Roma Gezilecek Yerler : Bu Şehre Aşık Olacaksınız

Roma Gezilecek Yerler yazımda sizlere Roma da gezilecek yerler, Romaya yakın şehirler ve Roma çevresinde gezilecek yerler hakkında gitmiş, gezmiş kadar olacağınız ayrıntılı bilgiler vermeye çalışacağım.

Antik roma gezilecek yerler
Antik Mimarisi ile Roma Gezilecek Yerler

İlk olarak Romaya nasıl gittim ve Roma kaç günde gezilir bunlardan bahsetmek istiyorum.

Romaya gidiş öyküm aslında bir konuda arkadaşımla iddialaşmam ile başlıyor. İddiayı o kazansa bir Afrika ülkesini gezecektik. (tabiki tüm masraflar kaybeden tarafa ait)

Bu yazıyı yazabildiğime göre iddianın sonucunu tekrar söylememe gerek yok sanırım (:

Kaç günde gezerim meselesine gelince ise, bizim anlaşmamız 2 gündü. Ve tüm Roma’da görülmesi gereken yerleri doya doya gezdik, gayet yeterli bir süreydi.

Size de önerim Gladyatörler şehri Roma için 2 veya 3 gün ayırmanız yönünde.

Nereye gideceğin konusunda kararsız mısın? O zaman birde Amsterdam Gezilecek Yerler yazımı oku.

1. Kolezyum

Kolezyum, Unesco dünya mirası listesinde yer alan ve 2017 yılında dünyanın 7 harikası listesine girmeyi başaran ve her gezginin Roma gezilecek yerler içerisinde ilk tercih ettiği harika bir tarihi yapıdır.

Roma denince tarihi anlamda ilk akla gelen ve filmlerde sıkça gördüğümüz bu yapı Flavian Amfitiyatrosu adıyla da bilinir ve dünyadaki en büyük amfitiyatrodur.

Kolezyum Romada gezilecek yerler arasında sembol olmuş bir yapıdır.

Yapılış tarihi M.S. 72-80 yıllarına dayanır ve şuan tam 2000 yaşındadır.

Kolezyumun yapılış amacı hayvan dövüşleri, gladyatör savaşları ve çeşitli farklı gösterilerle insanları bir stadyum havasıyla müsabaka izletmekmiş.

Birçok insan ve hayvana mezar olan biryer olsa da eğlenerek izleyenler çok daha fazla sayıda. Tabiki gladyatörler kölelerden ve tutsaklardan seçilerek yetiştiriliyor.

Ve trajik bir bilgi olarak şunu öğrendim, bazen insanlarla hayvanları dövüştürüyorlarmış.

Gladyatörlerle dövüşen hayvanlar bazen bir aslan, kaplan bazen de uçan bir yırtıcı. Ve en korkunç tarafı da zaten yırtıcı olan bu hayvanları günlerce aç bırakıp karanlık bir yerde dövüş için bekletiyorlarmış.

Sonunda ne oluyor derseniz eğer gladyatör kazanırsa özgürlüğüne kavuşma hakkı tanınıyormuş.

Yani özgürlük için öl ya da öldür.

Romada Gezilecek Yerler Kolezyum
Romada Gezilecek Yerler arasında ilk sırayı almayı hakeden Kolezyum.

Buraya geldiğimde ilk gözümde canlanan şey tabiki filmlerden aşina olduğumuz gladyatör dövüş sahneleri oldu. Gerçekten çok etkileyici ve görmek istediğim bir yerdi.

Şehrin antik mimarisine farklı bir hava katan ve sembol haline gelen Kolezyum’u mutlaka Roma gezilecek noktalar listenize almanızı öneririm.

Hatta size şöyle söyleyim, burayı ziyaret etmeden Roma’yı gezdim demeyin, gezi listenizin ilk sırasına alın.

2. Roma Forumu (Foro Romano)

Kolezyum’dan sonraki durağım meşhur Roma Forumu yani Foro Romano oldu. Tam olarak Palatino Tepesi ve Kolezyum bölgesinde yer aldığı için gezilerinizde bu 3 bölgeyi aynı gün içerisinde planlamanızı öneririm.

Roma da Görülmesi Gereken Yerler Roma Forumu
Roma da Görülmesi Gereken Yerler – Roma Forumu

İçerisinde birçok önemli yapıyı barındıran forum, M.Ö. 7.yüzyılda yapımına başlanmış ve 9 asır boyunca devletin ve şehir yaşamının merkezi olarak kullanılmış.

Günümüzde hala arkeolojik kazıların sürdüğü bölgede daha günyüzüne çıkarılmayı bekleyen pek çok tarihi iz olduğu söyleniyor.

42bin metre karelik alanı kaplayan forumda görmeniz gereken bazı önemli yapılar:

 • Castor ve Pollux Tapınağı
 • Romulus Tapınağı
 • Satürn Tapınağı
 • Vesta Tapınağı
 • Venus ve Roma Tapınağı
 • Aemilia Bazilikası
 • Julia Bazilikası
 • Septimius Severus Kemeri
 • Titus Kemeri
 • Maxentius ve Konstantin Bazilikası
 • Tabularium
 • Antoninus ve Faustina Tapınağı
 • Urbi Göbeği
 • Sezar Tapınağı

Forumu gezmek için bilet almanız gerekmekte. Eğer sadece burayı gezecekseniz 7-8€ gibi bir ücreti var. Fakat buraya kadar gelmişken Palatino Tepesi ve Kolezyum yapılarını da ziyaret edeceğinizden eminim, bu durumda kombine bilet almanız gerekiyor.

Kombine bilet ücreti 20-22€ civarlarında sezona göre değişebiliyor. Civardaki gişelerden veya online olarak coopculture adresinden satın alabiliyorsunuz.

Son olarak kombine bilet aldığınızda bu 3 yapıyı aynı günde gezmek zorunda değilsiniz ki bence de aynı güne sıkıştırmayın çünkü forum Roma gezilecek yerler arasında başlı başına 1 gün alabilecek bir yer.

3. Vittorio Emanuelle II Abidesi

Venedik meydanı ve Capitoline tepesinde yer alan bu tarihi yapı 1885-1911 yıllarında Birleşik İtalya kralı 2. Vittorio Emanuele anısına yapılmıştır.

Vittorio Emanuelle II Abidesi
Roma Gezilecek Noktalar arasına almanız gereken Vittorio Emanuelle II Abidesi

Yapıda ilk dikkatimi çeken detay ortadaki Vittorio Emanuele heykeli ve köşelerdeki at heykelleri oldu.

Hemen fotoğraflamak için çantamı bu devasa yapının merdivenlerine bıraktım ve görevli tarafından uyarılmam sadece 30 saniye sürdü.

Yani bu yapının merdivenlerine oturayım, eşyamı bırakayım, hatta bir fotoğraf çekeyim çantam şurda dursun demek yasak.

Fakat fotoğraf çekmek ve şehrin manzarasını seyretmek için çok daha güzel bir imkanınız var. Abidenin en üst katına asansörle 3-4€ karşılığında çıkabiliyorsunuz.

Buraya kadar gelmişken asla ihmal etmeyin ve şehir manzarasının keyfini yaşayın.

Özellikle Kolezyum ve Roma Forumu bu noktadan çok güzel gözüküyor. Sırf bu yüzden bile Roma Gezilecek Yerler listenize almaya değer.

Vittorio Emanuelle II Abidesi merkezi biryerde bulunduğu için de ulaşım çok kolay. Metro kullanarak Kolezyum durağında inerek kolayca ulaşabilirsiniz.

4. Pantheon

Roma gezilecek yerler arasında kesinlikle görmeniz gereken diğer bir yapı Pantheon tapınağıdır.

Roma ücretsiz gezilecek yerler
Roma ücretsiz gezilecek yerler – Pantheon

43 metre yüksekliği ile dünyanın ilk ve en büyük kubbeli yapısı olarak bilinen bu tapınak harika bir mimarisi olması sebebiyle daha sonra katolik kilisesi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Beyaz saray başta olmak üzere birçok yapıya ilham kaynağı olmuştur, hatta Mimar Sinan‘ın da bu yapıdan etkilenip aynı tekniği uyguladığı ve kendi çalışmalarında kubbelere pencere koyduğu söylenir.

İçeri girdiğinizde dikkatinizi çekecek olan ilk şey kubbe tepesindeki delik olacaktır.

Pantheon Roma
Pantheon iç akustiği sayesinde Roma da görülmesi gereken yerler arasında

Bu deliğin hikayesi hakkında çeşitli ve farklı rivayetler var fakat ben daha çok içeri süzülen ışığın yarattığı görsel şöleni dakikalarca izlemeyi tercih ettim.

Son olarak ilginç ama buraya giriş tamamen ücretsiz. (ilginç dememin sebebi Roma’da herşey para)

5. Navona Meydanı

Gezi yaptığım yerlerde şehir halkının yoğun olduğu yerlerde vakit geçirmeyi seviyorum. Hem sosyalleşme imkanınız oluyor, hem de oradan biri gibi oluyorsunuz. Navona Meydanı da tam olarak öyle biryer.

Meydandaki en dikkat çeken yapı 4 nehir çeşmesi Tuna, NilGanj ve Rio de la Plata nehirlerinden ilham alınarak Bernini tarafından tasarlanmış.

Navona Meydanı Roma
Navona Meydanı Roma Gezilecek Yerler listesize mutlaka girmesi gereken bir yer

Özellikle akşam saatlerinde renk renk ışıkların yanmasıyla bambaşka bir hale bürünüyorki burada vaktin nasıl geçtiğini anlamayabilirsiniz.

Piazza Navona
Piazza Navona meydanında akşam bir başka güzel

Tavsiyem eğer gezinizde biraz harcama yapabiliyorsanız buradaki butik İtalyan restoranlarında yemek yiyin.

6. Trevi Çeşmesi (Aşk Çeşmesi)

Roma gezilecek yerler listenize almanız gereken bir diğer yer Trevi Çeşmesi, diğer adıyla Roma Aşk Çeşmesi.

Roma Aşk Çeşmesi
Meşhur Roma Aşk Çeşmesi

Türkler tarafından buranın aşk çeşmesi olarak bilinmesinin ilginç bir sebebi var. 1960 yılında La Dolce Vita filmi Türkçeye çevriliyor ve ülkemizde yayınlanıyor. Bu çeviride aşk çeşmesi olarak hafızalara kazınıyor. Ve tabiki farklı birçok filmde aşk sahnelerinin burada geçmesi de bir başka sebep.

blank

Buraya gittiğinizde mutlaka yapmanız gereken şey yine bir film sahnesinden olan sırtınızı havuza dönüp omzunuz üzerinden havuza para atmanız.

Bazıları havuza para atarken dilek tutuyor, bazıları ise direk atıyor. Dilek tutanların düşüncesi zaten belli, dileklerinin gerçek olacağını düşünüyorlar.

Dilek tutmadan atanların amacı ise buraya para attıklarında Romaya bir daha gelebileceklerini düşünmeleridir.

Gezginler buraya o kadar çok para atıyorki birara adamın biri hergün havuzdan para toplamaya başlıyor. Ve daha sonradan anlaşılıyorki adam hergün 700 Euro civarı para toplamış.

Peki ben attım mı? Evet 1 Euro yani 5 TL ye kıydım ve attım. Maksat adet yerini bulsun. Bakalım 1 Euro sayesinde bir daha Romaya gelebilecekmiyiz (:

7. Santa Maria Maggiore Bazilikası

Roma’nın 5 büyük antik bazilikalarından birisi olan Santa Maria Maggiore Bazilikası Roma gezilecek yerler listenize girmeyi hak edecek yerlerden biri.

Santa Maria Maggiore Bazilikası
Romada gezilecek yerler – Santa Maria Maggiore Bazilikası

İnanışa göre dönemin papası Liberio’nun rüyasında Meryem anayı kar yağarken görmesi ve Santa Maria Maggioreyi göstererek bazilika yapmasını söylemesiyle bu harika yapı inşa edilmiş.

Buraya geldiğinizde sakın dışarıdan bakmakla yetinmeyin ve mutlaka içeri girin. (zaten giriş ücretsiz) İçeride eşine az rastlanacak derecede incelikle inşa edilmiş altın kaplama aksesuarlar, çağın izlerini yansıtan mozaikler ve belkide daha önce hiç görmediğiniz değerli taşlarla bezenmiş ayrıntılara rastlayacaksınız.

Santa Maria Maggiore Bazilikası
Harika mimariye sahip Santa Maria Maggiore Bazilikası iç dizaynı.

Buranın bir başka özelliği de neredeyse Roma’nın her noktasından görülebilen ve tabiki Roma’nın en büyük çan kulesine sahip olması.

Buraya kapanış saatlerine yakın zamanda gittiğimden dolayı sorma fırsatı bulamadım ama mutlaka kuleye çıkmanın serbest olup olmadığını sorun. Eğer serbest ise tahminim harika bir Roma manzarası sizi bekliyor olacak.

8. Villa Borghese Parkı

Villa Borghese Roma’nın en büyük halka açık parkıdır. Tıpkı Hollanda Vondelpark gibi burası da şehrin karmaşasından ve gürültüsünden kaçmak isteyenlerin sığındığı ilk yer.

Villa Borghese Parkı
Roma’da görülmeye değer Villa Borghese Parkı

Bana sorarsanız Vondelpark’tan çok daha güzel bir yer. İçeride neler var diye sorarsanız Borghese Galerisi bu parkın içinde. Fakat gelenlerin daha çok doğal alanlarla ilgilendiğini söyleyebilirim.

Galeri dışında hayli geniş bir yeşil alan, harika göller, kuğular, bölüm bölüm özel bahçeler ve heykeller bulunuyor. Romaya geldiğinizde buraya mutlaka gelmenizi öneriyorum.

9. İspanyol Merdivenleri

Roma denince Kolezyum ile birlikte akla gelen diğer bir yer meşhur İspanyol Merdivenleri.

Meraklısı ve sevdalısı çok ama açıkcası benim pek ilgimi çekmedi, ama merdivenin basamaklarında oturacak yer yok desem yeridir.

Roma İspanyol Merdivenleri
Roma Gezilecek Yerler – İspanyol Merdivenleri

Hatta birisinin ilk defa buraya geldiğini kolayca anlayabilirsiniz. İspanyol merdivenleri karşısında olmasına rağmen “acaba burası mı?” diyerek şaşkın bir şekilde etrafa bakarak başka merdiven arayanı görürseniz işte o Romaya ilk defa gelmiştir.

Peki buraya gelen ne yapıyor, neden bu kadar meşhur derseniz sanırım romantik bir mekan olarak kabul ediliyor. Merdivenlere baktığınızda genelde genç çiftleri göreceksiniz.

Bunun haricinde merdivenin en tepesine çıkıp Vatikana doğru olan şehir manzarası izleniyor. Akşam saatlerinde ise sokak müzisyenler bu merdivenlerde gezinerek daha da romantik bir ortam oluşturuyorlar.

Yazımdan asla “buraya gitmeyin” gibi bir sonuç çıkarmayın, Romaya geldiyseniz tabiki burayı görmeden olmaz, ama beklentilerinizi yüksek tutmayın ve çok vakit harcamayın derim.

10. Vatikan Müzeleri

Eğer müzeleri gezmeyi seviyorsanız buraya bayılacaksınız. İçeride her papaya ait müzeler var. Yani sadece 1 müzeden oluşmuyor ve gezmek için 1 gün yetmeyebilir, dünyanın en büyük müzelerinden biridir.

Roma Vatikan Müzeleri
Roma Gezilecek Yerler – Vatikan Müzeleri

Buraya girdiğinizde birbirinden muhteşem birçok müzeyi gezeceksiniz fakat benim ve genelde herkesin en beğendiği iki yerden kısaca bahsetmek istiyorum.

İlk olarak Raffael Odaları bence bu bölgedeki en etkileyici müze. Bu odalarda ressam Raffael’e ait resimler var ve o kadar etkileyici resimlerki bakarken başınız dönüyor ve her baktığınızda farklı bir noktaya odaklanıyorsunuz.

Raffael Odaları
Vatikan müzelerinin en etkileyici bölümü Raffael Odaları

Diğer bir yer Sistine Şapeli. Eski dönemlerde papa’nın ikamet ettiği yer olarak biliniyor. İçeri girdiğinizde duvarlarda göreceğiniz çizimler dönemin ressamları tarafından çizilmiş ve incilde anlatılanları konu alıyor.

Roma Sistine Şapeli
Sistine Şapeli Roma Gezilecek Yerler Arasında Büyük Öneme Sahip Bir Yer

Burada özellikle tavana çizilmiş olan muhteşem eserlere hayran kaldım, uzun uzun bakarak biraz boyun ağrısı yaşamak zorunda kaldım. (Fotoğraf çekmek yasak)

Aslında vatikan müzeleri konulu başlı başına bir makale yazılabilir ama biraz da heyecanı kaçmış olur bu yüzden kısa tutuyorum.

# Ama şunu kesinlikle dikkate alın; Asla ama asla biletinizi müzelerden almaya kalkmayın, bu iş için çok uzun bir kuyrukta saatlerce bekleyebilirsiniz.

Şu linkten biletiniz online olarak alabilirsiniz. 15 Euro bir ücreti var.

11. Sant’Angelo Kalesi

Eğer çok fazla film seyrediyorsanız Melekler ve Şeytanlar filminden bu kaleyi hatırlayabilirsiniz.

Ortaçağ yıllarında hapishane ve papanın evi olarak kullanılan bu kalede Vatikan’a uzanan birçok gizli geçit bulunmakta.

Roma Sant’Angelo Kalesi
Roma Gezilecek yerler listesinizde olması gereken bir yer Sant’Angelo Kalesi

Kaleye girdiğinizde özellikle bölüm bölüm ayrılmış havasız, nemsiz işkence odalarını ve gizli geçitleri görmenizi tavsiye ederim. Sadece gezmek için bile biraz ürkütücü biryer.

Sant’Angelo Kalesi
Sant’Angelo Kalesi İçi

Bu kalenin diğer bir önemli ayrıntısı da Fatih Sultan Mehmet‘in oğlu Cem Sultan’ın sürgün yaşadığı yıllarda burada hapis yatan mahkumlar arasında olmasıdır.

12. Trastevere

Roma gezilecek yerler listemdeki son gittiğim yer Trastevere. Arnavut kaldırım taşlı sokakları, sarmaşık çiçeklerle kaybolmuş evleri, butik kafe ve dükkanlarıyla resmen Roma’da saklı bir köy burası.

Trastevere Roma
Trastevere Roma Gezilecek Yerler Arasında Mutlaka Olması Gereken Harika Bir Yer

Ben burayı biraz Asmalımescid’e biraz da Ege kıyılarındaki köylere benzettim. Gezerken hiç sıkılmazsınız ve şuralarda kaybolsam diyebilirsiniz. Her sokak o kadar güzel ki buraya gitmeden fotoğraf makinenizin hafızasında yer bırakın derim (:

13.Roma Gezilecek Yerler Haritası

Roma gezinizde şimdiden iyi eğlenceler. Aslında bilet ile girilebilecek yerlerden biletinizi alırken Roma gezilecek yerler haritası ücretsiz şekilde alabilirsiniz fakat yinede ön bilgi olması açısından sizler için bir harita hazırladım.

Roma Gezilecek Yerler haritası
Roma Gezilecek Yerler haritası

Kendi gezgiğim yerlerin hepsini kapsayan haritayı birde yakından görmek ve çevreyi görmek isterseniz buradan haritanın online versiyonunu görebilirsiniz.

Roma gezilecek yerler nerelerdir bu yazımda size aktarmaya çalıştım. Sormak istediğiniz, merak ettiğiniz şeyler olursa lütfen yorum yapmaktan çekinmeyin.

Yorum yapın