Eski Üyelerin de Neticesi Kalkmasın

admin
Site Admin
Posts: 26
Joined: Wed Feb 03, 2021 10:27 am

Eski Üyelerin de Neticesi Kalkmasın

Post by admin »

Sakız adasının merkezine 12 km. Uzaklıkta bulunan Nea Moni Manastırı, 1042 yılında üç keşiş tarafından yaptırılmıştır. Nea Moni Manastırı'nın en gelişmiş olduğu dönem, adanın Bizans egemenliği altında olduğu zamana denk geliyor. İstanbullu ustalar tarafından mozaiklerle süslenen manastır, Bizans sanatının tipik bir örneğidir. Restorasyon işlemlerinin ardından UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınan binada kutsal günlerde özel törenler düzenleniyor.

Manastır Salı günleri hariç haftanın 6 günü 08:30 ile 13:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Nea Moni Manastır Müzesi'ne giriş ücreti Mart'tan Ekim sonuna kadar 4 €, Aralık'tan Şubat sonuna kadar 2 € 'dur.

Adaya 45 km mesafedeki Volissos kasabasında bulunan Agia Markella Manastırı, adını adanın kutsal koruyucusu Aziz Markella'dan almıştır. Psara adasının karşısındaki koyda bulunan çınar ağaçları arasındaki manastır ve yanındaki su kaynağı kutsal kabul edilir. Manastırda her yıl 22 Temmuz'da özel bir tören düzenleniyor.

Sakız Adası, Çeşme'nin karşısında, bozulmamış kumsallar ve koylarla dolu. Çeşme'nin ince taneli, altın sarısı kumsallarının aksine Sakız Adasının hemen hemen tüm plajları kayalık ve çakıllıdır. Ancak Ege Denizi'nin mavisi ve berraklığı plaj severleri cezbetmektedir.

Sakız Adası'ndaki en popüler plajlar Ormos, Lo Giosonas, Agia Dynami, Agia Fotia, Karfas, Komi, Mavra Volia, Nagos ve Didymes'tir. Mavra Volia Plajı, volkanik siyah taşlarıyla adanın en popüler plajıdır.

Canlı bir gece hayatının yaşandığı Sakız Adası'nda tüm gece kulüpleri, barlar ve diskolar sahil boyunca yer alıyor. Sabahın ilk ışıklarına kadar süren eğlencenin en büyük katılımcıları adada yaşayan öğrenciler.

Sakız Adası limanı çevresindeki ana cadde üzerinde, belli bir saat sonra kulübe dönüşen restoran ve bar konseptiyle hizmet veren pek çok mekan var. Sakız adasında gece hayatı, orada yaşayan öğrenciler nedeniyle yaz kış kesintisiz devam ediyor.

Sakız Adası'nda yeme-içme kültürü balık ve deniz mahsullerine dayanmaktadır. Yunan mezeleri ve et yemekleri deniz ürünleri kadar popülerdir. Yunan salatası, haydari, sözde dolma kabak çiçekleri, kabak köftesi, pide ekmeği, soğanlı tart, közlenmiş patlıcan salatası, füme balık, fava, ahtapot, karides, kızarmış peynir ve patates kızartması pek çok mekanın mezeleri arasında.

Yılın her döneminde taze deniz ürünleri bulabileceğiniz Sakız adasının tavernalarında deniz minaresi ve midye gibi ilginç lezzetleri denemelisiniz. Yunanistan'ın milli içkisi Uzo ve sadece Sakız Adası'nda bulunan suma, denemeniz gereken alkollü içecekler arasında. Çeşitli meyvelerden yapılan ve reçel kıvamında olan kaşık tatlısı da iyi bir bitiş olabilir.

Sakız Adasında alışveriş, esas olarak sakız ve sakızdan yapılan yiyecek, içecek ve kozmetik ürünlere dayanmaktadır. Adanın alışveriş caddesi, limana paralel giden sahilde, yolun arkasında yer alıyor. Yan yana mağazalarda çeşitli yerel ürünlere ve hediyelik eşyalara göz atabilirsiniz.

Armolia köyü seramik ürünler açısından alternatifler sunarken, adanın ortaçağ köylerinde sakız, zeytin, zeytinyağı, yöresel peynirler ve takı ve magnet gibi klasik hediyelik eşyalar açısından alternatifler sunuluyor.