Seul Gezilecek Yerler

Seul gezilecek yerler bakımından oldukça doyurucu bir şehir. Plan yaparken eğer zamanınız bolsa 2 gün bile ayırmanızı önerebilirim çünkü Seul gezilecek noktalar, yapılacak çok şey var burada.

Asya gezilerime Filipinler‘den sonra Güney Kore olarak devam ediyorum. Birbirinden çok faklı iki ülkede de pek fazla yabancılık çekmiyorum, özellikle Güney Kore Türkler için harika bir gezi lokasyonu.

Gezide olumsuz sayabilecek tek nokta Seul gezi turları uçak biletleri fiyatları biraz yüksek. Tabi benimki biraz ani oldu. Çok ileri bir tarihe rezervasyon yaparsanız bu konuyu da halledebilirsiniz.

Seul Gezilecek Yerler

Güney Kore başkenti Seul bir yanda antik tarihi diğer yanda modern tasarım ve teknolojisi ile çok canlı ve heyevan verici bir uzak doğu şehri.

Şehirde birçok müzenin yanı sıra Namsan Dağı çevresinde dolaşmak ve biraz dinlenmek için açık hava parkları da var.

5 ihtişamlı saraya ev sahipliği yapan Seul’de gezmeniz gereken birçok yer ve tatmanız gereken uzak doğu mutfağına ait harika lezzetler var.

Şimdi Seul gezilecek noktalar ve Seul gezi yorumları nasıl bunları listeleyerek anlatmaya başlayalım.

1. Seul Kulesi

Şehrin birçok noktasından görülebilen bu 236 metre uzunluğundaki dev kule iletişim ve gözlem kulesi olarak kullanılıyor. Kuleye gitmek için önce teleferik ile Namsan dağı’nın eteğine gideceksiniz, buradan da kuleye çıkıp şehri en yüksek noktadan izleyebilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

seul kulesi
Seul Gezilecek Yerler Listesinde Ilk Sıra Seul Kulesi

Kulede iki adet restoran ve birkaç hediyelik eşya alabileceğiniz dükkan da var. Yükseklik korkusu olan kişiler için kulenin en üst noktasına yerleştirilmiş 360 derece kameralar da bulunmakta.

Yani çıkmaya cesaret edemeseniz bile aşağıda bir sanal gerçeklik aksiyonu ile şehrin manzarasından mahrum kalmamış olacaksınız.

2. Bukchon Hanok Köyü

Geleneksel Asya kültürü ve mimarisini çok daha yakından görmek için Seul gezisi sırasında Bukchon Hanok Köyü’nü mutlaka ziyaret edin. Birkaç eski mahalleden oluşan bu köy 600 yıllık korunmuş tarihi ile sizi eski Kore günlerine götürecek.

Bukchon Hanok Köyü
Seul Gezisi – Seul Bukchon Hanok Köyü

Turistler için Seul gezilecek yerler listesinde çok popüler olan bu köyde göreceğiniz evlerde gerçek bir mahalle. Yani evlerde yaşayanlar var.

Dar sokakları, eski mimari harikası binalar ve bambaşka bir kültür deneyimi için Seul gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken bir köy.

3. Kore Ulusal Müzesi

Seul’de görülmesi gereken yerler arasında yer alan müze Antik çağlardaki Kore ve Kore halkının harika tarihini ve sanat eserlerini sergiliyor. Asya’nın en büyük müzelerinden biri olma ünvanına da sahip olan müze şehrin Yongsan bölgesinde.

Kore Ulusal Müzesi
Seul Gezilecek Noktalar arasında yer alması gereken bir müze – Kore Ulusal Müzesi

Içeride tarih, sanat ve arkeoloji alanında binlerce yıllık eser ve nesne koleksiyonları var. Eğer tarih öncesi resimleri tablolar, heykeller ve bu gibi sanat eserlerine ilginiz varsa kesinlikle görmenize gereken bir yer olduğunu söyleyebilirim.

4. Lotte Dünya Kulesi

Yerden 500 metre yükseklikte ve dünyanın beşinci en yüksek binası olma özelliğine sahip bu gökdelen Seul’ün en önemli cazibe merkezlerinden ve Seul gezilecek yerler arasında. 123 kat yukarıda çeşitli kapalı ve açık gözlen alanları var.

Lotte Dünya Kulesi
Lotte Dünya Kulesi – Seul Gezi Turları

Hem gündüz hem de gece harika manzaralar yakalayabileceğiniz kuleye asansör ile çıkılabiliyor. 118. katta göreceğiniz cam zemine Sky Deck deniliyor. Yani yere doğru baktığınızda yüzlerce metre yüksekliği direk görebiliyorsunuz.

Kulede ofisler, lüx daireler, otel, alışveriş merkezi ve bir akvaryum var. Sadece manzarası için bile gidilmeyi hakedecek bir yer olduğunu düşünüyorum bu yüzden Seul gezi planı listenize dahil edin.

5. Gyeongbokgung Sarayı

1395 yılında yapılan Gyeongbokgung Sarayı Seul’ün en güçlü hanedanlığı olarak kabul edilen Joseon döneminde inşa edilen 5 büyük saray arasında en büyük olanıdır. Yüzyıllar boyunca işgal edilip tekrar inşa edildi.

Gyeongbokgung Sarayı
Gyeongbokgung Sarayı Seul’deki En Önemli Yapılardan

Ikinci dünya savaşından sonra şuanki ihtişamına sahip oldu ve 90’lı yıllarda tamamen restore edildi. Saray sınırları içerisinde görülmesi gereken diğer yapılar Kore Ulusal Saray Müzesi ve Ulusal Halk müzesidir.

Müzelerde Joseon Hanedanlığına ait eşyalar, savaş aletleri, günlük kullanılan ürünler, mutfak eşyaları gibi antik eserler var. Seul gezilecek yerler listenize almanız gereken bir yer.

6. Seul Sanat Müzesi

Decksungung Sarayı’nın arka kısmında bulunan müze çoğunlukla modern çağdan kalma eserlerin sergilendiği geniş bir sanat koleksiyonuna sahiptir. Sanat müzesi eserleri açısından Kore sanatı ve Koreli sanatçılar tafflı yoğunluktadır.

Seul Sanat Müzesi
Seul Sanat Müzesi

Görülmesi gereken kolesiyon eserleri, daha önce Kore Yüksek Mahkemesi tarafından kullanılan büyük bir binada üç katın en üst katında sergileniyor.

7. Mavi Ev

Amerika’daki Beyaz Saray’ın Kore versiyonu olarak bilien Mavi Ev Kore Cumhurbaşkanının resmi makamı olarak kullanılıyor. Tamamen Kore tarzında inşa edilen binada ayrıca bazı devlet daireleri ve icra daireleri de bulunmakta.

seul mavi ev
Seul Gezilecek Yerler – Mavi Ev

Devlet tarafından da kullanılan bir yapı olduğu için buraya tabiki her istediğinizde giremiyorsunuz. Önceden yapacağınız online gezi rezervasyonu ile saatlik olarak yapılan turlara katılabilirsiniz.

Tur ile toplantı salonları, resepsiyon odaları ve Kore Cumhurbaşkanının toplantılarını düzenlediği özel bahçe de dahil olmak üzere birçok saray kompleksini de görebilirsiniz.

8. Bongeunsa – Seul Gezilecek Yerler

Seul ve çevresinde birçok budist tapınağı var. Bunlardan biri de Bongeunsa tapınağı. Tapınak ilk olarak 794 yılında açılmış ve içerisinde çok sayıda bina ve ibadet olarak kullanılan yer var.

Bongeunsa Seul
Seul Bongeunsa Budist Tapınağı

Konum olarak alçak bir dağın eteğinde ve Coex kongre merkezinin karşısında bulunuyor. Yani bulmak çok kolay. Gezilecek yerlerin yanı sıra biraz dinlenmek ve huzurlu vakit geçirmek için oldukça popüler bir yerdir.

Tapınak ziyaretçilere günün her saati açık ve konukların bir keşiş’in günlük yaşamını deneyimlemelerini sağlayan bir program bulunmakta.

9. Gwanghwamun Kapısı

Seul’ün Gyeongbokgung Sarayı’na açılan en büyük ve aynı zamanda ana kapısıdır. Salı günleri hariç hergün sabah 10:00 ve öğlen 14:00 da kapılarını ziyaretçilerine açar.

Anıtkabir’den hatırlayacağınız gibi 1469’dan beri burada da askerlerin ilgiyle izlenen nöbet değişim sahnelerini göreceksiniz.

Kapı için birçok kez restorasyon ve yeniden inşa çalışmaları yapılmış. Ayrıca önünde yer alan ve çeşitli heykeller bulunan büyük meydanda genelde siyasi gösteriler yapılmakta.

10. Cheonggyecheon

Seul merkezinden akan bu doğal dere Kore savaşından sonra gelen ekonomik güç ile birlikte etrafına yapılan yapılar sebebiyle küçüle küçüle şuanki simgesel halini almış.

Cheonggyecheon
Cheonggyecheon Seul

Bu doğal dere kenarında yürüyüş yapabilir, bisiklet sürebilir, çevresindeki cafe ve restoranlarda oturarak biraz dinlenip etrafı izleyebilirsiniz.

Buranın bir başka özelliği de her yıl Kasım ayında yapılan Seul fener festivaline ev sahipliği yapması. Bu zamanlarda her gece süslü ve ışıklı kağıttan yapılmış gemiler derenin içine bırakılır.

11. Jingwansa Tapınağı

Bukhansan Milli Parkı’nın muhteşem ve gözalıcı manzarasında yer alan Jingwansa tapınağı, Budizm’i yakından incelemek ve deneyimlemek için birçok farklı yol sunan eski bir tapınaktır.

Jingwansa Tapınağı
Jingwansa Tapınağı – Seul’de Gezilecek Yerler

Buraya geldiğinizde eğer budizm konusu ile ilgilenirseniz konaklama şansınız da olabiliyor. Ayrıca budist rahipler tarafından tüketilen vejeteryan gıdalar sunuluyor. M.Ö. 1000 yıllarında inşa edilen bu tapınağı gezmenizi öneririm, manzarası bile yeter.

12. Itaewon

Itaewon Seul’de şehir hayatına karışıp gezmek, mağazaları dolaşmak ve alışveriş yapmak için en iyi yerlerden biri. Kore’de kısıtlı vaktiniz varsa veya kültürel bir gezi olmayacaksa buraya gelip kalabalığın arasına karışabilir ve güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Itaewon Seul
Itaewon Seul Gezilecek Yerler Arasında Şehir Hayatını Görebileceğiniz Bir Yer

Caddede yemek yiyebileceğiniz çok sayıda Kore mutfağı yemekleri olarak hizmet veren ve uluslararası diğer mutfak kültürleri olarak hizmet veren ayrı ayrı restoranlar bulabilirsiniz. Son olarak yine bu caddede hediyelik eşya ve antika alabileceğiniz birçok dükkan olduğunu hatırlatalım.

13. Dongdaemun Design Plaza

Baş harflerinden kısaltma DDP olarak bilinen Dongdaemun Plaza, Dongdaemun bölgesindeki harika tasarımıyla ilk dikkat çeken yapıdır. Içerisinde çok sayıda alışveriş mağazası var.

Dongdaemun Design Plaza
Seul Dongdaemun Design Plaza

Özellikle geceleri led ışıklandırmaların yanması göz alıcı modern çizgilerini daha da belirgin hale getiriyor. Farklı yapıda inşa edilen bir bina görmek, alışveriş yapmak ve tasarım stüdyolarını gezmek için buraya gidebilirsiniz.

14. Gwangjang Pazarı

Öncelikle burası bildiğiniz pazarlardan değil bunu belirtip başlayalım. Seul’ün en popüler gıda pazarı olarak bilinen Gwangjang’da Kore’de popüler ve aradığınız tüm yemek tezgahları var.

Gwangjang Pazarı
Gwangjang Pazarı – Seul Gezilecek Yerler

Buraya restoran çarşısı gibi birşey demek daha doğru olur. Tezgahların önlerinde küçük taburelere oturup yemeklerinizi yiyebilirsiniz.

15. Insadong

Daha önce benzerini görmediğim bu mahalle birçok sanat galerisi ve Kore geleneksel el sanatı ürünlerini satan mağazalarla dolu. Buradaki en popüler ürünler Hanji (geleneksel el yapımı kağıt), Hanbok (geleneksel kıyafetler), seramik ürünler, bitçi çayları.

Insadong
Seul Gezilecek Noktalar – Insadong

Seul gezilecek yerler turu sırasında biraz mola vermek ve gezi dönüşü hediyeler almak için çok uygun bir yer. Buradaki galeriler Koredeki her türlü güzel sanatlara hitap ediyor. Özellikle pazar günleri kalabalık olan çarşıda geleneksel dans ve müzik gösterilerine de rastlayabilirsiniz.

Seul gezilecek yerler yazımın sonuna gelirken Güney Kore ile ilgili diğer yazılarımı da okumanızı öneririm.

Yorum yapın