Salzburg Gezilecek Yerler

Salzburg Gezilecek Yerler yazımda sizlere ihtişamlı kalelere, romantik mekanlara, daha önce eşini görmediğiniz müzelere ev sahipliği yapan Avusturya’nın Mozart şehrinde nerelere gidip neleri görmelisiniz hepsini anlatacağım.

Öncesinde Salzburg nerede, Salzburg’da ne yapılır kısa bilgiler vermek istiyorum.

Salzburg 152.000 nüfusuyla Avusturya’nın orta-kuzey bölümünde bulunan ülkedeki dördüncü büyük şehirdir. Alp dağlarının kenarında, Almanya sınır bölgesinde ve Viyana’nın yaklaşık 270km batısında bulunan aynı isimli eyaletin başkentidir.

Salzburg Gezilecek Yerler

Avusturya Salzburg Avrupa’da gezebileceğiniz en büyüleyici şehirlerden biridir. Şehirde Unesco Dünya Mirası listesinden birçok yapı bulunmakta ve görmeniz gereken pek çok şey var.

Şehirde gezginlere çok sıcak davranıyorlar, yani benim Salzburg turu esnasında kaşılaştıklarım hep öyleydi en azından. Ve dikkatimi çeken şey genelde çift olarak geziye geliyorlar. Sanırım bu Salzburg’un bazı yerlerde romantik şehir olarak anılması yüzünden.

Para birimi olarak Euro kullanıldığı için fiyatlar tipik Avrupa ülkesi seviyesinde yani bize göre biraz pahalı. Ama yinede biraz para biriktirip gidilmeye değer bir yer.

Şimdi Salzburg Gezilecek Yerler nereler, Salzburg Gezi Planı yaparken nereleri listemize eklemeliyiz hepsini anlatmaya başlıyorum.

1. Salzburger Freilichtmuseum

Salzburg Gezilecek Görülecek Yerler arasında en iyi yerlerden birincisi Salzburger Freilichtmuseum açık hava müzesi, Avusturya seyahatiniz sırasında mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir yer.

Salzburg Gezilecek Yerler
Salzburg Gezilecek Yerler – Salzburger Freilichtmuseum

Untersberg masifinin yakınlarındaki şehirden yaklaşık olarak 20 km uzaklıkta bulunan bu açık hava müzrsinde devasa bir macera oyun parkı, 100 civarında çiftlik evi ve kelebek gözlem noktası bulunmakta.

Bir tarih tutkunu olmasanız bile bu eşsiz güzelliklerle dolu açık hava müzesi size çok farklı deneyimler sunacaktır.

Giriş Ücreti : Yetişkinler için 11 Euro ve gençler ve çocuklar için 5.5 Euro
Giriş-Çıkış Saatleri : 09:00 – 18:00

2. Getreidegasse

Salzburg Gezi Notları arasında sıra şehrin Altstadt bölgesinde bulunan kalabalık ve en ünlü alışveriş caddesi Getreidegasse’de. Buranın popülaritesinin bir sebebi de Mozart’ın 17 yaşına kadar yaşadığı 9 numaralı evin bu caddede olması.

Eski kent’te yer alan bu popüler alışveriş caddesinde klasik restoranlardan lüsk mağazalara kadar birçok dükkan görebilirsiniz. Buraya alışveriş için gelenler gördüğüm kadarıyla geleneksel kıyafetler ve pahalı mücevherler alıyor.

Getreidegasse salzburg
Getreidegasse Salzburg Gezisi

Bunlar bizlere göre şeyler olmadığı için biz caddeyi geziyoruz, ortalama bir restoranda yemeğimizi yiyoruz. (harika lezzetler tadabileceğiniz çok klas rastoranlar var, yemek benim işim diyorsanız bu restoranlara para ayırın derim)

Son olarak Salzburg gece hayatı için de geç saatlerde bu bölgede gezebileceğinizi hatırlatalım.

  • Salzburg’da Konaklama için Getreidegasse En iyi Seçimlerden biri olacaktır. Bölgedeki En iyi ve ucuz hostel Studio Happiness i incelemeden rezervasyon yapmamanızı öneririm.

3. Hangar 7

Red Bull’un kurucusu Dietrich Mateschitz’e ait Hangar 7 müzesi Salzburg gezisi sırasında mutlaka uğramanız gereken türünün tek örneği bir müzedir. Içeride tarihi uçak koleksiyonlarından Formula 1 yarış arabalarına kadar daha önce görmediğiniz birçok özel koleksiyon var.

Hangar 7 salzburg
Hangar 7 Salzburg Turu

Tıpkı bir uçak hangarı gibi kubbe şeklinde yapılan bu müzede herhangi bir giriş ücreti alınmıyor. Ayrıca Hangar 7 içerisinde biraz dinlenebileceğiniz ve hoş vakit geçirebileceğiniz bir restoran ve bar da yer alıyor.

Giriş Ücreti: Herhangi bir giriş ücreti yok.
Giriş-Çıkış Saatleri : 09:00 – 22:00

4. Mozart’ın Doğum Yeri

Salzburg gezi yorumları yazımıza dünyaca ünlü besteci Wolfgang Amadeus Mozart’ın doğum yeri olan müze olarak restore edilmiş ev ile devam ediyorum. Ünlü besteci 1756 yılında bu evde doğmuş ve 17 yaşına kadar burada kalmıştır.

Mozart'ın Doğum Yeri
Mozart’ın Doğum Yeri – Salzburg Avusturya

Müzenin ilk katında günlük hayatında kullandığı eşyalar ve tablolar sergileniyor, ikinci katta bir opera bestecisi olduğunu vurgular nitelikte restorasyon, üçüncü katta ise sahne kostümleri ve kişisel hayatına odaklanan nbazı eşyalar var.

Giriş Ücreti : Yetişkinler için 11 Euro, çocuklar ve gençler için 3.5-4 Euro arası
Giriş-Çıkış Saatleri : 09:00 – 17:30

5. Mirabell Sarayı

1606 yılında karısı için bir ev yapmak isteyen dönemin prens aynı zamanda başpiskoposu tarafından inşa edilmeye başlanan bu saray 1815 yılında Barok ve Neoklasik tarzda tekrar restore edilek şuanki halini almıştır.

salzburg Mirabell Sarayı
Mirabell Sarayı Salzburg Gezilecek Yerler Listenizde Olması Gereken Bir Yer

Doğa ile iç içe yemyeşil harika doğal bahçeleri ve mitolojik insanların heykellerini keşfetmek için Salzburg gezilecek yerler listenize mutlaka almanız gereken bir yer. Ayrıca Avusturya balayı gezisi yapıyorsanız burayı fotoğraf çekimi için de kullanabilirsiniz.

Bu konuda acaba yasakmıdır diye çekinceniz olmasın, zaten içeride gelinlik damatlık ile resim çekilen çiftleri göreceksiniz.

Giriş Ücreti : Giriş Ücretsiz.
Giriş-Çıkış Saatleri : 08:00 – 18:00

6. Hohensalzburg Kalesi

Festungsberg tepesinde bulunan Hohensalzburg Kalesi, Salzburg’da gezilecek görülecek yerler listenize dahil edebileceğiniz en iyi yerlerden biridir. 1077 yılında inşa edilmiş ve günümüze kadar Orta Avrupa‘nın en büyük korunmuş kalelerinden biri olma ünvanına sahiptir.

Hohensalzburg Kalesi Salzburg
Hohensalzburg Kalesi – Salzburg’da Görülecek Yerler Arasında Popüler Bir Yere Sahip

Kale çok tarihi bir yapıda olsa da genellikle konserler ve uluslararası yaz akademileri tarafından kullanılıyor. Salzburg’a gelmişken bu devasa kaleyi görüp yukarıdan şehrin manzarasını izlemenizi öneririm.

Giriş Ücreti : Yetişkinler için 12,2 Euro ve çocuklar için 7 Euro
Giriş-Çıkış Saatleri : 09:00 – 19:00

7. Residenzplatz

Salzburg Avusturya gezilecek noktalar arasında turistler ve gezginler tarafında en popüler yer bu Barok meydandır.

Bu kadar popüler olmasının ilk sebebi genelde Salzburg turları yapanların gezi başlangıç ve bitiş yani buluşma noktası olması.

Residenzplatz salzburg
Residenzplatz – Avusturya Salzburg Gezilecek Yerler

Diğer sebebi ise Fayton araçlarla kısa bir şehir gezisi yapabileceğiniz turlar. Şehrin yaşam kültürünü tanımanıza yardımcı olacak her şey var burada. Gezileriniz daha çok kültür temalı oluyorsa burası Salzburg gezilecek yerler için harika bir başlangıç noktası.

Giriş Ücreti : Ücretsiz
Giriş-:Çıkış Saati : 24 saat açık

8. Mönchsberg

Şehrin ortasında yükselmekte olan bu dağ tarihi surları, müzeleri, yürüyüş alanları ve harika Alp dağları manzarası ile Salzburg’da görülecek yerler arasında oldukça popüler bir yer.

Dağ adını St. Peter manastırının keşişlerinden almış. Burada ilk gidilen yer en yüksek nokta olan 508 metre yükseklikte bulunan Moderne Müzesi.

Mönchsberg salzburg
Salzburg Mönchsberg

Biraz yorucu olacak olsa da Mönchsberg dağına gitmenizi öneririm. Hem çok güzel bir havası var hem de yukarıdan şehrin manzarası gerçekten harika ve görülmeye değer.

Giriş Ücreti : Yetişkinler için 2,4 Euro ve çocuklar için 1,2 Euro
Giriş-Çıkış Saatleri : Pazartesi günleri 08:00 – 19:00 ve Salı’dan Pazar günleri 08:00-21:00

9. Hellbrunn Sarayı

Salzburg gezilecek yerler ve görülecek şeyler arasında en iyilerinden biri geçmişte başpiskoposların yaşam tarzı hakkında fikir sahibi olabileceğiniz Hellbrunn Sarayı’nı ziyaret etmek olacaktır.

17. yüzyıldan kalma bu Saray, tarihi dokulara ve yaşam tarzlarına meraklı olan herkesin ilgisini çekmeyi başarabilecek güzellikte.

Hellbrunn Sarayı
Salzburg Hellbrunn Sarayı

Sarayı popüler yapan bir başka şey ise değişen şekillerde çalışan fıskiyeleri. Birçok turist sarayı görmek için gelse bile bu mini su gösterilerini gördüğünde bir süre bu görüntüye takılıp kalıyor.

Rehber eşliğinde gezebileceğiniz bu sarayda özellikle yeşillikler arasında fazla gezmeyin derim, her an bir fıskiye çalışabilir.

Giriş Ücreti : Yetişkinler için 12,5 Euro , öğrenciler için 8 Euro
Giriş-Çıkış Saatleri : 09:00 – 16:30

10. Salzburg Hayvanat Bahçesi

Tiergarten Hellbrunn olarak bilinen bu hayvanat bahçesi egzotik yaşamdan aslanları ve yerli vaşakları görebileceğinizi Salzburg gezilecek yerler listenizde olması gereken harika bir yer.

Burada biraz yapay da olsa doğa ile iç içe, farklı hayvanları görerek yürüyüşünüzü yapabilir ve biraz dinlenmek için sakin park alanlarında oturabilirsiniz.

Salzburg Hayvanat Bahçesi
Salzburg Hayvanat Bahçesi

140 farklı türden toplamda 1200 canlı turistik geziniz esnasında ruhunuzu dinlendirecek ve çekeceğiniz resimlerle unutulmaz hatıralar yaşayabilirsiniz.

Salzburg Gezilecek Yerler yazımı burada bitiriyorum. Aklımda kalıp vaktimin olmaması sebebiyle gezemediğim birkaç yer kaldı ama en önemli yerleri sizlere anlatmaya çalıştım.

Salzburg turu yapmışken vaktiniz varsa Viyana’ya da uğramak isterseniz şehir ile ilgili yazılarımı aşağıdan bulabilirsiniz.

Yorum yapın