Seyahat Sırt Çantası Seçimi : Tavsiye ve Öneriler

Seyahat Sırt Çantası bir gezgin’in en önemli parçasıdır. Doğru sırt çantasını seçmek için ise kimi zaman kararsız kalırız ve bazen yanlış seçim yaparız.

Doğruluğuna birçok kez acı bir şekilde şahit olduğum güzel bir İngiliz ata sözü var. “Ucuz mal alacak kadar zengin değilim.” Tabiki bu sözden sonra sizlere ucuz seyahat çantası önermeyeceğimi anlamış olmalısınız.

Sırt çantası çeşitleri
Doğru Seyahat Sırt Çantası Seçimi

Esasında direk olarak şunu alın, bunu alın diye de örnek göstermeyeceğim, bu yanlış bir yönlendirme olur. Çünkü seyahat sırt çantası alırken mutlaka kendiniz denemelisiniz. Boyunuza, vücut yapınıza, kilonuza göre rahat edeceğiniz çantayı seçmelisiniz.

Ben yazımda daha çok kullanım amaçları ve seyahat çantası alırken nelere dikkat etmelisiniz, nereden almalısınız, fiyatları neler bunlara değineceğim.

Öncelikle sırt çantanı ne için kullanacaksın? Seyahatlerinde hemen hostel’e yerleşip sadece o ülkeyi mi gezeceksin? Yoksa bir gezi turu planın mı var? Bunların cevaplarını kafanızda belirleyin.

1.Sırt Çantası Kullanım Amacı

Seyahat Sırt Çantası: Daha çok sürekli gezenlerin tercih ettiği bir çanta tipidir. Uzun mesafeli yolculuklar için ideal olup çok amaçlı kullanım için üretilirler. Çantanın her bölümünde çeşitli ebatlarda fermuarlı veya büzmeli cepler vardır.

Seyahat Sırt Çantam
O Benim Herşeyim, Seyahat Sırt Çantam

Boyut olarak küçük ve hafif olan bu sırt çantaları sürekli yanınızda olacağı için büyük kullanım kolaylığı sağlıyor. Ayrıca benim de kullandığım çanta tipi budur. Yeni alacak arkadaşlara tavsiyem su geçirmez özellikle olanlara yönelin.

Günlük Sırt Çantaları: Seyahatlerimde yukarıda gördüğünüz “Backpack” çanta ile birlikte günlük yani “Day Pack” (bildiğiniz sırt çantası) çantamı da yanıma alıyorum. 20 LT hacminde olan bu çantada yanımdan ayırmamam gereken herşeyi taşıyorum.

daypack seyahat cantası
Değerli Eşyalarımın Emanetçisi Günlük Çantam

Gittiğim ülkelerdeki şehir turları sırasında hem taşıması hem de kullanım kolaylığı olarak çok işime yarıyor. Laptop, fotoğraf makinem, şarj aletleri, pasaportum, elektronik sigaram ve cüzdanım hepsi bu küçük çantaya emanet.

Tekerlekli Sırt Seyahat Çantası: Daha çok bel veya omuz rahatsızlığı olanlar için uygun olan bir çanta türüdür.

Bu çantaların bazıları kabin tipi iç yapısıyla sadece çek çek özelliğine sahiptir, bazıları da hem çek çek hem de istediğiniz zaman sırtınıza alabileceğiniz omuz askılarına sahiptir ve sırt çantası görünümü vardır.

blank

Eğer ben uzun süre sırtımda çanta taşıyamam veya otele, hostele bırakamam sürekli benimle gezecek diyorsanız bu çanta seçimi mantıklı olacaktır. Ve benim önerimi merak ederseniz sırt çantası özelliği olan tekerlekli modeli seçin.

Çünkü gideceğiniz ülkeye göre yol şartları değişebilir, belki tekerleklerin gitmeyeceği yerlere gireceksiniz. Ve daha önemlisi sırt çantası özelliği olması kalabalık yerlerde gezerken, ulaşım araçlarına binerken sizin çok daha rahat hareket etmenize olanak tanır.

Hiking Çantaları: Decathlon’a gidriğimde ilk gözüme çarpan çantalar bunlardı. Siz de benimle aynı düşüncede misiniz bilmiyorum ama görünüş olarak çok karizmatik geliyor bana.

kampçı sırt çantası
Hiking Kampçı Sırt Çantası

Tabi hemen bu çantalara yöneldim ama benim gibi kısa süreli ve ülke turu şeklinde seyahat edeceklere uygun bir çanta değil. Fazla büyük ve zaten mat, uyku tulumu gibi ekipmanlarım olmadığı için o karizmatik görüntüyü yakalayamazdım.

Genelde kampçılar ve dağcıların kullandıkları bu çantalar su geçirmez ve dayanıklı malzemelerden üretiliyor. Şehir turu değilde, daha çok doğa gezisi yapacaksanız bu çantaları seçin derim.

2.Kaç Litrelik Bir Sırt Çantası

Nasıl bir sırt çantası almalıyım sorununa eğer yanıt bulduysanız şimdi iç hacmi ne kadar olmalı diye düşünebilirsiniz. Bu tamamen sizin vücut yapınıza ve gezi alışkanlığınıza bağlıdır. Yani boy, kilo, omuz genişliği, bel genişliği ve size neler lazım olacak.

Seyahat Sırt Çantası Tavsiye
Seyahat Sırt Çantası Tavsiye

İlk seyahatinde genelde herkes yanına ihtiyacı olmayacak kadar çok eşya alır.

Özellikle giyim eşyası.

Eğer almayı düşündüğünüz çanta size ilk seyahat deneyiminizi yaşatacaksa kesinlikle “bu bana uygundur” dediğiniz çantanın daha küçüğüne yönelin.

2 çanta parçalamış ve 1 çantayı çok büyük olması sebebiyle kenara atmış biri olarak tecrübeyle sabittir. Zaten bu işin esprisi gerçekten ihtiyacın olacak eşyalarla minimum bir seyahat çantası hazırlamaktır.

Hatta üşenmezseniz sanki biryere geziye gidecekmiş gibi eşyalarınızı doldurun bir poşete, gidin Decathlon’a ve eşyalarınızı içine doldurup deneyin. Şuanki aklım olsa ve ilk kez çanta alacaksam kesinlikle bunu yapardım.

Hacim olarak benim önerimi merak ediyorsanız maksimum 40 LT bir çanta alın. Tam olarak ideal olanı da budur.

3.Seyahat Sırt Çantası Nereden Alınır

Gıda ürünleri hariç herşeyimi internetten alan biri olarak şunu net şekilde söyleyebilirim ki direk internetten sırt çantası alınmaz.

Yazımda da bahsettiğim gibi mutlaka çantayı görüp denemelisiniz. Öncelikle belinize oturacak mı, omzunuzu rahatsız edecek mi, ceplerin büyüklüğü yeterlimi gibi soruların cevaplarını bulmalısınız.

Seyahat Sırt Çantası Nereden Alınır
Seyahat Sırt Çantası Nereden Alınır

Mağaza olarak benim önerim tabiki Decathlon. Hem birçok çanta seçeneğiniz olacak, hem deneme konusunda çekinmeyeceksiniz, hem de o bölümdeki arkadaşın bilgisinden istifade edeceksiniz.

Bana sorarsanız önce Decathlon’a gidin, deneyin ve sonra marka, model gibi ayrıntılarını öğrenip internette araştırın. Çok yüksek ihtimalle aynı çantayı daha uygun fiyata bulacaksınız.

(Tabiki bunu yaparken yine ünlü sitelere yönelin. Hepsiburada, N11, Gittigidiyor gibi.)

Bulunduğu şehirde Decathlon olmayanlar ise Yalı Spor, Barçın Spor‘a bakabilirler.

4.Günlük Sırt Çantası (Daypack) Gerekli Mi?

Evet, kesinlikle almalısınız. Özellikle şehir içi gezilerde bu çanta herşeyiniz olacak. Yanınızdan ayırmamanız gereken pasaport, cüzdan, fotoğraf makinesi, şarj aletleri gibi eşyalarınız için bu çantaya ihtiyacınız olacak.

Daypack Sırt Çantası
Günlük Sırt Çantası – Daypack

Backpack çantalara göre daha sık kullanılacağı için önerim yine ucuza kaçmayın, kaliteli bilindik markalar alın. Tabiki evinizde lise yıllarınızdan kalma çanta varsa bunu da kullanabilirsiniz. (parçalanana kadar:)

5.Seyahat Sırt Çantası Fiyatları

Sırt çantalarında fiyatlar ebat, hacim ve özelliklerine göre değişiyor. Eğer beni dinleyip bir kere alırım, yıllarca kullanırım diyorsanız en az 300 TL bu iş için ayırın.

Seyahat Sırt Çantası Fiyat
Sırt Çantası Fiyatları

Peki Hangi Marka Almalıyım?

Benim ilk önerim ve aynı zamanda kullandığım marka The North Face. Dokunduğunuz gibi kaliteyi hissedebiliyorsunuz, kesinlikle pişman olmazsınız.

İkinci önerim ise birçok satış sonrası bildirimlerde yüksek puan alan Evolite.

Bunların dışında bir marka tabiki olabilir ancak öncesinde mutlaka internette yorum, özellikle seyahat sırt çantası tavsiye araştırması yapın.

Diğer Seyahat İpuçları yazılarıma mutlaka gözatın.

En iyi seyahat sırt çantası Seçimi hakkında sizlere elimden geldiğince tecrübelerimi aktarmaya çalıştım. Eğer eksiğim, hatam veya eklemek istedikleriniz olursa lütfen yorum yapmaktan çekinmeyin.

Yorum yapın