Oude Kerk

Amsterdam’ın 800 yaşındaki en eski yapısı olan Oude Kerk flemenkçe eski kilise anlamına geliyor. Red Light District bölgesinde yer alan bu eski kilise, birçok turistin de uğrak noktalarından biri.

Kilise içerisine girdiğinizde genelde ahşap bir mimari ile karşılaşıyorsunuz ve defalarca restore edilse bile çok eski bir yapı olduğunu kolayca anlayabiliyorsunuz.

Kiliseye ilk girdiğim anda 1600 lü yıllara ait heykeller ve tablolar ve tamamen ahşaptan oluşan derin kubbe tavan dikkatimi çekti.

Amsterdam Oude Kerk Müzesi
Oude Kerk Müzesi – Eski Kilise

Bu yapı ayrıca Hollanda’nın bazı önemli isimlerinin mezar yeri olarak ta biliniyor.

Eski hollanda kralları, yine eski dönemlerin ünlü sanatçıları bu kiliseye gömülmüştür. Eğer merak ediyorsanız mezar taşlarındaki isimleri inceleyebilirsiniz.

Oude Kerk Kilisesi ziyaretim yaklaşık 10 dakika sürdü ve ziyaretin en keyifli yanı ise kilise çatısına çıkarak şehrin harika manzarasını görmek oldu diyebilirim.

Kilise kulelerine tırmanmak için malesef asansör veya rahat kullanabileceğiniz bir merdiven düzeni yok.

Oude Kerk Amserdam
Oude Kerk – Kuleden Çekim

Eski yapısını ve orjinalliğini bozmamak adına olsa gerek merdivenleri oldukça dar ve küçük küçük. Eğer şehrin manzarasını farklı bir açıyla görmek isterseniz buna değecek bir yorgunluk olacağından emin olabilirsiniz.

Amsterdam Gezi Rehberi yazıma mutlaka gözatın.

Giriş ücreti 5 Euro olan bu eski kiliseyi Amsterdam gezi kartınız varsa ücretsiz şekilde 11:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Ulaşım olarak yine benim gibi tramway seçerseniz hiç zorlanmadan bu kiliseye gidebilirsiniz.

Yorum yapın