Güney Kore Gezilecek Yerler

Güney Kore Gezilecek Yerler Asya kültürünü keşfetmek için inanılmaz bir fırsat. Muhteşem manzaralar ve titizlikle korunan sahil şeridini gördüğünüzde siz de ülkedeki düzen ve ahenge hayran kalacaksınız

Güney Kore halkı bildiğiniz gibi Türklere farklı bir yakınlık duyuyor. Bu sebeple belkide yaptığınız geziler arasındaki en rahat ve keyifli olanı Güney Kore Gezisi olacak.

Güney Kore Gezilecek Yerler

Güney’de gezilecek yerler arasında pek çok seçeneğimiz var. Özellikle Asya mimarisi ile yapılmış saraylar, tarihi yapılar ve sokaklar görülmeye değer.

Şimdi Güney Kore gezi turu yazımıza mutlaka gezilmesi gereken yerleri tek tek sıralayarak tanıtmaya başlayalım.

1. Gyeongbokgung Sarayı

Eğer Asya tarihi ilginizi çekiyorsa ilk gitmeniz gereken yer Gyeongbokgung Sarayı olmalıdır. Yaklaşık olarak 2000 yıllık bu saray bir zamanlar Silla Hanedanlığı döneminde Kore Penninsula’nın başkenti olarak hizmet vermiş.

Gyeongbokgung Sarayı
Gyeongbokgung Sarayı – Güney Kore Gezilecek Yerler

Saray içerisinde 8. yüzyıldan kalma Bulguksa tapınağı ve anıtsal bir Buda heykeli görebileceğiniz Seokguram mağarası en çok ilgi çeken yerlerden. Ayrıca saray harika bir manzaraya sahiptir.

Özellikle birçok turist buraya güneşin doğuşunu izlemek için geliyor.

Tapınak ve mağarayı gördükten sonra sarayda Gyeongju Ulusal Müzesi’ne geçebilir veya biraz dinlenmek doğa yürüyüşü yapmak için Gyeongju Ulusal Parkı’na gidebilirsiniz.

2. Seul

Güney Kore başkenti Seul ülkede gezginler ve turistler tarafından ilk ziyaret edilen şehirdir. Çoğu gezgin konaklama için Seul’ü seçer ve gezi başlangıç-bitiş noktaları olur.

seul
Güney Kore Seul

Kendi içerisinde gezilecek yerlerin çok fazla olması, hareketli gece hayatı, büyük alışveriş bölgeleri ve Han Nehri gibi simge haline gelmiş doğal güzellikleri tabiki bu popülaritenin en belirgin sebeplerinden.

Benim de tavsiyem konaklama için Seul bölgesini seçin. Hem gezilecek yerler çok olduğundan buradan başlamak daha mantıklı hem de Güney Kore Gece Hayatı için seçilebilecek en iyi yer.

Seul Gezilecek Yerler konusunda daha ayrıntılı bilgilerin yer aldığı yazımı ve Seul Gezi Rehberi yazımı Mutlaka okuyun.

3. Jeju

Jejudo Adası’nda yer alan Jeju şehri, yerel halkın da adaya yaptığı ziyaretle ortak gezi bölgesi sayılabilecek en iyi yer. Güney Kore’nin en güneydeki şehri olarak, Koreliler için de popüler bir yer.

Buraya geldiğinizde hem kendinize hem de gezi dönüşü için hediyeler alabileceğiniz, hayal edebileceğiniz her şeyi satan geleneksel bir Kore Pazarı olan Dongmun Market’i ziyaret etmeyi unutmayın.

jeju
Jeju Güney Kore

Bunun dışında Jejumok Gwana‘ya gidebilir ve yaklaşık yedi tarihi binadan oluşan, geçmişi 14. yüzyıla kadar uzanan ve mutlaka görmenizi önerdiğim tarihi Asya mimarisini görebilir, fotoğraflayabilirsiniz.

Gezginler tarafından popüler bulunan başka bir yer ise Güney Kore’de en yüksek dağ olma ünvanına sahip Halla Dağı. Buradan harika manzaralar yakalayabilirsiniz.

Jeju Adası‘nda lav tüpleri, aksiyon parkları ve Hyeopjae Plajı gibi harika plajlar da dahil olmak üzere yüzlerce doğal ve yapay cazibe merkezi bulunuyor.

Son olarak eğer eşinizle bir Güney Kore balayı planınız varsa Jeju tam aradığınız yer.

4. Suwon

Gyeonggi eyaletinde bulunan Suwon, Güney Kore gezilecek yerler arasında ülkenin kuzeybatısında ziyaret etmek için en iyi yerlerden biridir.

Suwon
Güney Kore Turu – Suwon

Şehirde ihtişamlı kaleler, muhteşem mimarisiyle hayran bırakan Pagodalar ve büyük büyük kapılar görebilirsiniz. Kale gezisinden sonra rotanıza Hwaseong Haenggung sarayı ziyareti olarak devam edebilirsiniz.

Burada göreceğiniz en ilginç şeylerden biri de Mr. Toilet House. Dünyada eşi ve benzerine rastlayamayacağınız ilginçlikte olan tuvalet müzesi hergün yüzlerce meraklı misafir ağırlıyor.

5. Busan

Busan Güney Kore gezilecek yerler arasında harika konumu sebebiyle ziyaret edebileceğiniz en iyi yerlerden biri.

Ülkenin güneydoğu kıyısında kurulu şehir en muhteşem plajları, dağları ve hareketli gece hayatı ile birçok yabancının gözdesi. Küçük kıyı şehrinde yaşamak isteyen herkesin birkaç günlüğüne de olsa bulunması gereken bir yer.

busan
Busan Güney Kore Gezilecek Yerler

Buraya geldiğinizde Haeundae Plajını ve 14. yüzyıldan kalma Haedong Yonggungsa sahil tapınağını ziyaret etmeyi unutmayın.

Dürüst olmak gerekirse, Busan, Güney Kore’nin konumu nedeniyle ziyaret edilecek en iyi yerlerden biridir. Güneydoğu kıyısında tünemiş, küçük bir şehir hayatı istiyorsanız, aynı zamanda Güney Kore’nin muhteşem plajlarını ve dağlarını kucaklamak istiyorsanız ziyaret etmek için mükemmel bir yer.

Busan Gezilecek Yerler yazımda çok daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

6. Hwaseong

Seul’e yakınlığı ile günübilirlik geziler için ideal olan Hwaseong Güney Kore’de mutlaka gezmeniz gereken bir başka yer.

Hwaseong
Hwaseong – Güney Kore

Burada, Hwaseong Kalesi gibi UNESCO Dünya Mirası listelerinde yer alan bölgeleri kesinlikle ziyaret edin ve Yongjusa Tapınağı‘nı da görmeden dönmeyin.

Biraz heyecan arıyorsanız Everland’e gidip ahşağ hız trenine binebilir ve unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz.

7. Günsan

Geum Nehri kıyısında yer alan Gunsan, keşfetmek ve vaktiniz varsa birkaç gün ziyaret etmek için güzel bir Güney Kore şehridir.

Gunsan Güney Kore
Gunsan Güney Kore

Buraya geldiğinizde gitmeniz gereken yerlerin başında Hirotsu Evi sayabilirim. Diğer görülmesi gereken yerler ise Dongguksa Tapınağı görün ve Modern Tarih Müzesi.

Son olarak Seonyudo adasına giderek uzun bir köprü ile bağlı muhteşem dağ manzaraları ve plaj manzaraları görebilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

8. Gwangju

Ülkenin güney bölgesinde bulunan Gwangju, Güney Kore’nin eski ve yeni mimarisinin harika kombinasyonuna sahip gezi yapılabilecek en iyi yerlerinden biridir.

Gwangju
Keşfedilmesi Gereken Bir Yer – Gwangju

Gwangju’da taş pagoda Jeungsimsa Tapınağı ve Mudeungsan Dağı Milli Parkını da rotanıza eklemeyi unutmayın.

Ayrıca burada popüler olan birşey var o da barbekü. Çokça rağbet görüyor ve satılıyor ama dikkat etmeniz gereken nokta bu etler domuz etleri.

9. Chuncheon

Ülkenin kuzey bölgelerine bulunan Chuncheon, Gangwon Eyaletinde gezi yaparken görülmeye değer ve vakit ayırmanız gereken bir şehir.

Chuncheon
Chuncheon

Buraya geldiğinizde ilk yapabileceğiniz şey antik Cheongpyeongsa Tapınağı‘nı ziyaret etmek ve Soyangho Gölü çevresindeki kiraz çiçeklerini görüp fotoğraflamak olabilir.

Eğer farklı birşeyler görmek istiyorsanız ve tarihleriniz uygunsa Mayıs sonunda başlayıp 2 Haziran’a kadar devam eden Mime Festivali’ne katılabilir, yerel danslar ve ateş şovlarını izleyebilirsiniz.

10. Andong

Tarihi yapıları görmeyi seviyorsanız Nakdong Nehri üzerinde yer alan Andong Güney Kore Gezilecek Yerler arasında tam size göre bir yer.

Andong
Andong – Güney Kore Gezilecek Yerler

Andong’da bölgedeki yerel Asya müzikleri ve geleneklerinin sergilendiği halk müzesine gidebilirsiniz. Altertatif olarak geleneksel Kore yemekleri tadabileceğiniz ve tarihi binalarda hizmet veren Hahoe Folk Village ziyaret edebilirsiniz.

11. Daegu

Dağlarla çevrili Daegu, doğa ile başbaşa kalarak biraz dinlenmek için de ziyaret edebileceğiniz ışıltılı bir şehir. Buradaki en popüler yapı Doğu Tıbbı Kültür Merkezi‘dir fakat çok daha fazla görülmesi gereken şey var.

Daegu
Daegu – Güney Kore Gezilecek Yerler

Güney Kore’nin ortasında yer alan Daegu, çağdaş gelişmelerin ve eski geleneğin harmanlanmasıyla bölünmüş, ilerici bir şehirdir.

SOn olarak bu şehirde en çok ilgimi çeken Asya aktar dükkanları. Almayacak olsanız bile mutlaka ilginizi çeken birşeyler göreceksiniz, belkide fikriniz değişecek. Bir bakın derim.

12. Gangneung

Hem iş hem de eğlence amaçlı vakit geçirilen Gangneung, ülkenin en popüler yerlerinden biri olan Gangwon-do bölgesinde harika bir konuma sahip.

Gangneung Güney Kore Gezisi
Gangneung – Güney Kore Gezisi

Burada yapacak çok şeyiniz var. 2-3 gün ayrırarak hala görmediğiniz ve keşfetmediğiniz yerler olacağından emin olabilirsiniz.

Burada ne yaparım diye vakit harcamamanız için size önerim Gyeongpo Plajı’na gidip güneşin tadını çıkarın, Gangneung Seongyojang‘ı ziyaret edin ve Gyeongpodae muhteşem manzarasını fotoğraflayın.

Güney Kore Gezilecek Yerler yazımda anlatacaklarım bu kadar. Ülke ile ilgili diğer yazılarımı mutlaka okumanızı öneririm.

Yorum yapın