Hindistan Gezilecek Yerler

Hindistan Gezilecek Yerler nerelerdir, Hindistan’daki gezilecek yerler için hangi bölgeye gitmelisiniz, nelere dikkat etmelisiniz…

Geleneksel ve modern dünyanın buluştuğu Hindistan, nüfus olarak dünyanın ikinci en kalabalık ülkesidir ve yüzölçümü bakımından en büyük yedinci ülkedir.

Yüzyıllar boyunca farklı kültür ve dinlere ev sahipliği yapan Hindistan’da gezginler için yapacak çok şey var.

Hindistan Gezilecek Yerler

Hindistan gezisi şuana dek yaptığım geziler arasında doyamadığım ve mutlaka birgün tekrar gitmeyi istediğim yerler arasına girmeyi başardı.

O kadar farklı kültürler ve görmeniz gereken yerler varki gezi sürenizi ne kadar uzatsanız da yine aklınız biryerlerde kalıyor, şuraya da gidebilseydim diyorsunuz. Keşif yaparken yeni yerleri keşfedip gezi programınızı sıkıştırmaya başlıyorsunuz.

Hindistan Gezilecek Yerler
Hindistan Gezilecek Yerler

Peki Hindistan gezilecek yerler nereler, Hindistan gezileri için nasıl bir plan yapmalıyız hemen mutlaka görmeniz gereken yerleri listeleyerek yazıma başlıyorum.

 • Tac Mahal
 • Kutsal Varanasi Şehri
 • Amritsar Altın Tapınağı
 • Altın Şehir: Jaisalmer
 • Kırmızı Kale
 • Hindistan Kapısı
 • Mekke Mescidi
 • Amer Kalesi
 • Goa Plajları
 • Periyar Ulusal Parkı
 • Agra Kalesi
 • Ellora Mağaraları
 • Mehrangarh Kalesi
 • Mysore Sarayı
 • Mahabodhi Tapınağı

1. Tac Mahal

Gezginler ve turistler tarafından Hindistan Gezi denince hiç şüphesiz ilk akla gelen yer bir zamanlar Babür Imparatorluğu’nun başkenti olan Agra. Bu popülaritenin sebebi tabiki Hindistan’ın sembolü olmayı başarmış devasa ikonik yapı Tac Mahal.

Tac Mahal Hindistan
Tac Mahal Hindistan Gezisi Sırasında Herkesin Ilk Uğradığı Yer

17. yüzyılda yapılan bu dev yapı Itimad-ud-Daulah’ın Mezarı ve Akbar’ın Mozolesi gibi eşsiz Babür Imparatorluk anıtlarıyla doludur ve kakma mermer taşlarla tasarlanmış.

Yılın her dönemi kalabalık olmayı başaran Tac Mahal Hindistan’da gezilecek yerler arasında ilk sıraya yazılmayı hakediyor. Şehirde ayrıca yine Unesco dünya mirası listesinde bulunan Agra Kalesi de ziyaret edilmesi gereken başka bir tarihi yapı.

2. Kutsal Varanasi Şehri

Varanasi şehri 3000 yıllık geçmişi ile dünyanın en eski şehirlerinden biri olma ünvanına sahip. Hindistan’ın kuzeyinde Ganj nehri kıyısında bulunan şehir, geride bıraktığımız yüzyıllar boyunca eğitim ve Hindu’lar için önemli bir hac bölgesi olmuş.

Varanasi Hindistan
Varanasi – Hindistan Gezilecek Yerler

Şehir Hindular, Budistler ve Jainler tarafından kutsal olarak kabul edilmiş. Burada ölmenin insan ruhunun reenkarnasyon döngüsünden kurtardığı ve Ganj nehrinde yıkanmanın günahlardan arındırdığına inanılıyor.

Şehrin bir başka ünvanı da Tapınaklar Şehri olarak bilinmesi. Eski çağlardan beri binlerce tapınak yapılmış burada. En önemlileri Kiva Vishwanath Shiva Tapınağı, Durga Tapınağı ve fazla sayıda maymunu barındırdığı bilinen Sankat Mochan Hanuman Tapınağı‘dır.

Gezi yaptığım yerlerde bu kadar bol manzaralı biryer daha gördüğümü hatırlamıyorum. Şehirde nereye baksanız ilginizi çekecek birşey görüyorsunuz. En çok gidilen yer, yapılan şey nedir derseniz Ganj nehrinde yıkanmak için sıraya girilir duruma gelinmiş diyebilirim.

3. Amritsar Altın Tapınağı

Hindistan Amritsar şehrinde bulunan Sih tapınağı halk arasında Altın Tapınak olarak bilinir. Sih inancının en önemli ibadethanesidir.

Sih inancına sahip kişilere göre dünyanın en kutsal yeri olarak bilinen bu altın süslemeli yapı güneşte parıldayan ve hemen önündeki büyük havuza yansıyan manzarası ile hafızalarda yer etmekte.

amritsar altın tapınak
Hindistan Amritsar Altın Tapınak

Tapınağa girerken ayakkabılarınızı girişteki emanet bölümlerine teslim edeceksiniz ve çoraplarınızı da çıkarmanız gerekiyor çünkü tapınak girişinde bir sürekli akmakta olan bir su birikintisi var. Bunu yapmalarındaki sebep temizlik, yani temiz ayaklarla gezilsin düşüncesi.

Içeri girerken kadın- ve erkek farketmeksizin herkesin başını örtmesi gerekiyor. Son olarak içeride tabiki içmeyecek bile olsanız üzerinizde sigara paketi olmaması gerekiyor.

4. Altın Şehir: Jaisalmer

Altın Kum Şehri” olarak bilinen Jaisalmer zengin kültür mirasları ve büyük Rajput yöneticilerinin kahramanlık ve cesaret hikayeleri ile ünlü Hindistan gezilecek yerler listenize almanız gereken harika bir yer.

hindistan Jaisalmer
Jaisalmer – Hindistan Gezilecek Yerler

Thar çölü’nün kum tepelerinden yükselen şehir bir zamanlar ülkenin stratejik karakol bölgesi olarak kullanılıyormuş ve şuanda muhteşem eski konaklar, ihtişamlı yapılar ve Altın Kale olarak ünlenen Jaisalmer Kalesi gibi görmeniz gereken bir sürü önemli yapı var.

Sarayları, tapınakları ve şirin eski evler haricinde, Jaisalmer Kalesi 99 burçla birlikte yedi katlı yüksek Maharaja Sarayı’nı göreceğiniz ana avlusuna giden devasa giriş kapılarına sahiptir .

1500’lü yıllarda başlayıp 19. yüzyıla kadar yapımı devam etmiş bu saray Italya ve Çin’den getirilen çini süslemeleriyle dekore edilmiş ve şuanki halini almış.

5. Kızıl Kale – Delhi

Şah Cihan tarafından 1639 yılında ülkenin başkenitinin Agra’dan Delhi’ye taiınmasından sonra yaptırılan bu görkemli mimari eser adını kızıl kum taşı duvarlarından almakta.

Kale Babür Hanedanı tarafından şehir merkezindeki Imparatorluk Resmi Konutu olarak kullanılmış.

delhi kızıl kale
Hindistan Delhi Kızıl Kale

2007 yılında Unesco dünya mirası listesine girmeyi başaran kale içerisinde çok değerli ve eşsiz eserlerin sergilendiği birçok müzeye de ev sahipliği yapıyor.

Kale Babür mimarisinin tasarım konusundaki becerisini ve ne kadar parlak bir dönem gerçirdiğini gözler önüne seriyor.

Hindistan Gezisi yapanlar için en popüler turistik cazibe merkezleri arasında yer alan bu kaleyi mulaka Hindistan Gezilecek Yerler listenize dahil etmenizi öneriyorum.

6. Hindistan Kapısı

Umman denizi’ne bakan ve 26 metre boyundaki bu ikonik geçit Mumbai şehrinin en önemli simgelerinden biri haline gelmiş. 1911 yılında Kral George ve eşi Mary’nin gelişini anmak için yapılan bu mutheşem mimari yapı 1924 yılında görkemli bir tören yapılarak açılmış.

hindistan geçidi Mumbai
Hindistan Geçidi Mumbai

Tamamen sarı bazalt ve beton kullanılarak yapılmış ve Hint tasarımı ile dikkat çeken Hindistan Geçidi Mumbai şehrinde mutlaka görmeniz en önemli eser.

7. Mekke Mescidi – Haydarabad

Dünyanın en büyük camilerinden biri olma ünvanına sahip ve Hindistan’ın en eski camilerinden biri olan Haydarabad Mekke Mescidi’nin yapımı, 1614 yılında Muhammed Quli Kutub Şah‘ın tahtta olması sırasında başladı ve tamamlanması yaklaşık olarak 80 yıl sürdü.

Mekke Mescidi Haydarabad
Mekke Mescidi – Haydarabad

10.000 kişinin aynı anda ibadet etmesine olanak sağlayacak kadar büyük olan bu muhteşem caminin 15 devasa kemeri ve direği, 1400 boğadan oluşan araçlarla inşaat alanına getirilen tek siyah granit levhalarla işlenmiş.

Adını Mekke’den getirilen ana kapının üzerindeki tuğlalardan alan bu eşsiz ibadethane, ana geçidi, devasa meydanı, büyük bir yapay gölet ve Hz. Muhammed SAV‘in saçlarının olduğu bir oda gibi önemli özelliklere sahiptir.

Diğer önemli özellikler arasında, birçok kemer ve kapının üzerindeki arapça ve Kur’an’dan yazıtlar, ana salonun harika çatısı, tüm cami yapısının etrafındaki köşeler ve kemerler üzerindeki çiçek motifleri bulunmaktadır

8. Amber Kalesi – Jaipur

Yerel halk tarafından Amer olarak bilinen Amber Kalesi 1592 yılında Jaipur şehrinin 11km dışına yapılmış ve günümüze kadar ayakta kalarak Unesco dünya mirası listesinde yerini almayı başarmış.

Amber Kalesi Jaipur
Hindistan Amber Kalesi – Jaipur

Kalede tapınaklar, halk kabul salonları, eğlence ve aktiviteler için kullanılan büyük bir avlu, mihrace eşleri için özel odalar ve ballkonlar ve eski zamanlarda mihracelerin serinlemesi için yapılan “Sukh Nivas” yani su yolu bulunuyor.

Tepelik bir bölgede bulunan kaleye ulaşım için filler kullanılıyor. Günün erken saatlerinde başlayan fil seferleri ile kaleye tırmanışı gerçekleştirebiliyorsunuz. Açıkcası ben çekindim, eğitimli bir hayvan da olsa tek hamlesiyle beni aşağıdan kalenin tepesine fırlatabilir.

Ulaşım için Fil tercihinden çekinenler için yürümek ve jipler ile yolculuk alternatifleri var. Biraz yorulacaksınız ama yürüyerek tırmanmak bence en iyisi, hem yürüdükçe değişen manzaraları görerek “iyiki file binmemişim” diye kendinizi kandırabiliyorsunuz.

9. Goa Plajları

Goa Plajları Hindistan gezilecek yerler arasında biraz dinleneceğiniz ve kısa bir deniz tatili yapabileceğiniz harika bir alternatif.

Hindistan Goa Plajları
Hindistan Gezilecek Yerler – Goa Plajları

95 km uzunluğunda sahil şeridinde hepsinin kendine özgü cazibesi olan birçok farklı plaj bulunmakta. Örneğin sakin bir plaj arıyorsanız Agonda Plajı en iyi seçim olacaktır.

Şirin tatil köyleri, yoga merkezler ve spa merkezleri olsun tam huzur bulalım diyenler için Mandrem , Morjim ve Ashwem plajları özellikle turistler tarafından çok popüler.

10. Periyar Ulusal Parkı

Güney Hindistan’da en popüler turistik yerlerden biri olan Periyar Milli Parkı ve Doğal Hayatı Koruma Alanı, 1895 yıllarında sulama ve Madurai şehrine su ihtiyacını karşılamak için Ingiliz mühendislerce inşa edilen bir gölün etrafında bulunmakta.

Periyar Ulusal Parkı Hindistan
Periyar Ulusal Parkı Hindistan’da Gezilecek Yerler Listesine Alınabilecek Bir Yer

1934 yılında kurulan bu tabiat parkı, serbestçe dolaşan filler, yaban domuzları, su samurları, makak maymunları ve 20’den fazla Bengal kaplanı da dahil olmak üzere çok sayıda hayvana ev sahipliği yapıyor.

Parkın muhteşem dağ manzarasının keyfini çıkarmanın en iyi yolu, bir göl gezisi veya rehberli orman yürüyüşü yapmaktır.

11. Agra Kalesi

1565 yılında Imparator Akbar tarafından askeri bir yapı olarak inşa edilen ve daha sonra Şah Jahan’ın tamamladığı Agra kalesi Hindu ve Müslüman izlerini aynı anda gösteren ilginç bir yapıdadır.

Hindistan gezilecek yerler listenize mutlaka almanızı önerdiğim bu yapı Tac Mahal’den 2 kilometre kadar uzakta bulunuyor.

hindistan Agra Kalesi
Hindistan Gezilecek Yerler – Agra Kalesi

Kaleye, alçak dış duvarı ve saldırıya gelenleri şaşırtmak için yapılmış dogleg tasarımı ile Amar Singh Kapısı‘ndan girilir.

Içeride iki büyük birbirine bağlı kumtaşı binası, Akbari Mahal ve kompleksin en büyük özel konutu olan Jahangiri Mahal’i göreceksiniz.

Diğer önemli özellikler arasında muhteşem bakır çatısı olan Khas Mahal (Özel Saray) ve birçok tarihi çeşme ve su kanallarının bulunduğu yapboz desenli Mughal bahçesi sayılabilir.

12. Ellora Mağaraları – Aurangabad

Ünlü anıtsal Ellora Mağaraları 5. ve 10. yüzyıllar arasında Budist, Jain ve Hindu rahipleri tarafından inşa edildi.

UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alan 34 olağanüstü manastır, şapel ve tapınaktan oluşan bu olağanüstü koleksiyon -12’si Budist, 17 Hindu ve Jain inancına ait beş tane- dinlerin bir yansıması olarak inşa edildi.

Ellora Mağaraları Aurangabad
Hindistan Aurangabad – Ellora Mağaraları

Budist manastır mağaralarında, Buda’nın oymaları ve 5. ila 7. yüzyıllardan kalma papazların yer aldığı bir dizi tapınak ve Hindistan’ın en iyilerinden biri olarak bilinen çarpıcı Carpenter Mağarası bulunmakta.

Hindu mağaraları diğer tüm mağaralara göre çok daha karmaşıktır ve yukarıdan aşağıya oyulmuştur, bu nedenle iskele gerekli değildir. Bunlardan en iyisi Kailasa Dağı’nı temsil eden ve 200.000 ton kayanın çıkarılmasını gerektiren muazzam bir kayalık tapınağı olan Kailasa Tapınağı’dır.

13. Mehrangarh Kalesi – Jodhpur

Jodhpur’un eski şehrine hakim olan Hindistan’ın en büyük savunma kalelerinden biri olan büyük Mehrangarh Kalesi, Jodhpur halkını korumak için 15. yüzyılda inşa edildi.

Yükselen bir tepenin üzerine inşa edilen Mehrangarh, inanılmaz bir inşaat mimarisi yansıtmakta ve devasa duvarları geçilemez olarak tasarlanmış.

hindistan Mehrangarh Kalesi
Hindistan Gezilecek Yerler Listesine Mutlaka Almanız Gereken Mehrangarh Kalesi

Ziyaretin popüler noktaları arasında, kalenin büyüleyici avlusu ve saray ağının yanı sıra Maharajas’la ilgili tarihi eserler koleksiyonunu barındıran bir müze bulunmakta.

Sekiz şehir kapısı, eski bir saat kulesi ve sebzelerden tatlılara, baharatlara ve el sanatlarına kadar her şeyi satan sayısız eski çarşısı ile ünlü Jodhpur’un tarihi merkezinde vakit geçirmenizi öneririm.

14. Mysore Sarayı

Büyük bir yangından sonra 1897’de tamamen yeniden restore edilen bu üç katlı saray, zarif kare kuleleri ve kubbeleri; Durbar Salonu‘ndaki birçok süslü tavan ve sütun; ve yer karoları, çarpıcı vitray, sanat eserleri ve mücevher sergileri ile muhteşem nikah salonu içermekte.

hindistan Mysore Sarayı
Hindistan Gezilecek Yerler – Mysore Sarayı

En unutulmaz anlar ve harika fotoğraflar yakalamak için, sarayın 90.000’den fazla ışıkla aydınlatıldığı her Pazar ve tatil günlerinde düzenlenen muhteşem ışık şölenlerinden birinde buraya gitmeye çalışın.

Sarayın devasa büyüklükte alanını ve gizli bahçelerini keşfetmenin, gezmenin en iyi yolu içeride ücretsiz olarak sağlanan bisiklet turuna katılmak.

15. Mahabodhi Tapınağı – Bodhgaya

Hindistan gezilecek yerler listemde son tanıtacağım yer dünyanın en kutsal budist tapınağı olarak kabul edilen Mahabodhi.

Mahabodhi Tapınağı
Mahabodhi Tapınağı – Hindistan Gezilecek Yerler

Her yıl binlerce meraklı ziyaretçiyi çeken Bodhgaya meditasyon ve keşişlerin dualarına katılmak için en iyi yerlerden biriymiş.

6. yüzyılda yapılmış ve yapıldığı zamandan beri birçok kez restore edilmiş olan tapınak, güzel bir piramidal sivri tepeyle kaplanmış ve büyük bir yaldızlı Buda heykeli barındırıyor.

Ayrıca ilgi çekici alan, Buda’nın Aydınlanmadan sonra yedi gün boyunca meditasyon yaptığı orijinal bodhi ağacının soyundan gelen pipal ağacıdır, dünyanın en eski ve en saygıdeğer ağaçları arasında olduğu söyleniyor.


Hindistan Gezilecek Yerler yazımda anlatacaklarım bu kadar. Ve özet olarak kısaca şunu söyleyebilirimli Hindistan gezisi gerçekten harikaydı. Gidecek yer mi kalmadı, şöyleymiş-böyleymiş diyenlere aldırmadan kesinlikle gidin derim.

Sadece dikkat etmeniz gereken konu yemek. Her gördüğünüzü, kokusu size güzel gelen şeyi hemen yemeyin çünkü burada mideler biraz farklı gibi.

Yorum yapın