Nieuwe Kerk

Nieuwe Kerk Amsterdam bölgesinde merkezi bir konumda yer alan kilisedir.

Kelime anlamı yeni kilise olan bu yapı şehrin en eski kilisesi olan Oude Kerk‘in yetersiz gelmesinden sonra 1410 yılında inşa edilmiştir. Ibadete açılmasının ardından 2 kere yangın çıkması sebebiyle kilise tamamen yakılıp yeniden restore edilmiştir.

Hergün binlerce turist ağırlayan bu kilisede ayrıca dönem dönem çeşitli sergiler ve seminerlere rastlamak mümkün. Eğer şanslıysanız bu sergilere denk gelebilirsiniz.

Nieuwe Kerk
Amsterdam Nieuwe Kerk (Yeni Kilise)

Müze tekrar restore edilmesine rağmen yinede dönemin izlerini gerek devasa ahşap tavan gerekse oyma ahşap motiflerle bizlere yansıtıyor.

Amsterdam Gezi Rehberi yazımı okudunuz mu?

Tarihi ortaçağ mimarisine tek ters yanı müze içerisindeki cafe. Bunun dışında tarihe tanıklık eden seramik yapıları ve antik inşası fotoğraflanmaya değer ayrıntılar.

Giriş ücreti 16 Euro olan ve çocuklar için ücret alınmayan bu müze Amsterdam Gezilecek Yerler listemde yer verdiğim Dam MeydanıAnne Frank Evi ve Amsterdam Kraliyet Sarayı gibi birçok turistik bölgeye yakın konumda. Bu sebeple ulaşımda hiç zorluk yaşamazsınız diyebilirim.

Unutmadan şunuda belirtelim, bu gibi zamanında ibadethane olarak kullanılan müzelerde sessiz olmanız ve yiyecek ve içecekle girmemeniz isteniyor.

Yorum yapın