Prag’da Ne Yenir

Çeklerin yemek kültürleri bizimkinden biraz farklı, fakat özellikle et anlamında zengin bir mutfakları var. Prag’da Ne Yenir ?, Prag yeme içme fiyatları nasıldır? gibi sorularınızı gezim sırasındaki gözlemlerimle cevaplamaya çalışacağım.

Öncelikle Çek Cumhuriyeti yemekleri içeriğindeki etlere dikkat etmelisiniz. Sığır etinin yanı sıra domuz eti, kaz eti, tavşan eti, ördek eti de yemeklerde sıkça kullanılıyor.

Prag'da Ne Yenir
Prag’da Ne Yenir – Yeme içme Rehberi

Restorana gittiğinizde eğer menüden anlayamassanız mutlaka yemeğin içeriğindeki eti sorun. Hatta bunu gezi yaptığınız tüm ülkelerde alışkanlık haline getirin.

1.Atıştırmalıklar – Prag’da Ne Yenir

Prag’da atıştırmalık, ana yemek veya tatlı hepsini kentin önemli gezilecek noktalarında bulabilirsiniz. Yani yemek yemek için özellikle biryerlere gitmeniz gerekmiyor.

Prag Gezilecek Yerler Yazımı Mutlaka Okuyun.

Chlebicky: Ülke mutfağına özgü bir besin olmasada özellikle içkinin yanında tamamlayıcı olarak veya açlığını hızla bastırmak isteyenlerin sıkça tükettiği atıştırmalıklardan biridir.

Chlebicky prag yeme içme
Chlebicky – Prag’da Ne Yenir

Dilim ekmeğin üzerine salam, sosis, peynir, domates, yumurta, turşu gibi malzemeler yerleştirilerek hazırlanır. Chlebicky’i ilk gördüğümde toplantılarda ve davetlerde servis edilen “kanepe” aklıma gelmişti.

Basit ama gayet lezzetli ve meşhur Çek birası ile güzel bir uyum oluşturuyor. Denemenizi tavsiye edebilirim.


Kremrole: Prag yeme içme kültürü arasında tatlı atıştırmalık olarak tercih edilen lezzetlerden biridir. Tarif etmek gerekirse bizdeki ekler pasta gibi birşey ve gün aşırı tüketilebiliyor.

çek cumhuriyeti yemekleri
Kremrole – Çek Cumhuriyeti Yemekleri

Özellikle metro istasyonlarında metro bekleyen insanları bunları yerken sıkça görebilirsiniz. Bu yüzden metro duraklarında da satılıyor.

2.Yemekler

Goulash: Macar mutfağından Prag yeme içme kültürüne dahil olmuş bir yemektir. Fakat yazımın başında da belirttiğim gibi yemeklerde et kullanmayı seviyorlar ve Macar versiyonundan farkı daha bol et kullanılması.

prag'da türk lokantaları
Goulash – Prag’da Ne Yenir

Prag’da her restoranda ve lokantada bulabilirsiniz. Özellikle üzerindeki sos yemeğe harika bir lezzet katıyor ve denemenizi öneririm.

Dikkat: Her restoran bunu farklı etle yapabilir, yemekten önce mutlaka ne eti olduğuğnu sorgulayın.

Seyahate Çıkmadan Önce Mutlaka Prag Gezi Rehberi Yazıma Gözatın.


Kulajda: Bolca et kullanılarak yapılan prag yemekleri dışında çorba da bu kentte popüler yemeklerden biri. Hatta tıpkı bizler gibi yemek sırasında önce çorba, daha sonra etli yemekleri tercih ediyorlar. Belki üstüne de tatlı.

Kulajda Prag Yemekleri
Kulajda – Prag ın Nesi Meşhur

Kulajda çorası Sirke, mantar, haşlanmış yumurta, dereotu, maydonoz ve patates kullanılarak yapılıyor ve özellikle kış aylarında tüketiliyor. Çok fazla malzeme içeren çorbaları seven biri değilim, bu yüzden deneyemedim ama mutlaka damak zevkine hitap eden insanlar olacaktır.


Svickova: Prag’da Ne Yenir diye araştırma yapanların restoranlarda en çok karşılaşabileceği, Çeklerin en meşhur yemeklerinden biridir.

Svickova Prag yemek
Prag’da Ne Yenir ? Tabiki Svickova

Haşlanmış veya buğulanmış biftek eti, havuç, kereviz, kremalı sos kullanılarak yapılır. Yanında ekmek köftesi diye tabir edilen, ilk bakışta kabukları alınmış ekmeğe benzeyen hamur parçaları, limon ve frambuaz reçeli ile servis edilir.

Çek Cumhuriyetinde popüler olmasından dolayı marketlerde bu tadları içeren Svickova sosu da bulabilirsiniz.


Cesnecka: Yapımı çok kolay yemeklerden biri olan ve içeriğinde soğan, sarımsak, patates ve maydanoz olan bu çorbayı Prag’da yenilecek yemekler listenize kesinlikle almalısınız.

Cesnecka Prag da Yenilecek Yemekler
Cesnecka Prag da Yenilecek Yemekler Arasında

Çekler genellikle alkol sonrası yorgunluğu almak ve kendine gelmek için bu çorbayı tüketiyorlar. Bundan dolayı eğlenceli gece hayatının olduğu bölgelerde bu çorbayı geç saatlerde rahatlıkla bulabilirsiniz.

Prag Gece Hayatı yazımı okuyarak kentin eğlence alışkanlıkları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

3.Tatlılar

Yemek sonrası tatlılar bizde olduğu gibi Prag yeme içme kültüründe de önemli bir yere sahip. Her ülkede rastlayabileceğiniz waffle, puding, cheesecake gibi lezzetleri anlatmıyorum çünkü bunları hepimiz biliyoruz.

Palacinky: Gezerken gördüğüm kadarıyla tatlı olarak en çok tercih edilen yiyeceklerden biri. İlk bakışta waffle’i andırsa da çok daha farklı bir lezzeti var.

Palacinky tatlısı
Tatlı Olarak Prag’da Ne Yenir – Palacinky

Sokaklarda ve restoranlarda rahatlıkla bulabilirsiniz. Sokakta satılanlar rulo olarak hazırlanır ve içine krema, reçel, meyve, fındık konulur. Restoranda ise üst üste olan kreplerin aralarına reçel, krema ve fındık parçaları konulup en üst kısmı meyvelerle süslenir.

Gerçekten lezzetli bu tatlıyı mutlaka denemenizi öneririm. Öyle dolu dolu bir tatlı ki 2 kişi bile rahatlıkla doyabilir. Bakın yiyebilir demiyorum, doyabilir.


Kolache: Öncelikle belirteyim bu tatlının tuzlu versiyonları da var. Bu yüzden seçerken üzerinde reçel, krema veya çikolata gördüklerinizden seçmelisiniz.

Kolache
Kolache

Reçel, krema, puding ve meyvelerle harmanlanarak pizza dilimleri şeklinde servis edilir. Özellikle alkol ve kahve ile birlikte tüketiliyor. (kahve ile denedim gayet güzel bir ikili oluyorlar)

4.Prag Yeme İçme Fiyatları

Prag yemek fiyatları konusunda bana göre gayet uygun ve ülkemize çok yakın fiyat aralığında. Hatta şöyle belirteyim, İstanbul’da ne kadar harcayarak doyarsanız Prag’da da aynı fiyata doyarsınız.

prag yemek fiyatları
Prag Yeme İçme Fiyatları

Fiyatlar genelde şu şekilde; ucuz bir restoranda aşağı yukarı 130 Koruna (20 TL), orta sınıf bir restoranda 600 Koruna (90 TL), Mc donalds’da 130 Koruna.

Prag’da ne ucuz diye sorarsanız tabiki alkol ürünleri. İthal ve yerli biralar İstanbul fiyatlarıyla tam yarı yarıya. Bana pahalı gelen tek şey su oldu. 0.33 LT su 21.43 Koruna yani 3.5 TL.

Prag’dan Ne Alınır Yazımı Kaçırmayın.

Gittiği gezilerde damak tadına göre yemek bulamayanlar için ise tabiki Prag’da Türk lokantaları mevcut. Şuraya tıklayarak bölgedeki tüm Türk restoranlarını bulabilir ve genel değerlendirmelere göre seçebilirsiniz.

Yorum yapın