Japonya Gezi Bölgeleri

admin
Site Admin
Posts: 26
Joined: Wed Feb 03, 2021 10:27 am

Japonya Gezi Bölgeleri

Post by admin »

Dünyanın önde gelen seyahat dergilerinden Conde Nast Traveler, okuyucuları tarafından seçilen dünyanın en güzel 22 adası listesinde ilk sıraya yerleşti. Beyaz boyalı evleri ile begonvil ve sardunyalarla kaplı Mikonos, görenleri etkileyecek ve hafızadan hiç ayrılmayacak bir güzelliğe sahip.

Klasik Yunan mitolojisine göre Herkül'ün acımasız bir savaşta öldürdüğü devler, bu adada Mikonos'un granitlerinin altına gömülür. Mykonos adı "kayalık kütle" veya "kayalık" anlamına gelir. Daha sonraki dönemlerin inancına göre adanın adı Mykonos adındaki bir kahramana dayanıyor. Mykonos, Apollon ve Dionysos soyundan gelen Rhoio perisinin oğlu Delos kralı Anios'un oğlu olarak bilinir.

Mykonos, gelişen ilk turist Yunan adalarından biridir. Girdiğiniz andan itibaren mükemmel bir Akdeniz atmosferi ile çevrili olan Mikonos, en çok ziyaret edilen ve pahalı Yunan adası olarak kabul edilir. Adanın turizm gelişimi 1950'lerden bu yana hızla artmıştır. Mykonos'u benzersiz kılan, Ege Denizi'nin dokusuyla nefes kesen doğası ve karakteristik geleneksel mimari yapısıdır.

1453'ten 1832'ye kadar Osmanlı egemenliğinde olan bu güzel ada, yemeklerinden atmosfere yabancı hissetmeyeceğiniz bir yer. Turizm açısından gelişen ilk Yunan adası olan Mikonos, 1950'lerden bu yana giderek daha fazla turisti ağırlıyor.

Rüzgarı ile meşhur olan yaz aylarında sıcaklık 24-25 derece olduğundan bunaltıcı güneş görülmez. Sokakların labirent gibi tasarlanmasının sebeplerinden biri de bu rüzgarın içeri girmesini engellemektir. Diğer bir neden de Ege Denizi'nin ortasındaki bu küçük adanın sürekli korsanların saldırısına uğraması, bu da adalıların kendilerini saklamalarını ve korumalarını kolaylaştırıyor.

Sokaklarda dolaşırken bir pelikan görürseniz, adanın sembolü olan I. Petros'un haleflerinden biri olduğunu bilirsiniz. Hikayeye göre 1950'lerde küçük bir balıkçı köyü olan adaya yaralı bir pelikan gelir ve bir balıkçı tarafından kurtarılır. Daha sonra adayı terk etmeyen ve adı Petros olan pelikan, adaya şans getirir ve adanın gelişmesine ve ünlenmesine izin verir. Böylece adanın maskotu olur. Bu pelikan öldükten sonra II. Ve III. Gelip Mikonos sokaklarında dolaşırlar.

En ünlü Yunan adalarından biri olan Mikonos, Ege'nin en renkli gece hayatına sahip adası olarak da biliniyor. Ege Denizi'nde Kiklad adalarına bağlı 86 km²'lik alana sahip adada 2001 nüfus sayımına göre 9320 kişi yaşıyor. Bodrum'umuz gibi, Mikonos'un en popüler jet sosyete tatil beldesidir. Bu nedenle diğer Yunan adalarına göre en pahalı adadır.

Mikonos'un Temmuz ve Ağustos aylarında inanılmaz derecede kalabalık olacağını unutmayın. Bu süre zarfında 10 binlik ada nüfusu 100.000'in üzerine çıkar. Alaçatı'daki hafta sonu kalabalığımızdan daha kötü bir kalabalık hayal edin. Adanın kalabalık merkezlerinden kaçmak istiyorsanız Kalogera, Malamatenias, Agiou Gerasimou, Andronikou ve Panachrato sokaklarını düşünün. Bu yerler daha tenha ve ferahtır.

Küçük yollar nedeniyle araba kullanmak yasaktır. Mykonos'a geldiğinizde birçok yeri yürüyerek gezmekten başka çareniz yok. Plaja ulaşmak için 'Fabrica' isimli bir terminalden otobüsleri kullanabilir ve buradan birden fazla plaja ulaşabilirsiniz.

Mykonos'ta toplu taşıma otobüslerle sağlanmaktadır. Bununla birlikte, sınırlı olduğu ve düşük sezonda mevcut olmadığı için araba, arazi aracı ve motosiklet kiralamak yaygındır.

Mykonos Adası, 15 plaja sahip tam bir deniz tatili adasıdır. Mikonos limanına en yakın olan Malalianos Plajı ve Tourlos Plajı oldukça kalabalık ve ilgi görüyor. Limandan Platys Gialos Plajı'na giden otobüslere binmeniz ve buradan giden tekneleri Mikonos Adası'nın en iyi plajları olan Paradise, Super Paradise, Agrari veya Elia'ya götürmeniz tavsiye edilir. Bunlardan biri, Süper Cennet, çıplaklar kampı kavramıdır. Elia ise sonunda olduğu için adanın nispeten en sessiz plajıdır.