Mısır Gezisi

admin
Site Admin

Mısır Gezisi

Post by admin »

Bu güzel başkentten ayrılmadan önce aynı hostelde 10 gün kaldım. Sanki yeniden yerleşmişim gibi. Artık benim evimdi. Gelenlerle tanıştım, sonra gittiler ve kaldım. Her zaman olduğu gibi, zamanımın çoğunu sokak günlüklerimi yazmak, fotoğrafları düzenlemek, internette yeni rotalarım hakkında bilgi toplamak, şehirde dolaşmak ve yerel lezzetlerin tadını çıkarmakla geçirdim.

Şimdi her şeyi çözdüm ve yeni rotamı belirledim. Kota Kinabalu'yu şehrin hemen arkasındaki tepeden gözlemlemek için Signal Hill Gözlemevi adlı bir şehir gözlemevine gittim. Bu kasabaya ilk geldiğimde, kaldığım Lucy Backpacker'ın arka bahçesinden dik merdivenleri çıktım ve bu bakış açısına 20 dakika sonra ulaştım. Şehri 180 derecede görmek mümkün. Caddenin karşısındaki Tunku Abdul Rahman Parkı'ndaki Mamutik, Manukan, Sapi ve Gaya adaları masmavi denizin içindeydi. Bu şehri özleyeceğim.

Nehrin çamurlu manzarasına yansıyan bulutların ve ağaçların görüntüsü de görülmeye değerdi. Zaman zaman nehirden geçen köylülerin tekneleri ile karşılandık. Otelimize döndük ve krep, karpuz ve tosttan oluşan güzel bir kahvaltı yaptık. Kampa geldiğim 3 kız vedalaşıp gittiler. Kamarama gittim. İlk görevim çantalarımı kontrol etmekti. Ne oldu.

Uzun zamandır yol arkadaşım olan eski sırt çantamı Kota Kinabalu'da yenisiyle değiştirmiştim. Yepyeni 20 litrelik sırt çantamın yan tarafındaki ağ ceplerinden biri fareler tarafından kemirilmişti. İçinde yiyecek yoktu ve sonra nane şekeri tabletini o cebe sokmak için çok uğraştığını fark ettim. Kokuyu yakaladı, yolun önündeki cibinliği kemirdi ve sonra çantamın cebine iki delik açtı. Ama o kadar çabadan sonra plastik kutudaki şekeri tatmadan gitmişti. O çantayı uygun bir zamanda yamalamam gerekecek.

Restoranın yanındaki ağaçların arasındaki hamaklardan birine gidip uyudum. Ben sadece kamp yapıyorum, herkes gitti. 10: 30'da beni gün boyunca bir orman safarisi için uyandırdılar. Restoranda günübirlik tur yapan Hollandalı çiftle tanıştım. Kamp alanının hemen yanındaki ormanda rehberi takip ederek ve bize verilen botları giyerek yola çıktık. Bitkiler, ağaçlar, meyveler, zehirli bitkiler ve hayvanlar hakkında bilgi aldık. Birkaç farklı ilginç böcek gördük. Islak ve çamurlu zeminde, zaman zaman çamurun veya biriken suyun ortasında yürüdük.

Kamp yerimize geri döndük ve öğle yemeğimizi aldık. Çok, çok şiddetli ve bastırılmış fırtınalarla restoranda mahsur kaldık. Hava da soğuyordu ve yağmurda duş alacağımı düşündüm ama pes ettim. Her tarafı açık olan restoranımızda oturup sohbet ettik. Son 1 yılını Myanmar'da emlak işi yaparak geçirdiler. Asya'dan ayrılmadan ve kendi ülkelerine dönmeden önce, birkaç ülkeye birkaç aylık bir seyahat planı yaptılar.

Ortak olduğumuz ülkeler hakkında çok şey öğrendik. En sevdiğim ülke Endonezya hakkında bilgi verirken, onlar da Myanmar hakkında bilgi verdiler. Bu sırada monitör kertenkeleleri yağmurda avlanıyordu. Şimdiye kadar gördüklerimin en büyüğüydü. En büyük kertenkelelerden biri olan monitör kertenkeleleri, büyük bir köpek boyutundaydı. Bunu benden ilk gören çift şaşırdı.

Tekrar uyumak için kamarama koştum ve uyumaya gittim. Birkaç saat sonra beni tekrar uyandırdılar. Lokantaya gittiğimde 5-6 kişi olduğunu görünce şaşırdım. Yalnız olacağım söylendi. Bu grup çekincesiz geldi. Akşam 5 de gün batımından sonra tekne turu için tek kişi bendim. Rehberimle tekneye gittik. Hava güzeldi. Orangutanı görmek umuduyla nehrin karşı kıyısına gittik. Daha önce gördüğüm hiçbir şeyin aksine, yalnızca bir başka maymun türü görebiliyordum.