Katalunya Rehberi

admin
Site Admin
Posts: 26
Joined: Wed Feb 03, 2021 10:27 am

Katalunya Rehberi

Post by admin »

Molivos kasabası, Midilli adasının kuzeyinde Edremit Körfezi'nin girişine hakim bir noktada yer almaktadır. Molivos'un Mavi Bayraklı plajı sahil boyunca uzanır. Tarihi kale, dar Arnavut kaldırımlı sokaklar ve aile tarafından işletilen geleneksel Yunan tavernaları, adanın en popüler turistik yeridir. Ulusal güvenlik açısından stratejik bir noktada bulunan ilçe, devlet tarafından nüfus artışına yönelik teşvik programına dahil edilmiştir. Midilli, gezilecek yerler listenizde olmazsa olmazlardan.

Adanın kuzeyinde yer alan Molivos Kalesi, manzarası ve tarihi önemi nedeniyle ilgi çekici yerlerden biridir. 13. yüzyılda antik Mithymna kalesinin kalıntıları üzerine inşa edilmiştir. Günümüzde kültürel etkinliklerin yapıldığı Molivos'un yanı sıra adaya hakim bir tepede bulunan Sigri Kalesi, 1757 yılında Osmanlılar tarafından yaptırılan bir yapıdır.

Kale, çarşambadan pazartesiye haftanın 6 günü ziyaret edilebilir. Yaz sezonunda (15 Nisan - 31 Ekim) 08: 30-16: 00, kış sezonunda (1 Kasım - 14 Nisan) 08: 30-15: 30 arası ziyarete açıktır. 1 Ocak, 25 Mart, 1 Mayıs, 25 Aralık ve 26 Aralık Salı günleri kapalıdır. Molivos Kalesi giriş ücreti 3 €, öğrenciler için 2 €. 6 Mart ve 28 Ekim'in son hafta sonu olan kale ücretsiz olarak gezilebiliyor.

Gera Plajı, Midilli'nin en romantik ve etkileyici bölgelerinden biridir. Plaj çam ağaçları ile çevrilidir ve berrak su ile misafirlerini büyülemektedir. Gera, adanın merkezine 12 km uzaklıkta yer alıyor. Sahil çevresindeki kaplıcaları ile sağlık turizmine de hizmet veren Gera'da bulunan Agios Nikolaos Kilisesi'ni (Saint Nicholas) mutlaka ziyaret edin. Cafi, Gialiotissa ve Ligonari gibi küçük koylarda da yüzebilirsiniz.

Morya'daki eşsiz Roma su kemeri Morya, Midilli merkezine 6 km uzaklıkta, Ayasos bölgesinin su kaynaklarından Midilli'nin merkezine su taşıdı. Yakındaki bir ocaktan çıkarılan 12 gri mermer sütunun kemerleri görülmeyi hak ediyor. Giriş veya ziyaret süresi sınırsızdır.

Midilli'nin batı kesiminde Sigri ile Eresos arasında kalan bölgede eşsiz bir doğa eseri olan Sigri Fosil Ormanı, paleontoloji, jeoloji ve çevre açısından paha biçilmez bir değerdir.

Yaklaşık 20 milyon yıl önce Ege Denizi'nin kuzeydoğu bölgesindeki volkanik faaliyetler sonucunda ormanı kaplayan volkanik maddeler bitkileri kaplayarak bölgenin florasının mükemmel bir şekilde fosilleşmesine neden oldu. 1985'ten beri koruma altına alınmış bir anıt olan bölgeyi mutlaka ziyaret edin.

Adadaki diğer plajlara göre daha tenha olan Scala Plajı, sığ yapısı nedeniyle özellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği bir yerdir. Eresos Plajı, adanın güneybatısında yer alır ve kayalık tepeleri ve volkanik arazisi ile ünlüdür. Eşcinsellerin yoğun ilgi gösterdiği bu bölgede, adanın antik çağlardan kalma yerleşim alanlarını da ziyaret edebilirsiniz.

Agios Athanasios, adanın merkezinde yer alır ve Gotik tarzdaki devasa çan kulesi ile karakterizedir. 18. yüzyıldan kalma bir yapıdır. Adanın en değerli tapınaklarından biri olan, Eski ve Yeni Ahit'ten sahnelerin yer aldığı Agioi Theodoroi ve Midilli'nin en ünlü yapılarından biri olan Agios Therapon mutlaka görülmeli. Kiliseler Pazar günleri hariç haftanın 6 günü 08:30 ile 16:30 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Pazar günleri 13.00-16.30 arası ziyarete açıktır. Giriş ücreti yoktur.

Midilli adasında gece hayatı, yaz aylarında turistik etkinliklerle renkleniyor. Adanın şehir merkezi Midilli'de liman ve mesire boyunca uzanan kafeler ve barlar, canlı müzik ve DJ performansları sunuyor. Kışın gece hayatı durur. Midilli'nin gece hayatının diğer Yunan adalarına göre sıkıcı olduğunu söylemek doğru olur.