Kıbrıs’a Nasıl Gidilir : Feribot ve Uçak Seferleri

Kıbrıs’a Nasıl Gidilir, Pasaport gerekli mi? Feribot seferi fiyatları, uçak bileti fiyatları ne kadar hepsini bu yazımda anlatmaya çalışacağım.

1. Kıbrıs Nerede

Ülkemizce yavru vatan olarak bilinen ve Türk topraklarını içerisinde barındıran Kıbrıs, doğu akdenizde Sicilya ve Sardunya adasından sonra gelen dünyanın üçüncü büyük adasıdır.

Kıbrıs Nerede
Kıbrıs Nerede – Kıbrıs’a Nasıl Gidilir

Adanın topraklarının üçte birini oluşturan kuzey bölümü Türkiye tarafından yönetiliyor. Diğer kısımlar işe Kıbrıs Cumhuriyeti olarak AB ülkesi olarak ayrı yönetiliyor.

2. Kıbrıs’a Nasıl Gidilir – Fiyatlar Nelerdir

Ülkemizden Kıbrıs’a gitmek için 2 seçeneğiniz var. Ya deniz yoluyla (feribotla) gideceksiniz ya da hava yolu ile.

Ben Kıbrıs’a giderken hem zamanımın olması, hem de biraz daha eğlenceli olabilir düşüncesiyle feribot seçeneğini kullandım.

Düşündüğüm gibi de oldu, gayet eğlenceli ve bol fotoğraf kareli bir yolculuk oldu ve yine birçok yabancı gezgin ile tanışma fırsatı buldum.

Eğer imkanınız varsa ve deniz tutması gibi problemler yaşamıyorsanız size de feribot seyahatini öneririm.

Feribot ile başlamışken Feribot ile Kıbrıs’a Nasıl Gidilir ve Kıbrıs’a feribot seferleri ve ücretleri nedir şimdi bunu detaylıca anlatalım.

Feribot seferleri sadece Alanya ve Mersin üzerinden yapılıyor, öncelikle buralara otobüs bileti bakmak ile işe başlayın.

Kıbrıs Gece Hayatı Yazım İlgini Çekebilir.


2.1 Alanya – Girne Feribot Seferleri

Alanya-Girne arası feribot seferleri yaklaşık 4 saat sürüyor. Fakat burda dikkat etmeniz gereken şey haftanın belirli günlerinde seferler var.

Yani buna göre gidiş ve dönüş günlerinizi önceden belirlemenizde fayda var.

Alanya Girne Feribot
Alanya – Girne Feribot ile Kıbrıs’a Nasıl Gidilir

Perşembe ve Pazar günleri 12:00 kalkışlı Alanya-Girne, Çarşamba ve Cumartesi 10:00 kalkışlı Girne-Alanya şeklinde çalışıyorlar.

Şuan güncel tek yön ulaşım ücreti öğrenci için 180 TL, sivil için 190 TL. (öğrenci ve askerlerin belge göstermesi gerekir)

Biletinizi Alanya iskele ofisinden veya şuradaki online bilet kısmından satın alabilirsiniz ve daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.


2.2 Taşucu – Girne Feribot Seferleri

Mersin Taşucu-Girne çift yön yolculukları deniz otobüsü ve feribot seferleri olarak iki farklı şirket tarafından yapılıyor. Yolculuk süreleri deniz otobüsü ile 2.5 saat, feribot ile 6 saat.

Taşucu Girne Feribot
Taşucu Girne Feribot Yolculuğu

Haftanın her günü Taşucu-Girne (gidiş) yönünde 14:00, 23:30 ve 23:59 saatlerinde, Girne-Taşucu (dönüş) yönünde ise yine haftanın her günü 10:00, 12:30, 14:00, 23:59 saatlerinde deniz otobüsü ve feribot seferlerini kullanabilirsiniz.

Tek yön ücreti 155 TL olan seferleri şuradan ve yukarıdaki Alanya bölümünde verdiğim linkten satın alabilirsiniz.


2.3 Mersin – Girne Feribot Seferleri ile Kıbrıs’a Nasıl Gidilir

Mersin-Girne ve Girne-Mersin yönündeki feribot seferleri haftanın 3 gün yapılıyor ve yolculuk yaklaşık 9 saat sürüyor.

9 saat denizde kalmak için biraz uzun bir süre bu yüzden Mersin üzerinden yolculuk yapacaklara tavsiyem önceliğiniz Taşucu iskelesinden hareket etmek olsun.

mersin girne arabalı feribot
Mersin Girne Arabalı Feribot Seferleri

Mersin-Girne yönünde Salı ve Perşembe saat 22:00’da, Cumartesi günleri ise 23:00’da, Girne-Mersin yönünde Çarşamba 23:00’da, Pazartesi ve Cuma ise 23:30’da seferler yapılıyor.

Bilet fiyatları 100 TL ile 190 TL arasında değişiyor, yine biletlerinizi yukarıda verdiğim linklerden alabilirsiniz.

Kıbrıs’tan Ne Alınır, Alkol Fiyatları nedir ve nereden alınır hepsi yazımda.


2.4 Mersin – Gazimağusa Seferleri ile Kıbrıs’a Nasıl Gidilir

Mersin-Gazimağusa seferleri Kıbrıs Türk Denizcilik İşletmeleri tarafından sağlanıyor. Yaklaşık 13 saat süren yolculuklar çift yön olarak haftanın 3 farklı günü düzenleniyor.

Mersin – Gazimağusa yönünde Pazartesi-Çarşamba-Cuma günleri saat 20:00’da, Gazimağusa – Mersin yönünde ise Salı ve Pazar 20:00’da, Perşembe ise 17:00 olmak üzere farklı seçenekler var.

1 kişi ücreti şuan 180 TL, öğrenci 130 TL, 3-7 yaş arası 70 TL ve ayrıca arabanızı götürecekseniz 550 TL lik bir ücret tarifesi var.

Online bilet ve iletişim için şuradan bilgi alabilirsiniz.


Kıbrıs’a deniz yoluyla nasıl gidilir yukarıda detaylıca anlatmaya çalıştım. Şimdi hızlı ve daha çok tercih edilen uçakla Kıbrıs’a gitme konusuna gelelim.

Biletler Tamamsa Sıra Kıbrıs Gezilecek Yerler Yazımda.

3. Uçakla Kıbrıs Seyahati

Feribot seferi varken uçakla seyahat biraz klasik gelebilir ama eğer güneye yakın bir şehirde değilseniz uçak seyahati en mantıklısı olacaktır.

Türkiyenin farklı şehirlerinden THY, Pegasus, Onur Air ve Atlas Global arasında seçim yaparak direk seferlerle Lefkoşa Kıbrıs Ercan havalimanı‘na gidebiliyorsunuz.

Uçakla Kıbrıs'a Nasıl Gidilir
Uçakla Kıbrıs’a Nasıl Gidilir – Kıbrıs Uçak Çekimi

Aktarmasız direk sefer yapılan havalimanlarını aşağıdaki listede görebilirsiniz.

 • Istanbul Havalimanı
 • Sabiha Gökçen Havalimanı
 • Ankara Esenboğa Havalimanı
 • Izmir Adnan Menderes Havalimanı
 • Adana
 • Gaziantep
 • Antalya
 • Hatay
 • Kayseri
 • Trabzon
 • Şanlıurfa

Bu lokasyonlardan uçuşlarla ortalama 50-90 dakika arasında Lefkoşa’ya varış yapıyorsunuz. Kıbrıs uçak bileti fiyatları ise döneme göre 150-700 TL arasında değişiyor ve tabiki erken rezervasyonun bu fiyatlardaki indirim payı büyük oluyor.

Bu arada çok sık sorulan Kıbrıs’a en ucuz nasıl gidilir sorusuna da cevap vermiş oldum sanırım.

Ve herkesin merak ettiği konuyu sona sakladım.

# Kıbrıs’a pasaport gerekiyor mu?

Eğer gideceğiniz nokta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bölümünde yer alıyorsa direk kimliğinizle seyahat edebilir ve 30 gün kalabilirsiniz

30 günü aşacak seyahatlerinizde ise ilgili makamlara izin başvurusu yapmanız gerekiyor.

Güney Kıbrıs bölümüne seyahat etmeyi düşünenler ise vize ve pasaportlarını hazır bulundurması gerekiyor.

Zaten adanın güney bölümüne gidecekseniz uçağınız sizi önce Atina’da indiriyor, oradan vize kontrolü ve aktarma işleminden sonra uçağınıza binebiliyorsunuz.

Ada ile ilgili diğer yazılarımı da okumanızı öneririm :

Yazımda sizlere Kıbrıs maceramdaki izlenimlerimle Kıbrıs’a Nasıl Gidilir anlatmaya çalıştım. Soru ve görüşlerinizi yorum bölümüne yazabilir, bana destek olmak için yazımı sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.

Yorum yapın