Prag Nerede ? Nasıl Gidilir ?

Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Prag Nerede, Prag’a Nasıl Gidilir bu yazımda bunları anlatmaya çalışacağım.

1.Prag Nerede – Harita

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag ülkenin kuzeybatı tarafında Bohemya bölgesinde Vlatna nehri üzerinde yer alıyor. Nufüsü 1.2 milyon olan bu şehir ayrıca Çek Cumhuriyetinin en büyük ve en kalabalık şehridir.

Prag Nerede ve Nasıl Gidilir
Prag Nerede – Harita

Haritada görebileceğiniz gibi küçük bir ülke, ve bu ülkenin toplam nüfusu İstanbul nüfusundan bile az.

Şehir Hakkında tüm bilgiler için Prag Gezi Rehberi yazımı okuyabilirsiniz.

2.Prag’a Nasıl Gidilir ?

Türkiyeden Prag’a Pegasus ve THY’nin 2014 yılından beri devam eden direk uçuş seferleriyle gidebilirsiniz.

Prag Havaalanı Nerede
Prag Havaalanı – Prag Nerede

Prag uçak bilet fiyatları gezi yapılacak döneme göre değişiyor ama genellikle 200-500 TL arasında seyrediyor. İstanbuldan binerseniz 2 saat 45 dakika bir yolculuktan sonra Ruzyne Havalimanına varabiliyorsunuz.

Eğer gezi turu şeklinde plan yapıyorsanız Budapeşte, Berlin, Viyana ve Krakow‘dan 4-5 saat süren tren yolculukları ile de Prag’a gidebilirsiniz.

Ben gezimi Prag Budapeşte Viyana Turu şeklinde yaptım, hem böylece ülkeler arası hızlı tren olduğu için çok daha ucuza 3 ülkeyi birden gezmiş oldum. Vaktiniz bolsa mutlaka siz de bunu yapın.

3.Prag Şehir İçi Ulaşım

Prag ulaşım anlamında oldukça gelişmiş ve düzenli bir şehir. Şehir içi ulaşım araçları epey konforlu ve fiyatları da diğer avrupa ülkelerine oranla gayet ucuz. Büfelerden ve duraklardan saatlik veya günlük olarak bu biletleri alabiliyorsunuz.

Prag Bilet Otomatları
Bilet Otomatları – Prag Nerede

Fiyatları da şu şekilde:

30 Dakika 24 CZK (4 TL)

90 Dakika 32 CZK (6 TL)

24 Saat 110 CZK (21 TL)

3 Gün 310 CZK (59 TL)

Geziniz boyunca ulaşım araçlarını tercih ederseniz 3 günlük bilet alıp bu süre boyunca istediğiniz kadar araç kullanabilirsiniz.

# Metro: Prag’da en çok tercih edilen ulaşım araçlarından biri metrodur. Şehirde 3 farklı metro hattı bulunuyor. Hat A Yeşil, Hat B Sarı ve Hat C kırmızı renklerle ifade ediliyor ve üçü de bazı noktalarda kesişiyor.

Prag Metro Harita
Prag Metro Haritası

Metro girişlerinde bilet okutma veya bilet kontrol sistemi yok fakat bunu keşfedip biletsiz binmeye çalışmayın çünkü çıkışlarda biletinizi okutmanız gerekiyor.

# Tramvay: Prag’da gezilecek yerlerin hemen hemen hepsinden geçen tramvay şehrin özellikle turistler tarafından tercih edilen bir başka ulaşım aracı.

# Otobüs: Şehirde özellikle metro ve tramvay ağının geniş olmasından dolayı otobüs pek tercih edilmiyor ve her zaman yer bulabiliyorsunuz. Ben sadece havaalanına ulaşım için kullandım.

# Yürümek: Eğer sadece turistik noktaları gezecekseniz şehir küçük olduğu için hiç ulaşım masrafına gerek kalmaz. Yürüyerek hepsini gezebilirsiniz, hepsi birbirine yakın.

Ben gezi yaptığım ülke eğer küçük ve gezilecek yerler birbirine yakınsa öncelikle yürümeyi tercih ediyorum.

Siz de böyle yaparsanız hem gezi masraflarını azaltmış olursunuz hem de şehirlerdeki hiçbir ayrıntıyı kaçırmamış olursunuz.

Prag Gezilecek Yerler Yazımı Okudunuz Mu?

4.Prag Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Prag Ruzyne havaalanına vardıktan sonra şehir merkezine ulaşım için otobüs veya taksi kullanabilirsiniz.

Taksi kullanırsanız şehir merkezine ulaşım için yaklaşık olarak ödeyeceğiniz tutar 75 TL civarı olacaktır. Tabiki daha gezimizin başlangıcında çok gereksiz bir harcama.

(Ayrıca bu şehirde taksilere dikkat etmek gerekiyormuş. Turist olduğunuzu anladıkları anda işin rengi değişebilir. İlla taksi kullanacaksanız mutlaka üzerinde AAA simgesi olanları tercih edin)

Diğer ve benim de kullandığım seçenek otobüs. Havaalanı içerisindeki gişelerden veya bilet otomatlarından toplu taşıma araçlarını kullanmak istediğiniz süre kadar bilet alabiliyorsunuz.

Prag'a nasıl gidilir
Prag’a Nasıl Gidilir – Ulaşım Kanalları

Önerim 90 dakikalık bilet alın ve bilet süresi yetecek mi gibi stresler yaşamayın. Zaten 90 dakikalık bilet fiyatı sadece 8 TL. (Otobüs yolculuğu 90 dakika sürmeyecek ama bu bileti metro için de kullanacağız)

Biletinizi aldıktan sonra alt kata inip dışarı çıkacaksınız ve hemen karşınızda göreceğiniz otobüs duraklarından 100 veya 119 numaralı otobüse bineceksiniz.

(Otobüs duraklarını yazımdaki ikinci resimde görebilirsiniz.)

Ben 119 numaralı otobüse bindiğim için ona göre tarif ediyorum, 10-15 dakikalık bir yolculuk sonrası Dejvicka durağında ineceksiniz.

İndiğiniz gibi direk karşınızda göreceğiniz metro istasyonundan metroya binin ve 4 durak sonra Prag şehir merkezindesiniz.

Hatırlatma: Otobüsten indikten sonra biletinizi atmayın, metro için de aynı bileti kullanacaksınız.

Prag hakkında daha fazla bilgi için Prag Gece Hayatı, Prag’da Ne Yenir, Prag’dan Ne Alınır yazılarımı da okuyabilirsiniz.

Yorum yapın