En Pahalı Ülke Neresi

admin
Site Admin
Posts: 26
Joined: Wed Feb 03, 2021 10:27 am

En Pahalı Ülke Neresi

Post by admin »

Dünyanın en güzel dağ göllerinden biri olan Song Kul Gölü'ne 2 gece 3 günlük geziler var. Henüz yapmadım ama bana çok ilginç geliyor. Yüksek dağ göllerinde yeşil vadilerden geçen Altyn Arashan Vadisi yürüyüş rotası da dikkatimi çeken yerlerden biri oldu.

Bişkek'ten güneye Oş'a gitmek isteyenler; Oş, Sary Taş, Celal Abad ve Arslanbob'u ziyaret edebilir. Bu yerler Özbek sınırında yer aldığından kültür ve mutfak açısından Kırgızistan'ın diğer bölgelerinden biraz farklıdır. Bu coğrafyayı gezme fırsatı bulamadım ama eminim bu yerler hakkında detaylı bilgiyi birhayalinpesine.com ve bizevdeyokuz.com bloglarında bulabilirsiniz.

Ülke, diğer Asya ülkelerine göre çok ucuz. Ancak Kırgızistan'da yerel bir tur atmayı düşünüyorsanız, o kadar ucuz değil. Ya iyi öğrenmenizi ya da bir tur atmanızı tavsiye ederim.

Kırgızistan, Orta Asya'nın kalbinde yer alır ve ziyaretçilerine inanılmaz bir keşif yelpazesi sunar. Kırgızistan, bozulmamış dağ manzaraları, derin vadileri ve gölleri, buzulları, yüksek rakımlarda yemyeşil çayırları, ilginç doğal oluşumları, ormanları ve eşsiz kültürü ve misafirperver insanlarıyla görülmeye değer bir ülke.

Anadolu'dan dört bin kilometre uzakta olan Kırgızlar, geleneklerine derinden bağlı, misafirperver ve nazik insanlardır. İsimleri, gelenekleri ve dilleriyle bize çok yakınlar.

Bişkek, Kırgızistan'ın başkentidir. Etnik yapının yüzde 70'i Kırgızlardan oluşuyor. Nüfusun çoğu İslam inancına aittir. Kırgızistan'ın para birimi Som ve ülke nüfusu 6.47 milyon. Kırgızistan, Türkiye'den 3 saat ileride. Kırgızca ülkenin resmi dilidir, ancak Rusça da yaygın olarak konuşulmaktadır.

Orta Asya, dünyanın en az keşfedilen yerlerinden biri olmalıdır. Köklerimizin ilk etapta oraya uzandığı bu coğrafya hakkında ne biliyoruz? Kırgızistan deyince akla ne geliyor? Haritada ülkenin doğru konumunu kaç kişi gösterebilir?

Kırgızistan, Orta Asya'nın kalbinde yer alır ve ziyaretçilerine inanılmaz bir dizi keşif sunar. Ülkeyi özel kılan nedenlerden biri de bozulmamış doğası ve devam eden özgün geleneksel yaşamıdır. Kırgızistan'da birçok milli park, orman, botanik ve jeolojik park koruma altındadır. Ülke geneline dağılmış 3000'e kadar göl olağanüstü manzaralar sunmaktadır. Dağcılıkta dünyanın önde gelen ülkelerinden biridir.

Ülkenin vadileri ve yaylalarında mükemmel yürüyüş yolları var. Tüm yıl boyunca kış sporları için sunulan karla kaplı ve güzel manzaraların yanı sıra önemli kaplıcalar, şifalı maden suyu ve çamur da bulunmaktadır.

Yerel yaşama dahil olmak istiyorsanız, yurtlarda ailelerle birlikte kalma ve çobanların ilginç yaşam tarzını keşfetme fırsatınız da var. Coğrafyanın güzelliğini at gezintilerinde yaşamak mümkün. Kırgız misafirperverliği ve sıcaklığı buna eklenirse, bu güzel ülkeye hayran olmamak imkansızdır.

Kısa turizm sezonu, az gelişmiş turizm ve zayıf ulaşım altyapısı ve az sayıda uluslararası hava bağlantısı ülkeyi el değmemiş bıraktı. Bu aynı zamanda ülkenin daha az bozulduğu ve ziyaret ettiğiniz yerleri kalabalık turist kitleleri ile paylaşmayacağınız anlamına gelir.

Kırgızistan'a hava yolu ile ulaşım: İstanbul Havalimanı'ndan Türk Hava Yolları ve Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Pegasus Havayolları Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'e direkt uçuş imkanı sunuyor. İstanbul'dan Bişkek'e uçuş 5 saat sürüyor.

Aeroflot ile Bişkek'e Moskova havalimanından aktarmalı uçuşlarla ulaşmak mümkün.

Bişkek havalimanından şehir merkezine ulaşım: Manas havalimanı, Bişkek şehir merkezine 28 km uzaklıkta yer alıyor. Bişkek Manas Havalimanı'ndan şehir merkezine otobüs, taksi, kiralık araç veya özel transfer ile ulaşabilirsiniz.

Havalimanından kalkan 380 numaralı otobüs, 1 euro'ya şehir merkezine gitmenin en ekonomik yolu. Şehir merkezine otobüsle ulaşım 1 saat sürüyor.