Portekiz Yolculuk Kaç Saat

admin
Site Admin

Portekiz Yolculuk Kaç Saat

Post by admin »

Bulunduğum bu otel aslında Uncle Tan Wildlife organizasyonunun ana ofisi. Düzenli Kinabatangan Nehri ve orman turu ile ünlüdür. Gelen yolcular bu orman yürüyüşüne çıkmadan önce veya döndükten sonra burada kalıyor. Kinabatan ormanlarında bulunan Tan Amca Kampı, Danum Vadisi ve Maliau Havzasındaki ormanların yüksek ve zorlu fiyatları ve ulaşımının yüksek olması nedeniyle tercih edilmektedir.

Borneo'nun ikincil orman alanı Kinabatangan Nehri kıyısındaki kampta 2 gece 3 gün konaklama ile organizasyonu kaçıramadım. Kaplumbağalar Adası için RM300 fiyatını yüksek bulurken, Tan Amca Vahşi Yaşam Kampına gözlerim kapalı RM390 (230 TL) ödedim.

Bu organizasyonda, bulunduğum yerden 1.5 saat sürdükten sonra Kinabatangan Nehri'nden tekneyle 45 dakika daha devam ederek ulaşılabilir. Jeff ile ön büro en az 30 RM oda fiyatını düşürüp düşürmeyeceğimi sormak için hoş ve uzun bir anlaşma yaptık, ancak boşuna. Ancak, bu tür müzakerelerin sonuçlarından biri, uzun bir konuşma yapmanız ve birbirinizi geliştirmenizdir. Tepkiler, refleksler, şakalar, kekemelik. İndirimi almadım ama kaldığım süre boyunca iyi bir arkadaş edindim.

Bana bir takma ad vermek istersen, sanırım kendiliğinden söyleyebilirsin. Türkçenin karşılığını bana uyarlarsak sanırım anı yaşayan, yolda olduğu zaman belli olan, planlarına başlamak yerine yola doğru yürüyen bir gezgin olacaktır. Önceki meslek hayatımda organize bir şekilde planlayıp yaşamama rağmen artık yoldayken tam tersini yapıyorum.

Bir şeyi planlarken ve uygularken, pratikte diğer yollardan ve yollardan sapmayı seviyorum. Yapmıyorum çünkü seviyorum, kendimi yaparken buluyorum. Aslında Sepilok'a Sepilok'un orangutan tapınağını ziyaret etmek için geldim, ama yarın ormandaki bir kulüpte uyuyacağım.

Dün kaldığım ve keyif almadığım yer olan Lahad Datu, şehir merkezinden havalimanına çok uzak bir yolda gidip geldim. Şimdi o yolu tekrar yürüme zamanı çünkü dün o uzun yürüyüşe çıkıp Danum Valley Field Center'a gittiğimde, Pazar olduğu için kapalı olduğunu görünce şaşırdım!

Yarım saat sonra klima nedeniyle buz gibi soğuk olan ofis kapısına girdim. Sorumlu kadına Danum Vadisi'ne gitmek istediğimi söylediğimde gerekli izne sahip olup olmadığımı sordu. Vadi sadece bilim adamlarına açıktı. Ben veterinerim tamam mı? Gülümsedi ve beni hemen komşu Borneo Rainforest Lodge ofisine götürdü. Ben de onu dinledim.

Bana Borneo Rainforest Lodge fiyat listesini veren kadının yüzüne cevap vermeyince kendisine teşekkür edip Danum Valley Field Center ofisine geri döndüm. Ne fiyatlardı! Danum Vadisi'nde birkaç gece geçirmek için binlerce dolar harcamanız gerekiyor! Danum Valley Field Center'daki Susan'ın uzun sözler vererek ve tatlı davranarak ona yardım etmesini istedim. Vadide sadece bilim adamlarına ve araştırma öğrencilerine ve sınırlı ziyaretçilere izin veren daha ekonomik bir konaklama seçeneği olduğunu biliyordum. Sonunda taleplerim işe yaradı ve bana fiyat listesini verdi.