlenmenin yanı sıra , ürkütücü de olsa mağaralarda milyonlarca yarasaya ev sahipliği yapan Monfort Yarasa Barınağı’nı ziyaret etmektir.

Samal
Filipinler Gezilecek Yerler – Samal

Davao şehrine kısa bir mesafeden olan ve tropik şelalelerden harika lezzetler tadabileceğiniz bu adayı Filipinler Gezilecek Yerler listenize mutlaka eklemenizi öneriyorum.

13. Apo Adası

Işte size Filipinler gezi notları arasına en çok gitmeyi isteyeceğnizi yerlerden biri. Yunuslarla yüzenleri sıkça duymuşsunuzdur peki Deniz kaplumbağaları ile birlikte yüzmek istermisiniz? Cevabınız evet ise doğru yer burası.

Filipinler Apo Adası
Apo Adası – Filipinler Gezilecek Yerler

Apo adası adeta bir doğal yaşam alanıdır. Her boyda deniz kaplumbağasının yanı sora mercan resifleri ve egzotik balıkların hepsi burada.

El değmemiş ve doğal şekliyle korunan bu adayı kesinlikle ziyaret etmenizi ve burada biraz vakit geçirmenizi öneriyorum. Hatta dalış ekipmanlarınız varsa dalış yapın yoksa oralardan biryerden en azından şnorkel bulup kısa bir dalış yapın.

Yorum yapın