Prag Gezilecek Yerler

Prag Gezilecek Yerler yazımda sizler için şehrin harika eski ve gotik mimarisi, tarihi önemli yerleri ve Prag’da neler yapılır bunları anlatmaya çalışacağım.

Sanırım öncelikle Prag’da gezilecek yerler için kaç gün ayırmalıyım diye düşünüyorsunuz. Ben 2 günde hem gezilecek yerlerin hepsini gezdim, hem de şehrin gece hayatına katılma fırsatım oldu.

Prag Gezilecek Yerler
Prag Gezilecek Yerler

Bu arada Prag Gece Hayatı Yazımı Mutlaka Okumanızı Öneririm.

Yazımı okuduktan sonra bir fikriniz mutlaka olacaktır ama benim fikrimi merak ederseniz 2 gün gayet yeterli bir süre. Hatta tanışma fırsatı bulduğum birçok gezginin de buraya günübirlik gezi için geldiklerini öğrendim.

Şimdi lafı fazla uzatmadan orta Avrupanın romantik şehri Prag’da neler yapılır, Prag gezilecek noktalar nerelerdir bunları anlatmaya başlayalım.

Prag Gezilecek Yerler – Bölgeler

Prag’da Gezilecek Yerler Vlatna nehrinin ayırdığı Stare Mesto ve Mala Strana olmak üzere 2 bölgeden oluşuyor. (Aşağıdaki resimde kırmızı ile işaretledim) Anlatacağım yerler bu bölgelerde olduğu için otel veya hostel seçiminizi buna göre yapabilirsiniz.

Prag Gezilecek Noktalar
Prag Gezilecek Noktalar – Harita

Önbilgi olarak Prag havaalanına indikten sonra sadece bir otobüs ve aktarma için metroya bindiğimi hatırlatmak istiyorum. Yani tüm şehri yürüyerek gezebilirsiniz, fazladan ulaşım kartı almanıza veya ulaşım konusunu düşünmenize gerek yok.

Prag Nerede ? Nasıl Gidilir ? yazımı okumadan seyahate çıkmayın.

1.Old Town Square (Eski Şehir Meydanı)

Prag gezilecek yerler listemin ilk sırasında Vaclav Meydanı ile Karl Köprüsü‘nün arasında bulunan, şehrin tarihi ve en önemli meydanı Old Town Square yer alıyor.

Old Town Square Prag
Old Town Square – Prag Gezilecek Yerler

Eski binaları, muhteşem kiliseleri ve sokak sanatçılarının çeşitli performanslarını sergiledikleri Avrupanın en güzel tarihi mekanlarından biridir.

Ortaçağ boyunca pazar yeri olarak kullanılan bu meydan birçok tarihi olaya da tanıklık etmiş. Bunlardan en önemlisi Prag lideri Jan Zelivsky‘nin bu meydanda idam edilmesidir.

1992 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan meydan şimdilerde turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında geliyor.

Gezilerin başlangıç ve bitiş noktası olarak kabul edildiğinden dolayı özellikle yaz aylarında o kadar kalabalık olur ki neredeyse her milletten insan görmek mümkündür.

Prag turistik yerler arasında meydanda en çok ilgi çeken yapı astronomik saat kulesidir. Her saat başı insanlar bu kuleye doğru akın eder ve video çeker.

2.Astronomik Saat Kulesi

Prag görülecek yerler arasında en ilgi çekici yerlerden biri de eski belediye binasında bulunan astronomik saat kulesidir.

Prag Astronomik Saat
Astronomik Saat – Prag Gezilecek Yerler

Old Town meydanına çıktığımda herkesin bu saat kulesine doğru hareketlendiğini ve videolar çekmeye başladığını gördüm. Gezimi Prag Budapeşte Viyana turu olarak gerçekleştirdiğim için de her şehri tam anlamıyla araştıramamıştım.

Yani bu saat kulesi benim için biraz sürpriz oldu diyebilirim. Telefon ellerinde heyecanla bekleyen kalabalığın arasına karıştım ve yelkovan tam 12’nin üzerine geldiğinde çanlar çalmaya başladı, saat yanlarında bulunan figürler değişmeye başladı.

Saatte üç temel bileşen bulunuyor. Bunlar; dairesel takvim, astronomik kadran ve bir dizi animasyonlu eski çağlara ait mesajlar içeren figürler.

Bu özelliği ile şehre farklı bir hava katan saat 1410 yılında bir matematik profesörü tarafından yapılmış. Yani tam 600 yıldır çalışıyor olmakla birlikte dünyanın en eski saati ünvanına sahip.

Astronomik saat kule
Astronomik Saate Çıkın – Prag’da Neler Yapılır

Buraya geldiğinizde önerim saat başını mutlaka bekleyin ve bu görsel şöleni canlı canlı izleyin, diğer önerim ise mutlaka saat kulesine çıkıp şehri kuş bakışı görün, fotoğraflayın.

Kuleye çıkmak için resimde gördüğünüz gibi kabin şeklindeki, etrafı da görebileceğiniz asansöre biniyorsunuz. (Yanlış hatırlamıyorsam 120 Koruna (25 TL) ücreti vardı.)

3.Prag Kalesi

Prag’da görülmesi gereken yerler arasında sıra tüm ihtişamıyla tam 70.000 metre kare alana sahip dünyanın en büyük ve antik kalesinde.

8. yüzyılda inşa edilen bu kale yaşı, büyüklüğü ve içerisindeki müzeler sayesinde UNESCO Dünya Mirası listesine girmeyi başarmış.

Prag Kalesi
Tüm ihtişamıyla Prag Kalesi – Prag Gezilecek Yerler

Kale eski dönemlerde Çek kralları ve Roma imparatorları tarafından kullanılmış ve şuanda Çek Cumhuriyeti‘nin devlet binası olarak ta hizmet vermektedir.

Dışarıdan bakıldığında sadece savaş sırasında kullanılan bir savunma binası olarak gözükse de aslında bu görkemli kalenin içinde birçok turistik ve ilginç yer bulunmakta.

Bunlardan bazıları Aziz Vitus Katedrali, Prag kalesi sanat galerisi, kraliyet sarayı, Aziz George manastırı ve kraliyet bahçeleridir.

Kale çok büyük ve ilgi çekici birçok noktası olduğu için burayı gezerken vakitin nasıl geçtiğini anlamayabilirsiniz. Hızlı bir gezi bile yarım gününüzü alacaktır.

Prag kalesi nöbet değişimi
Prag Turistik Yerler – Kale Nöbet Değişimi

Ben kısaca kalenin içinde “Prag da yapılacaklar” tarzında öneriler vermek istiyorum.

  1. Kalenin içinde ilginizi çekebilecek ilk şey olan çan kulesine tırmanmak serbest ve yorulmanıza gerçekten değecek bir Old Town manzarası var.
  2. Kalede sabah 5, gece 11 arası her saat başı nöbetteki askerler değişiyor. Bu nöbet değişimini izleyebilirsiniz. (Anıtkabir’den de duruma aşinayız)
  3. Kalenin içerisinde bulunan tüm müzeleri gezmek isterseniz Prag indirim kartını mutlaka alın. (Şuradan bilgi edinebilirsiniz)
  4. Özellikle yaz aylarında tüm turistler buraya akın ettiği için kale ziyaretinize erken saatlerde başlamalısınız.
  5. Kale içerisinde alışveriş yapabileceğiniz mağazalar ve yemek yiyebileceğiniz restoranlar var fakat çok pahalı. Kaleye girmeden önce dışarıda birşeyler yiyin.

Prag’da Ne Yenir Yazımı Okudunuz Mu?

4.Charles Bridge (Charles Köprüsü)

Prag gezilecek yerler denince ilk akla gelen yerlerden biri, şehrin simgesi ve Prag balayı gezisi yapanların en çok ilgi gösterdiği yerlerden biri de Carles Köprüsü‘dür.

Kral 4. Charles tarafından 1350 yılında yaptırılan köprü Avrupa’da yapısı bozulmadan hala kullanılabilen nadir anıtlardan biridir.

Prag Charles Köprüsü
Charles Köprüsü – Prag Gezilecek Yerler

Bu bölgede yaşayan köylüler köprü inşaatında daha sağlam olacağına inanarak çiğ yumurta sarısı kullanmış. Hatta bazı testlerde bu gibi organik maddelerin kullanıldığı doğrulanmış ve sağlamlığının da buna bağlı olabileceği belirtilmiş.

Şimdilerde birçok gezgin trafiğe kapalı bu tarihi köprünün muhteşem panaromik manzarası ve sokak sanatçılarının müzik şovlarının tadını çıkarıyor. Vaktiniz varsa bu köprüye hergün gelen yaşlı ressama nehri arkanıza alarak bir portrenizi çizdirin.

Charles köprüsü sokak sanatçıları
Prag Charles Köprüsü Sokak Sanatçıları

Köprüye çıktığınızda dikkatinizi çekecek olan heykellerin hepsinin bir anlamı var. Bunlardan benim en dikkatimi çeken Nepomuk Aziz John heykelinin hikayesinden kısaca bahsetmek istiyorum.

Efsaneye göre Kral Wenceslas eşi günah çıkartmak için sık sık Bohemya koruyucu rahibi olan Nepomuk’a gidiyor. Eşi tarafından aldatıldığını ve bu yüzden günah çıkartmaya gittiğini düşünen Kral rahibi huzuruna çağırıyor ve günah çıkartma sırasında eşinin neler söylediğini öğrenmek istiyor.

Rahip tanrı huzurunda verdiği yemini bozup bu sırrı itiraf edemiyor ve Kral Wenceslas bu duruma sinirlenip rahibin Vlatna nehrine atılmasını emrediyor. Bu olayın olduğu gece ise Nepomuk’un cesedinin yerinde 5 yıldız beliriyor. Ve bu da diğer insanlar göre rahibin haksız yere cezalandırılması demek oluyor.

5.Aziz Vitus Katedrali

Şehrin her yerinden görülebilen bu ihtişamlı devasa yapı 1344 yılında 4. Charles tarafından yaptırılmaya başlanmış ve 1929 yılında tamamlanmıştır.

Aziz vitus katedrali
Aziz Vitus Katedrali – Prag Gezilecek Yerler

Evet, tam 585 yıl. Bu süre boyunca inşaatı çeşitli olumsuzluklar atlatıp devam etmiştir. Bu kadar uzun sürmüş olsa bile katedrali görünce “böyle birşey zaten ancak bu kadar zamanda yapılabilirdi” diyebilirsiniz.

Prag gezilecek yerler listenizde olmayı kesinlikle hak eden bu gotik yapı, yapılış tarihinden günümüze kadar kral ve kraliçelerin taç giyme yeri ve mezarları olmuştur.

st vitus katedrali heykel
Katedraldeki Ürkütücü Heykeller

Katedral ziyaretinde ilk dikkatimi çeken ve gerçekten ilginç, bir o kadar da ürkütücü olan heykeller aslında bir inanışın simgesiymiş.

Yağmur yağdığında biriken suları dışarı atmak için kullanılan bu heykeller şeytanı temsil ediyor ve atık sularla birlikte kötü ruhu dışarı attığına inanılıyor.

6.Kafka Müzesi

# Peşinen söylemek istiyorum, eğer Kafka eserlerini okumadıysanız bu müze pek ilginizi çekebilecek bir yer değil. Bu yüzden Prag gezilecek yerler listesine dahil edip etmemek için kararsız kaldım fakat gezmiş olduğum bir yer olduğu için yinede anlatmak istedim.

Bildiğiniz gibi Franz Kafka 20. yüzyılın dünyaca ünlü tanınmış Çek yazarlarından biridir. Müzede ise Kafka’ya ait sergiler bulunuyor. Bunlardan bazıları fotoğraflar, mektuplar, günlükler, çizimler.

franz kafka müzesi
Franz Kafka Müzesi Prag

Müze iki farklı bölümden oluşuyor. Biri “varoluşsal alan” olarak adlandırılan Prag’da yaşam ve edebi eserler hakkında, diğer bölüm ise “Prag Topografyası” görsel-işitsel modern teknolojinin kullanımı hakkındadır.

Bunlar haricinde ilgi çekebilecek diğer ayrıntı dışarıdaki Çek haritası şeklindeki havuz ve havuza işeyen heykellerdir.

7.Vaclav Meydanı

Meydan 1348 yılında Kral Charles tarafından Old Town (Eski Şehir) yakınlarında yeni bir şehir merkezi kurmak istemesiyle yapılmış. İlk yapıldığı ortaçağ döneminde at pazarı olarak kullanılıyormuş.

prag vaclav meydanı
Vaclav Meydanı – Prag Gezilecek Yerler

Şimdilerde ise Prag’da şehrin iki ana meydanından biridir. Özellikle alışveriş ve hediyelik eşya için birçok mağaza, eğlence ve Prag gece hayatı için ise barlar, klüpler, restoranlar ve oteller bu meydan üzerinde bulunmaktadır.

Prag’dan Ne Alınır Yazımı da Okuyabilirsiniz.

8.Petrin Tepesi

Eğer Prag’da harika şehir manzası ve fotoğraf çekebileceğiniz güzel bir yer arıyorsanız burası tam size göre. Petrin tepesi kahvaltı sonrası bol oksijenli bir gezinti için harika bir seçenek.

prag petrin tepesi
Petrin tepesi – Prag’da Gezilecek yerler

Bu tepenin bir diğer ilgi çekici tarafı ise üzerinde bulunan Paris Eyfel kulesinin minyatür bir kopyası olan Petrin gözetleme kulesidir. 63 metre yüksekliğindeki kuleye çıkmak serbest. 299 basamaklı spiral şeklindeki merdivenlerden çıkabiliyorsunuz.

prag petrin kule
Prag Petrin Kulesi

Evet biraz yorulacaksınız ama kesinlikle buna değeceğinden emin olabilirsiniz. Resimlerde görüyor olsanız bile canlı canlı görmek bence çok daha keyifli bir an. Önerim; ihmal etmeyin ve mutlaka Prag gezilecek yerler listenize ekleyin.

9.Powder Tower (Barut Kulesi)

Pragda Belediye binasının hemen yanında bulunan 13 şehir kapısından biridir. Kuleye Barut Kulesi denmesinin sebebi, 17. yüzyılda bu kulenin barut deposu olarak kullanılmasıdır.

Prag powder tower
Barut Kulesi – Prag Gezilecek Yerler

Cumhuriyet meydanındaki bu gotik mimari kule harika görüntüsünün yanı sıra en üst kısmına çıkıp Old Town meydanını kuş bakışı seyredebilmenize de olanak sağlıyor.

Kuledeki manzara o kadar güzel ki vakit olsa birşeyler içip saatlerce izlesem diyebilirsiniz ve manzara sayesinde Prag nasıl bir yer bunu anlayabilirsiniz.

Özellikle gün batımı sırasında harika fotoğraflar çekebileceğiniz bu kuleye çıkmanızı tavsiye ederim. Ücret 90 Koruna ve 186 basamaklı merdiveni çıkmaya başlıyorsunuz, tam orda kısımda bilet satın almanız gerekiyor.

10.Eski Kraliyet Sarayı

Eski kraliyet sarayı Prag kalesi içinde yer alan önemli yapılardan biridir. 1135 yılından beri kullanılan saray 16. yüzyıla kadar Bohemya kral ve kraliçelerin kaldığı yer olarak bilinmekte.

Prag eski kraliyet sarayı
Eski Kraliyet Sarayı – Prag Gezilecek Yerler

Sarayın en önemli bölümlerinden biri de Vladislav Salonudur. Bu salon 16. yüzyıldan itibaren taç giyme törenleri, şölenler, turnuvalar için kraliyet ailesine hizmet etmiş.

Günümüzde ise hala önemli günlerle bağlantılı tören toplantıları bu büyük ve tarihi salonda gerçekleştiriliyor. Ayrıca sarayın konumu çok güzel olduğu için dev pencerelerden başka bir Prag manzarası seyredebilirsiniz.

11.Dans Eden Ev

Praglılar tarafından şehirdeki tarihi yapıyı bozduğu gerekçesiyle günlerce protesto edilen bu bina ünlü dans çifti Ginger ve Fred’i temsil ediyor.

prag dans eden ev
Meşhur Dans Eden Ev

Bina içerisine girmedim ancak öğrendiğim kadarıyla ünlü şirketler burayı ofis olarak kullanıyorlarmış. Yani içerisinde gezecek biryer yokmuş.

Dışarıdan görüntüsü ve hikayesi bana yeter diyenler için Prag gezilecek noktalar listesine dahil edilip görülmeye değer bir yer olabilir.

12.Mala Strana

Prag gezilecek yerler listenizde olması gereken bu bölge Prag kalesi ve Charles köprüsü arasında kalan tarihi ve gotik bir mahalledir.

mala strana mahallesi
Harika Gotik Mimariye Sahip Mala Strana

Mala Strana 1257 yılında Bohemya kralı 2. Ottokar tarafından kurulmuş ve ortacağ döneminde bu bölgede yoğun olarak Almanlar yaşıyormuş.

Prag’da gezerken en keyif aldığım bölgelerden biri oldu burası. Etraftan gelen keman sesleri, arnavut taşlı sokakları, alışveriş için şirin butik dükkanları. Gezerken yorulmuyorsunuz bile.

Prag Gezilecek Yerler Haritası

Prag nasıl gezilir? Okadar küçük bir şehir ki bence yürüyerek çok rahat gezebilirsiniz. Hele gezinizi bahar veya yaz aylarına denk getirdiyseniz kesinlikle yürüyerek gezin. Böylece şehirde hiçbir ayrıntı kaçırmamış olursunuz.

Prag Gezilecek Yerler harita
Prag Gezilecek Yerler Haritası

Benim Prag Gezilecek Yerler listeme aldığım ve gezdiğim yerleri harita üzerinde işaretleyip resim olarak paylaşıyorum. Ayrıca şuradan google maps versiyonuna da ulaşabilirsiniz.

Son olarak gezerken asla yanınızda fazla para bulundurmamanızı ve banka kartı, pasaport, telefon gibi önemli eşyalarınızı geziniz boyunca çantanızın kilitli bölümünde veya ön cebinizde taşımanızı öneriyorum.

Bana denk gelmedi ama Prag’da özellikle turistler (hele birde alkollüyse) bazı istenmeyen olaylarla karşılaşabiliyormuş.

Pragla ilgili anlattığım tüm bilgilere Prag Gezi Rehberi yazımdan ulaşabilirsiniz.

Prag gezilecek yerler yazımda sizlere kentin önemli ve görmeniz gereken noktalarını anlatmaya çalıştım. Eksiğim, hatam veya sorunuz varsa lütfen yorum olarak bildirmekten çekinmeyin.

Yorum yapın