Tesisimizin Imkanları

admin
Site Admin
Posts: 26
Joined: Wed Feb 03, 2021 10:27 am

Tesisimizin Imkanları

Post by admin »

Sakız Adası'ndaki görülecek yerler arasında Sakız Adası Arkeoloji Müzesi, Argenti Folklor Müzesi, Chios Bizans Müzesi, Nea Moni Manastırı, Panagia Krina Kilisesi ve Apolichnoi Kalesi bulunmaktadır.

Güzel kumsalları ve görülmeye değer birçok yeri ile adanın merkezinde bir yürüyüş ve köylerin dar sokaklarında bir gezinti, Sakız Adası'nın ruhunu keşfetmenin en iyi yolu.

Sakız Adası'nda ziyaret edilebilecek köyler arasında seramik üretimiyle tanınan Armolia, dar sokaklarıyla Olympi, ilginç duvar sanatı ile Pirgi, labirent gibi sokaklarıyla Mesta ve kuşatma sırasında tüm köylülerin kayalıklardan atladığı Anavatos yer alıyor. Osmanlılar.

Sakız Adası'nın simgesi sayılan yel değirmenleri Sakız Adası merkezinin 1,5 km kuzeyinde yer alır ve limandan yürüyerek 15-20 dakika içinde ulaşılabilir.

Sakız Kalesi: Adaya gelen ziyaretçilerin ilk ziyaret ettikleri tarihi noktalardan biridir. Ceneviz döneminde inşa edilen kale, adanın idari yönetimi için Bizans döneminde modernize edilmiştir. Kalenin her uzantısı farklı mimari ve tarihi özellikleri yansıtıyor.

Chios Kalesinin dokuz kulesi vardır. Kale mahallesi, Bayraklı Camii, Jüstinyen Müzesi, Osmanlı komutanlarının mezarlığı, Agios Georgios Şapeli ve Sakız Platonos Piskoposu'nun oturduğu yer olarak da adlandırılan kalede hendeklerle çevrili kalede bulunmaktadır. Kale, şehrin iki farklı bölgesini birbirine bağlayan bir geçit sunduğu için sabah 7'den gece yarısına kadar açıktır. Sakız Adası Kalesi'ne giriş ücretsizdir.

Jüstinyen Müzesi: 14. ve 15. yüzyıllar arasında inşa edilen Sakız Adası Kalesi'ndeki Justinian Müzesi, Sakız Adası ziyaretçileri tarafından sıklıkla gözden kaçan bir müzedir. Müze, Bizans duvar resimleri, Bizans ve Ceneviz heykelleri ile kalede yapılan kazılarda keşfedilen birçok tarihi esere ev sahipliği yapıyor. Arhangelos Mihail fresk, müzedeki en önemli eserdir.

Chios Arkeoloji Müzesi: 1966-1971 yılları arasında inşa edilmiştir. Müze kompleksinde, Emporios ve Agio Galas bölgelerindeki arkeolojik kazılarda bulunan eserlerin sergilendiği sergi odaları, ofisler, depolar ve laboratuvarlar bulunmaktadır. Müze, Salı günleri hariç haftanın 6 günü 08:30 ile 16:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Sakız Adası Arkeoloji Müzesi giriş ücreti 2 €, indirimli bilet 1 €.

Bizans Müzesi: Adanın merkezindeki Osmanlı Camii, günümüzde Bizans Müzesi olarak hizmet veriyor. Müze, Bizans ve Rönesans dönemlerinden birçok önemli tabloya ev sahipliği yapıyor ve bahçede sergilenen Müslüman ve Yahudilere ait mezar taşları bulunuyor. Müze, 1980'lerden beri ziyaretçilere açık. Müze, Salı günleri hariç haftanın 6 günü 08:30 ile 16:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Chios Bizans Müzesi (Mecidiye Camii) giriş ücreti 2 € 'dur.

Halk Bahçesi: Sakız adasının merkezinde, Vounaki Meydanı'nın yanında, halk bahçesi, çocuklar için oyun alanı, tarihi çeşme ve adanın tarihine damgasını vuran önemli isimlerin büstlerinin bulunduğu sosyal donatı alanı. Halka açık bahçe ile meydan arasındaki kafe, yaz aylarında yerel halkın bir araya geldiği keyifli bir ortam sağlıyor.

Korais Kütüphanesi: Yunanistan'ın en önemli kütüphanelerinden biri olan Korais Kütüphanesi adını 19. yüzyılda yaşamış Yunan filozof Adamantios Korais'in adını almıştır. Kütüphanedeki en önemli eserler filozofun kişisel koleksiyonlarıdır. 150.000'den fazla nadir kitap ve el yazması bulunan müze, Yunanistan'ın kültür tarihinin izlerini görebileceğiniz bir yer. Kütüphane haftanın 7 günü 08:00 ile 15:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Korais Kütüphanesi'ne giriş ücreti 2 € 'dur.