Prag’dan Ne Alınır

Gezilerimizin olmazsa olmazı dönüşte sevdiklerimize aldığımız hediyeler. Peki Prag’dan Ne Alınır, Prag Ucuz Mu, Prag Alışveriş noktaları nereler hadi bunlara bakalım.

1.Bohemya Kristalleri

Prag’da Ne Alınır denince ilk aklıma gelen ve gezginlerin en çok rağbet gösterdiği hediyelik eşya bu Prag Kristalleri.

Prag Bohemya Kristalleri
Prag’dan Ne Alınır – Bohemya Kristalleri

Kristallere adını veren Bohemya Çek Cumhuriyetinde bir bölgedir. Çeklerin dünyaca ünlü ve 18. yüzyıldan beri en çok ihracatını yaptıkları ürünlerin başında gelir.

Bu tip ürünleri yorumlayacak kadar anlamasam da Prag’ın nesi meşhur diye araştırma yaptığımda gezi yaptığım her yerde karşıma çıktı. Ve ben de görsel olarak beğendim, satın aldım.

Ve size de almanızı önerebilirim. Görünüm olarak çok estetik duruyor ve kesimleri sanırım elde yapıldıkları için çok farklı.

Hatırlatma: Ürünü alırken mutlaka uçak yolculuğu yapacağınızı belirtin ve ona göre paketleme isteyin. (Basitçe Ready to Fly? diye sorabilirsiniz)

2.Granat Taşı

Prag ın neyi meşhur sorusunun bir diğer cevabı da Granat taşı. Ülkemizde lal taşı olarak da bilinen bu taş sadece Çek Cumhuriyetinden çıkarılıyor.

Prag Gezi Rehberi Yazımı Mutlaka Okuyun.

Bu taşı alırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey boyutudur. Gerçek Granat taşları pirinç tanesinin yarısı kadar oluyor ve daha büyük olanları Hindistandan getiriliyor, yani orjinal değil.

Çek Granat Taşı
Bohemya Kristalleri – Granat Taşı

Direk taş olarak alabileceğiniz gibi bu taşın kullanıldığı yüzük, kolye, küpe ve bileklik gibi aksesuarları da hediyelik eşya dükkanlarında bulabilirsiniz.

Mistik görsel zerafetinin yanı sıra bu taşın farklı kültürlerde çeşitli faydalarının ve inanış şekillerinin olduğunu öğrendim.

Kültürlere göre inanış şekilleri şöyle;

 • Çek kralları savaştan önce eşlerine bu taşı veriyorlarmış. Sebebi ise savaştan sonra tekrar kavuşabilmek.
 • Yunanlara göre Granat taşı aşk ve evliliği temsil ediyor ve uğur getiriyor.
 • Japonlar Granat taşının şeytanı uzak tuttuğuna inanıyor.
 • Ruslar bu taş için bordo elmas diyor.
 • İran liderleri bu taşın güç simgesi olduğuna inanıyor ve sürekli granat taşı yüzükler kullanıyor. Halkın da bu taşı kullanıp güçlenmesinden çekindiği için de kullanımını yasaklıyor.

Granat Taşı Faydaları: (fiziksel)

 • Özellikle bel kısmında kullanılması bel ağrılarında etkilidir.
 • Cinsel enerji ve uyumsuzluğu kontrol eder.
 • Kan ile ilgili hastalıklara iyi gelir.
 • Damarlardaki akışı düzenler ve bu sayede bedeni kuvvetlendirir.

Biyolojik Etkileri:

 • Hafızayı güçlendirmeye yardımcı olur.
 • Sakinlik ve düzenlilik duygunuzu güçlendirir.
 • Düşünce gücünüzü arttırır.
 • Beyin olarak zinde ve devamlı hazır olmanızı sağlar.
 • Sevgi duygularınızı güçlendirir.
 • Yastık altına konulduğunda gece korkularını atlatmanıza yardımcı olur.

Tüm bunlar tabiki ne derece doğru bilinmez fakat Prag hediyelik eşya dükkanlarında Granat taşlarının olduğu bölümde ingilizce olarak bu açıklamalar yer alıyor.

3.Becherovka İçkisi

Çek Cumhuriyetinin Karlovy kasabasında üretilen dünyaca ünlü bu içki Prag Alışveriş listenize ekleyebileceğiniz ürünlerden biri. 32 farklı bitki özü ile harmanıyor ve %38 oranında alkol içeriyor.

Becherovka İçkisi
Prag’dan Ne Alınır – Becherovka

İçkiyle arası olmayanların pek tercih etmemesi gereken bir sertlikte shot şeklinde veya kola, enerji içeceği gibi ürünlerle kokteyl yapılarak tüketiliyor. Bitki özlerinin verdiği baharatlı aromasıyla gün boyunca tadı ağzınızda kalıyor.

Prag Gezilecek Yerler Yazımı Okudunuz Mu?

Litresi 10 Euro olan Becherovka likörünü Prag’da içki satan büfelerden veya dönüşte havaalanından alabilirsiniz. Küçük bir bilgilendirme olarak uçakta götürmek için 3 LT hakkınız olduğunu hatırlatalım.

4.Spa Wafers

Hepimizin bildiği ve çocukluğumuzun unutulmaz lezzeti kağıt helva. Belki alıp Türkiyeye getirmeye değecek birşey değil. Ama bence mutlaka Prag’dan Ne Alınır listenize ekleyip orda yemelisiniz.

Prag Kağıt Helva
Spa Wafers – Prag’dan Ne Alınır

Şuana kadar yediklerimden farkı, Prag’da bu helvalar sıcak olarak yeniyor. Spa Wafers’ı turistik noktalardaki restoranlarda ve sokak satıcılarında bulabilirsiniz. Fiyatı yanlış hatırlamıyorsam 50 koruna yani 8 TL civarıydı.

Prag’da Ne Yenir Yazımı da Okuyabilirsiniz.

5.Prag’dan Ne Alınır – Marionette

Tıpkı bizdeki hacivat-karagöz gibi Çek Cumhuriyetinde de Marionette, yani ipli kuklalar eskilerden beri üretimine ve tiyatro gösterilerine devam edilen bir gelenek.

Prag Kukla Fiyatları
Prag Kuklaları – Prag’dan Ne Alınır

Bu şirin kuklalara turistik bölgelerdeki tüm hediyelik eşya satan dükkanlarda rastlamak mümkün. Özellikle Charlie Chaplin kuklası oldukça rağbet görüyor ve sahnelerde kullanılıyor. Kuklaların fiyatları kalitesine göre 15-1000 Euro arasında değişiyor.

Prag Gece Hayatı Yazımı Okuyarak Kentin Eğlence Yaşamı Hakkında Bilgi Edinebilirsiniz.

Yorum yapın