Hallstatt Gezilecek Yerler

Hallstatt Gezilecek Yerler yazımda Avusturya Viyana gezimi biraz daha uzatmayı başaran bu küçük ve şirin kasabayı Hallstatt Gezi Rehberi ile tanıtacağım.

Hallstatt Unesco Dünya Mirası listesinde popüler bir yere sahip. Bu popülaritenin sebebini zaten resimlere bakınca bile anlayabilirsiniz. Sanki herşeyden saklı izole bir köy gibi burası.

Sadece tekne ve dağ yolu ile gidilebilen bu saklı cennet göl kasabasının nüfusu sadece 800. Hem sakin hem de her yanı o kadar muhteşemki burada yaşamak isteyeceğinize eminim.

Hallstatt Gezilecek Yerler

Hallstatt’da Gezilecek Yerleri anlatmaya başlamadan önce kasaba hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.

Avusturya Salzkammergut bölgesindeki bu eşsiz göl kasabası Dachstein sıra dağlarının kuzey eteklerinde yer almakta. Kıyı şeridinde Hallstatt’dan başka gezi yapabileceğiniz yine aynı güzellikte köyler de var. Bunlardan en popüler olanları Obertraun ve Steeg.

Hallstatt tarih boyunca Alpler’in en önemli gölü olmayı başarmış. Kolay ulaşılabilen fazla sayıda plajı, muhteşem dağ manzarası sayesinde uzun bir süredir sadece gezginler değil aynı zamanda sakin biryerlere kaçmak isteyen sanatçıların da uğrak noktası olmuş.

Köyde gezi dışında yapabileceğiniz aktiviteler de var. Balık tutma, dalış, elektrikli veya pedallı su bisikletleri ile tur atmak en çok tercih edilen aktivitelerden.

1. Market Square – Pazar Meydanı

Kasaba merkezinde yer alan pazar meydanı buradaki en önemli ve turistler tarafından ilk ziyaret edilen cazibe merkezidir.

hallstatt gezilecek yerler
Hallstatt Gezilecek Yerler Arasında Liste Başı Market Square

Meydanda göreceğiniz ve etrafı güzel binalarla çevrili heykel Kutsal Üçleme heykelidir. Kaybolmanın ve aradığınızı bulamamanın imkansız olduğu bu küçük ve şirin meydanda bol bol fotoğraf çekilecek ayrıntılar bulacaksınız.

Gezi ve fotoğraf çekimleri dışında meydanda restoranlar, kafeler, oteller ve çeşitli hediyelik ürün satan dükkanlar da var. Ayrıca şanslıysanız yıl boyunca farklı zamanlarda yapılan festivallere katılabilir ve bambaşka bir deneyim yaşayabilirsiniz.

2. Hallstatt Tuz Madenleri

Hallstatt Tuz Madeni tarih öncesi çağlara dayanan geçmişi ile bilinir. Söylentilere göre 15. yüzyıl döneminden beri bu madenler aktifmiş ve bunu destekler bazı ipuçları bulmuşlar.

Bu kadar eski bir geçmişi olmasına rağmen tuz madenleri modern zamanlara kadar (300 yıl gibi bir süre) kullanılmaya devam edilmiş ve daha sonra turistik bir nokta haline gelmiş.

Hallstatt Tuz Madenleri
Avusturya Hallstatt Tuz Madenleri

Madenleri ziyaret etmeniz için bir füniküler hattı bulunuyor. Kısa bir yolculuk sonunda madendeki işçilerin kullandığı Avrupa‘da bulunan en eski ahşap merdiveni görecek ve madenin iç kısımlarına doğru yeni şeyler keşfetmeye başlayacaksınız.

Tuz madeni için tur bileti alırken dikkat etmeniz gereken şey şu; 2 farklı bilet satılıyor. Siz Füniküler + Tuz madeni keşfi bileti almalısınız, böylece daha maden gezinizi daha ucuza getirmiş olursunuz.

3. Skywalk Seyir Platformu

Skywalk Seyir Platformu Avusturya’daki harika Alp dağları manzarasını izlemek için yapılmış ve turistler tarafından Alplerin balkonu olarak bilinen muhteşem bir yer.

Skywalk Seyir Platformu
Hallstatt Skywalk Seyir Platformu Eşsiz Manzaralar Görebileceğiniz Bir Yer

Deniz seviyesinden yaklaşım 2700 metre yüksekliğinde bulunan platformda sabit dürbün ile manzara detaylarına yakından bakabilir ve 360 derece manzarayı fotoğraflayabilirsiniz.

Bu platform o kadar güzel bir konuma ve harika şekilde yapılmışki havanın açık olduğu günlerde çevre ülkeler Slovenya ve Çek Cumhuriyeti topraklarını bile görebiliyorsunuz. Kısacası anlatılmaz yaşanır bir yer.

4. Kalvarienberg Kilisesi

Hallstatt gezilecek yerler listenize almanız gereken diğer bir yer de 1711 yılında yaptırılıp kasabaya bağışlanan Kalvarienberg Kilisesi.

Kalvarienberg Kilisesi
Hallstatt Kalvarienberg Kilisesi

Kilise Hallstatt gölü ve göl çevresinin eşsiz manzarasına sahip bir dağ olan Kalvarienberg’de bulunuyor.

Barok mimarisinin gerçek bir sanat eseri olan bu kilise şuan kasaba sakinleri ve turistler için dua edilen ve yeni evlilerin son dinlenme noktası olarak kullanılıyor.

5. Dachstein Mağarası

Hallstatt kasabası yukarıda anlattıklarım dışında yerin 1174 metre derinliğine kadar uzanan Doğu Alplerin en etkileyici mağaralar merkezi olan Dachstein Mağarası ile ünlüdür.

Dachstein Mağarası
Dachstein Mağarası – Hallstatt Gezilecek Yerler

Çok gezen biri bile olsanız bu mağarada büyük ihtimalle daha önce görmediğiniz eşsiz buz heykelleri, devasa buz kalıpları, buz sarkıtları ve donmuş şelaleler görebilirsiniz.

Rehberli tur gezilerini pek sevmem birçok gezgin de benim gibi düşündüğünü biliyorum, ama bu mağara gezisinde 90 dakikalık rehberli tura mecbursunuz ve buna değecek bir yer gerçekten.

6. Admont Manastırı

Eski bir tatil beldesi olan Admont bu manastır sebebiyle oldukça popüler yerdir. 1704 yılında kurulan ve sonrasında Neptün çeşmesi olan bir parkın eklenmesiyle tekrar restore edilmiş.

Admont Manastırı
Admont Manastırı – Hallstatt Gezilecek Yerler

Hallstatt gezilecek yerler listenize kesinlikle almanız gereken bu manastır ayrıca kütüphane olarak kullanılıyor. Içeride 11. yüzyıldan kalma devasa bir incil ve 1400 el yazması tarihi eserin de olduğu 200.000 den fazla kitap bulunuyor.

Kütüphanede dini kitapların yanı sıra araştırmacılar tarafından da kullanılan bilim ve tarih kitapları da yer almaktaymış.

7. Yeraltı Mezarları ve Mezarlığı

Öncelikle bu tip yerler siz ürkütücü geliyorsa uzak durun. Gitmeniz şart değil ve Hallstatt gezilecek yerler arasında değil. Ama ilginç bir yer olduğu için ben gittim ve anlatmak istedim.

Hallstatt Charnel Evi
Charnel Evi Avusturya’da Görebileceğiniz En Ilginç Yerlerden Biri

Dünyada görebileceğiniz en küçük mezarlardan biri bu kasabadadır. Mezarlığın yanında da Charnel Evi bulunmakta.

Buradaki olay şu, mezarlığa gömülenler bir süre sonra kazılarak kemikleri çıkartılır, güneşte ağarmasına izin verilir ve daha sonra özellikle kafatasları Charnel Evinde saklanır.

Burdaki amaç bu küçük mezarlıkta yeni yerler açmak. Her kafatasında isimleri ve tarihleri yazar. Gereksiz ama ilginç bir gezi deneyimi gerçekten.

8. Gosausee Gölü

Hallstatt Gölü dışında ziyaret edebileceğiniz diğer bir göl olan Gosausee Gölü bölgedeki en önemli doğal cazibe merkezleriden biridir.

Gosausee Gölü
Hallstatt Gezilecek Yerler Arasında En Huzurlu Yerlerden Biri Gosausee Gölü

Eşsiz panaromik manzarası ve kristal berraklığı ile sizi kendine hayran bırakacak bu göl havanın güzel oldığunda gidilebilecek en huzur verici dinlenme ve gezi yeri diyebilirim.

Özellikle yaz aylarında burada yürüyüş yapabilir ve eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Hallstatt Gezisi Için En Iyi Zaman

Gezginler ve turistler genelde Avusturya’da Viyana ve Salzburg rotalarını seçse de Hallsatt yılın neredeyse her döneminde popüler ve kalabalıktır.

Çoğu turist buraya birkaç saatlik gezi için geliyor ve bu saatler genellikle 10:00 – 17:00 saatleri arası. Eğer bu saklı cennette sakin ve huzurlu bir dinlenme molası vermek istiyoesanız bu saatler dışındaki zaman dilimleri harika olacaktır.

Turistlerin geneli gibi bende aynı fikirdeyim, burası yılın her mevsimi ayrı güzellikte olabilecek bir yer ve her zaman gelebilirsiniz.

Eğer yoğunluğu sevmiyorsanız Temmuz ve Ağustos aylarını seçmeyin, bu aylar kasabanın en yoğun olduğu dönemler oluyormuş.

Eğer soğuk havaları seviyorsanız bence kış mevsiminde gidin. Karlarla kaplı Alp dağlarından esen tertemiz hava bile harika bir detay olacaktır.


Hallstatt gezilecek yerler yazımda anlatacaklarım bu kadar. Eğer Avusturya gezisine başlayacaksanız bence burayı da kesinlikle gezi rotanıza eklemelisiniz. Görmeniz gereken harika güzellikler var.

Avusturya ile ilgili diğer yazılarımı da mutlaka okumanızı öneririm.

Yorum yapın