Viyana Gezilecek Yerler – 17 Önemli Nokta

Avusturya’nın başkenti olan Viyana Gezilecek Yerler Avrupa’da en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri konumundadır. Bu popülariteyi zengin tarihine ve Tuna Nehri kıyısındaki harika lokasyonuna borçludur.

Viyana Yüzyıllar boyunca Batı ve Doğu Avrupa arasındaki köprü, bir zamanlar yayılan Habsburg Imparatorluğu‘nun merkeziydi ve günümüzde de Avusturya’nın en önemli ticaret ve kültür merkezi olmaya devam ediyor.

Peki Viyana gezi olarak bize neler vaad ediyor?

Viyana Gezilecek Yerler Listesi

Viyana, birçok büyük tarihi gezi fırsatı, muhteşem sanat koleksiyonları, görkemli saraylar ve hâlâ konser salonlarında ve dünyanın en büyük opera evlerinden birinde devam eden olağanüstü müzik gösterileri ile turistleri ve gezginleri büyülemeye devam ediyor.

Kesinlikle evrelsel bir atmosfere sahip olan Viyana, eski mimarisi, tarihi faytonları (Fiaker), Viyana kekleri ve muhteşem Viyana kahvesi ile vurgulanan kendine özgü bir çekiciliği ve yeteneklerini koruyor.

Viyana’da ister 1 günlüğüne ziyaret edecek olun ister birkaç gün ama bu küçük şehirde bolca seçeneğe sahip olacaksınız.

Eğer yeterli zamanınız varsa güzel çevreyi ve yakındaki şehirleri keşfetmek için aşağıda sizler için anlattığım Viyana da gezilecek yerler arasında ilginizi çekenleri listenize ekleyebilirsiniz.

Viyana Gezi Rehberi yazımı Okudunuz Mu?

1. Viyana Gezilecek Yerler – Hofburg

600 yıldan fazla bir süredir, Habsburgların merkezi, ve 1275’ten beri her Avusturyalı hükümdarın resmi ikametgahı ve Viyana saraylarının belki de tarihsel olarak en önemlisidir.

Hofburg - Viyana Gezilecek Yerler
Hofburg – Viyana Gezilecek Yerler

Avusturya Cumhurbaşkanı’nın resmi makamı olan bu devasa yapı, Gotik, Rönesans ve Barok tarzı mimari süslemeler de dahil olmak üzere çeşitli dönemleri yansıtan çok sayıda binadan oluşmaktadır.

Tüm bu görkemli yapı 9 avlu ve 2.600 oda dahil 18 grup bina ile 59 dönüm alanı kaplıyor.

Gezginler için en ilgi çeken yerleri ise Imperial Apartments , Sisi Müzesi ve Silver Collection’dır. Kompleks içindeki diğer önemli yerler ise Imparatorluk Şapeli (Burgkapelle), Kutsal Roma İmparatorluğu’nun kalıntıları ve Hofburg Hazinesi’dir .

Hofburg, bu büyük yapıyı ve içerisindeki tarihi, kültürü yakından görmek ve Viyana gezilecek yerler turuna başlamak için en iyi seçenektir.

Adres: Michaelerkuppel, 1010 Viyana

2. Museum Quartier (Müze Bölgesi)

2001 yılında açıldığından beri, Viyana Müzeler Bölgesi (Museumsquartier) keşfedilmeye değer ilgi çekici müzelere ev sahipliği yapıyor.

Bir zamanlar eski kraliyet ahırları olarak hizmet veren bir alana konumlanmış eski ve yeni mimarinin karışımı, gezi planınızda ilk günün en çok vakit ayırmanız gereken yerlerinden birisi olmalıdır.

Museum Quartier
Viyana Gezilecek Yerler Listenizde Mutlaka Bulunması Gereken Bir Yer – Museum Quartier

Müze içerisinde Avusturya’nın Egon Schiele ve Gustav Klimt gibi ünlü modern sanatçılarının yaptığı geniş koleksiyonuyla ilgi çeken ünlü Leopold Müzesi ve 10.000’den fazla çağdaş ve modern eseri içeren Viyana Modern Sanat Ludwig Vakfı Müzesi MUMOK yer alıyor.

Ayrıca Picasso ve Warhol gibi ünlü sanatçıların eserlerini de bu sanat müzesinde görebilirsiniz.

Müze Bölgesi’ni ziyaret etmenin bir başka önemi de popüler yaz Viyana Festivali (Wiener Festwochen). Etkinliğin bilet gişeleri bu bölgede, bu yüzden biletler satışa sunulduktan sonra bir etkinlik merkezi ve çevredeki binaların çoğu çeşitli kültürel etkinlikler ve konserler için özel hazırlanıp bambaşka bir hale getiriliyor.

Ayrıca burada sanatçı stüdyoları ve galerileriyle birlikte ülkenin popüler dans merkezi Tanzquartier de yer almakta.

Adres: Museumsplatz 1, 1070 Wien

Avrupa Gezisi – Hazırda Schengen Vizesi… Peki hazır imkan varken Prag Gezilecek Yerler i Keşfetmeye Ne Dersin?

3. Belvedere Sarayı

Viyana’nın en popüler cazibe merkezleri arasında Belvedere Sarayı, aşağı Belvedere ve yukarı Belvedere olmak üzere iki görkemli Barok binadan oluşuyor. Yukarıdaki sarayın ilgi çeken özellikleri arasında heykelleri ile zemin kat salonu, zengin sıva kabartması ve freskleri ile Tören Merdivenleri bulunmakta.

Viyana Belvedere Sarayı
Viyana gezilecek noktaları arasında önemli bir yere sahip olan Belvedere Sarayı

Ayrıca görülmesi gereken çok sayıda heykel, resim ve tavan freskleri ile iki katlı çarpıcı bir salon olan Marble Hall.

Aşağıdaki saray’da ise bir mermer salon, oval sıva madalyonları ve harika tavan freskleri ile tarihi heykel koleksiyonunu barındırmak için yapılmış bir Mermer Galerisi bulunmakta.

Diğer önemli binalar arasında Kış Sarayı (eskiden Mahkeme Hazinesi’ni barındıran bir Barok yapı), Orangery, Saray Ahırları, iki sarayı birbirine bağlayan Belvedere Bahçeleri ve Çeşmeleri bulunmakta.

Avusturya Belvedere galerisi, Belvedere Sarayı’nda, 12 ila 16. yüzyıllar arasında zengin heykel galerisi ve resim tabloları dahil olmak üzere geniş koleksiyonlarıyla bilinen bir sanat müzesidir.

Adres: Prinz Eugen Strasse 27, A-1037 Viyana

4. Schönbrunn Sarayı ve Bahçeleri

Muhteşem 18. yüzyıl Schönbrunn Sarayı (Schloss Schönbrunn) sadece olağanüstü mimarisi için değil, aynı zamanda doğal park benzeri ortamı için de görülmeye değer.

Viyana gezilecek yerler arasında önemli turistik mekanlarından biri olan bu güzel Barok Saray, bir zamanlar Imparatoriçe Maria Theresa tarafından da kullanılan odalar dahil olmak üzere 1440’dan fazla oda ve daire içermekte.

Schönbrunn Sarayı ve Bahçeleri
Viyana Sarayları – Schönbrunn Sarayı

Ayrıca Schönbrunn’da Viyana turu önemli noktaları arasında bulunan Imparator Franz Joseph’in Ceviz Odası ve Imperial Apartments’ı görme şansı var.

Burada Imparatoriçe Maria Theresa’nın odalarından, zengin bir biçimde döşenmiş ve dekore edilmiş bahçe evlerinin yanı sıra kızları tarafından düzenlenen çiçek sanat eserleri ile Kahvaltı Salonu da bulunmakta.

Schönbrunn Parkı ve Bahçeleri, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde görülmesi gereken bir başka yerdir.

Büyüleyici manzaraları ve görkemli Barok bahçeleri ile park, 1883 Palmiye Evi gibi labirente ve bitişik binalara girmek için ödeme yapmanız gerekecek olsa da, birçok bölümünü ücretsiz gezebilirsiniz.

Saray’a gitmenin ve girişte beklemekten kurtulmanın iyi bir yolu, bir Hızlı Giriş hattı kullanmaktır. Bundan yararlanmak için Opera Binası’ndan başlayarak Schönbrunn Sarayı ve Viyana Tarihi Şehir geizisini kapsayan rehberli tur satın almanız gerekir.

Ünlü Ringstrasse boyunca planlanan bir geziden sonra, Hofburg Sarayı, Belediye Binası ve Viyana Devlet Operası gibi önemli turistik yerlerden sonra, sırada beklemek zorunda kalmadan Schönbrunn Sarayı’na ulaşabilirisiniz.

Adres: Schönbrunner Schloßstraße 47, 1130 Viyana

5. Viyana Devlet Opera Binası

Dünyanın en büyük ve en görkemli tiyatrolarından biri olan Viyana Devlet Opera Binası (Wiener Staatsoper), dünyanın en önde gelen bestecilerine, şeflerine, solistlerine ve dansçılarına ev sahipliği yapmış.

Viyana Devlet Opera Binası
Viyana Devlet Opera Binası

Burada Opera ve bale performansları, yılda en az 300 kez sahneleniyor.

Yılda 300 kez sahneleri açılan Opera Binası 1869 yılında inşa edilmiş ve Fransız Rönesans tarzı ile dikkat çekiyor.

Iç mekanlarda birinci kata çıkan büyük bir merdiven, Schwind Fuayesi bulunuyor.

110 müzisyenle birlikte 2.211 seyirciyi ağırlayabilen Opera Binası, Viyana Filarmoni Orkestrası’na da ev sahipliği yapıyor.

Adres: Opernring 2, 1010 Viyana

6. Aziz Stephen Katedrali

Viyana’nın en önemli Gotik binası ve 1722’den beri başpiskoposun katedral kilisesi olan Aziz Stephen Katedrali (Stephansdom) Viyana’nın tarihi merkezinde yer almaktadır.

Ilk olarak 12. yüzyılda yapılan Romanesk kilisesinin yerini 13. yüzyılda, kalıntıları büyük kapı ve Heathen Kuleleri olan Geç Romanesk kilisesi almıştır.

Aziz Stephen Katedrali
Aziz Stephen Katedrali

Daha sonra 14. yüzyılda Gotik tarzda yeniden yapılanma, St. Eligius, St. Tirna ve St. Catherine’in koro ve şapellerinin eklenmesiyle birlikte, 137 metrelik ünlü Güney Kulesi tamamlanmıştır.

17. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar iyileştirmeler ve daha fazla inşaat yapılmış ve tüm yapı II. Dünya Savaşı’ndan sonra yeniden inşa edilmiştir.

Son olarak eğer şehre harika bir manzaradan bakmak isterseniz, 343 basamaklı merdivene sahip Steffl’s Watch Room’a çıkın ve devasa kilise çanının olduğu yerden şehri izleyin.

Adres: Stephansplatz 3, 1010 Viyana

7. Ispanyol Binicilik Okulu

Imparator II. Maximilian dönemine kadar uzanan Ispanyol Binicilik Okulu (Spanische Hofreitschule), 1562’de kurulmuş.

Günümüzde, Viyana da gezilecek yerler arasında önde gelen cazibe merkezlerinden biri olan ve 1735’ten beri bulunduğu Hofburg Sarayı’nın topraklarında Barok Kış Binicilik Okulu’nda muhteşem binicilik gösterileri sergileniyor.

Ispanyol Binicilik Okulu
Ispanyol Binicilik Okulu

Eğer bu tür gösteriler ilginizi çekiyorsa bilmeniz gereken şey bu tip popüler performansların biletleri hızlı bir şekilde tükeniyor, bu yüzden mümkün mutlaka gitmeye karar verdiğinizde rezervasyon yaptırın.

Hatta bulursanız sahne arkası turu ve ahırları ziyaret etme şansı içeren bir paket satın alın ve binicilik eğitimi içeren eğitim seansı alın.

Adres: Michaelerplatz 1, 1010 Viyana

8. Viyana Hayvanat Bahçesi

Viyana Hayvanat Bahçesi’nin kökenleri (Tiergarten Schönbrunn), 1752 yılında kurulan Imparator Francis ‘in dünyanın en eski  hayvanat bahçesine kadar uzanabilir.

Burası Barok binalarının birçoğu hala sağlam olan Avrupa’da, ziyaret etmek için en güzel hayvanat bahçelerinden biridir, özellikle de şimdi harika bir kafeye ev sahipliği yapan orijinal 18. yüzyıl Imparatorluk Kahvaltı salonunda serinlemek ve vakit geçirmek isteyebilirsiniz.

Viyana Hayvanat Bahçesi
Viyana Hayvanat Bahçesi : Viyana Gezilecek Yerler Listenize Mutlaka Ekleyin, kolay kolay göremeyeceğiniz tüm hayvanları burada göreceksiniz.

Hayvanat bahçesinin 750’den fazla türünün en önemli özelliği, yavrular da dahil olmak üzere dev pandaların yanı sıra interaktif Yağmur Ormanı Evi ve Akvaryumu’nda yer alan birçok büyüleyici balık ve diğer canlılardır.

Buranın Özellikle çocuklu geziler yapanlar için çok ilgi çekici ve eğlenceli olacağına eminim.

Hayvanat bahçesini ziyaret ettikten sonra, Viyana gezilecek yerler güzergahınızda daha fazla ilginç deniz canlısı için zamanınız varsa, Ikinci Dünya Savaşı uçak kulesinde bulunan büyük bir kamu akvaryumu olan Haus des Meeres’e ve yanındaki Kelebek Evi’ne göz atın.

Ayrıca Opera binası ve tüm bu gezi sonra dinlenmek için hoş bir yer.

Adres: Maxingstraße 13b, 1130 Viyana

9. Prater ve Dev Dönme Dolap

Tuna Kanalı arasındaki büyük bir doğal park olan Prater’i ziyaret etmek, başka bir dünyaya adım atmak gibidir. 3.200 dönümlük bir alana yayılan bu geniş park, bir zamanlar kraliyet avlanma alanı olan, uzun zamandır Viyana’nın en popüler aktivite alanlarından biri olmuştur.

Viyana Klasiği : Dev Dönme Dolap
Dev Dönme Dolaba binerek Viyana da Gezilecek Yerleri Mutlaka Kuş Bakışı Fotoğrafla

Tema parkındaki eski moda sürüşleriyle Wurstel bölgesindeki heyecanlardan, çocuklar için dinozor tema parkına kadar herkes için bir şey var. Ziyaretçiler için en önemli nokta, 1896’dan beri şehrin güzel manzarasını sunan Viyana’nın bir simgesi olan ünlü Dev Dönme Dolabı’na binmek.

Parkın diğer önemli noktaları 1960’dan beri besteci CM Ziehrer’in hayattan daha büyük bir heykeli olan Prater Ziehrer Anıtı; park tarihini belgeleyen sergileri ile Prater Müzesi; bir planetaryum; ve ana yola yakın dört kilometrelik bir mesafeyi geçen Lilliputbahn minyatür buharlı tren. Bu dev parkın başka yerlerinde binicilik, stadyum havuzunda yüzmek, futbol, bisiklet, tenis ve kaseler için bolca alan var.

Ayrıca görülmesi gereken yakındaki Donaupark, eğlenceli bir minyatür tren, yapay bir göl (Iris gölü) ve bir tiyatroya sahip 250 hektarlık bir açık alan. Praterpark’a her gece ziyaret etmek de eğlencelidir.

Adres: 1020 Viyana

10. Sanat Tarihi Müzesi ve Maria-Theresien-Platz

Viyana Sanat Tarihi Müzesi, Habsburg Kraliyet Ailesi’nin muazzam sanat koleksiyonlarını sunmak için açıkça oluşturulmuş muhteşem bir binada yer almaktadır.

Hollanda sanatının görkemli başyapıtı Babil Kulesi de dahil olmak üzere Pieter Bruegel’in en büyük eser koleksiyonunu içerir. Raphael, Titian, Bellini, Caravaggio ve Vermeer’in resimlerinin yanı sıra Velazquez’in portreleri de var.

Sanat Tarihi Müzesi ve Maria-Theresien-Platz
Sanat Tarihi Müzesi ve Maria-Theresien-Platz

Müzenin özel parçaları Italyan Rönesansı, Barok ve Flaman resimleri, ancak koleksiyonlar klasik Yunan, Roma sanatı ve Mısır koleksiyonları olanların çok ötesine geçiyor.

Yine burada rehberli tur hizmeti almak. Müze kafesi, özellikle atriyum ayarı ve yüksek, zarif bir şekilde dekore edilmiş duvarları ve tavanları nedeniyle görülmeye değer.

Müze, merkezi Imparatoriçe Maria Theresa’nın büyük anıtı olan Maria Theresa Meydanı’na bakmaktadır.

Heykel I. Franz Joseph tarafından yaptırılmış ve 1887 yılında açılmıştır. Bu devasa anıt, at sırtında Imparatoriçe’yi ve bir takım generaller de dahil olmak üzere zamanının önemli kişilikleriyle çevrili olarak göstermektedir.

Adres: Maria-Theresien-Platz, 1010 Viyana

11. Viyana Belediye Sarayı (Rathaus)

Viyana Belediye Sarayı (Weiner Rathaus), şehrin idari merkezi olarak hizmet veren etkileyici bir neo-Gotik yapıdır.

Bu çekici bina 1883’te tamamlandı ve 98 metre yüksekliğindeki kulesinin tepesinde bulunan ünlü Rathausmann heykeli ile dikkat çekiyor. Binanın ortasındaki kemerli avlu, yedi avlunun en büyüğüdür ve popüler yaz konserleri için kullanılır.

Viyana Belediye Sarayı
Harika Bir Gotik Mimari Viyana Belediye Sarayı

Binanın rehberli turunun öne çıkan noktaları arasında, arabaların bir zamanlar yolcularını bırakmak için sürdüğü büyük giriş olan Schmidt Halle ve montaj salonuna giden iki büyük merdiven yer alıyor.

Tura dahil olan diğer yerler, hanedan odaları, şehir senatosu salonu ve belediye başkanının resepsiyon odasıdır.

Adres: Friedrich-Schmidt-Platz 1, 1010 Viyana

12. Karlskirche

Veba zamanında çağrılan Aziz Charles Borromeo’ya ithaf edilen Karlskirche (Aziz Charles Kilisesi) 1737 yılında inşa edilmiş ve Viyana’nın en önemli Barok dini binası olarak bilinmekte.

Karlskirche
Karlskirche Viyana

Bu geniş bina 72 metrelik muhteşem bir kubbe ile taçlandırılmıştır ve Roma’daki Trajan Sütunu’na dayanan 33 metrelik ikiz Zafer Sütunları ve St. Charles’ın hayatından sahneleri tasvir eden spiral bantlarıyla ile ünlüdür.

Ayrıca görülmeye değer, 1763 yılında şehrin güney eteklerinde Imparatorluk Hastanesi’nin kilisesi olarak inşa edilen ve daha sonra Polonya cemaatlerine hizmet eden bir yapı bulunmakta.

Adres: Kreuzherrengasse 1, Viyana

13. Albertina Müzesi

Modern sanattaki tüm büyük isimler, muhteşem Albertina müzesinde, genellikle birden fazla eserle temsil edilir.

Çeşitli okulların ve hareketlerin temsili örnekleri -Fransız izlenimcileri, Viyana ayrılıkçıları, Rus avangartlar, dışavurumcular ve fauvist- burada en büyük sanatçıları tarafından temsil edilmektedir.

Albertina Müzesi
Viyana Gezilecek Yerler – Albertina Müzesi

Bu müze bir milyondan fazla sanat eserine ve 65.000’den fazla çizime ev sahipliği yapıyor. Bu şaheserlerin çoğu 17. yüzyıldan kalma muhteşem bir sarayda asılı duruyor.

İngilizce sesli rehberlerin yanı sıra bilgilendirici sesli rehberler de mevcuttur. Çocuklarla seyahat ediyorsanız, eğlenceli bir atölye de içerebilen özel çocuk turlarından birine bakmayı unutmayın.

Adres: Albertinaplatz 1, 1010 Viyana

14. Doğa Tarihi Müzesi (Naturhistorisches)

Büyük Dinazor Salonu ve dünyanın en büyük meteor sergisi olarak bilinen Viyana Doğal Tarih Müzesi (Viyana Naturhistorisches Müzesi) ziyaret etmek için büyüleyici bir yerdir.

Doğa Tarihi Müzesi
Viyana Gezilecek Yerler Listesinde Yer Alması Gereken Doğa Tarihi Müzesi

Insanların kökenleri ve gelişimleri ile tarih öncesi çağlardan insan kültürünün gelişimi gibi konuları takip eder. En nadir hazinelerinden biri, M.Ö. 28.000 ila 25.000 arasında değişen bir seramik heykelcik olan Willendorf Venüs’üdür.

Müzenin en yeni özelliği, tam kubbe projeksiyonlu Dijital Planetaryumu’dur. Bina 1889’da açıldı ve kendisi bir sanat eseri, özellikle ana merdivenin üzerindeki muhteşem tavan boyası.

Çeşitli eğlenceli atölyeler ve rehberli tur seçenekleri mevcuttur ve talep üzerine sesli rehberler temin edilmekte.

Adres: Burgring 7, 1010, Viyana

15. Hundertwasserhaus

Viyana’nın “doğa ve insan dostu” apartman bloğu olarak ünlü olan kesinlikle garip (ama büyüleyici) Hundertwasserhaus görülmeye değer bir yer.

Hundertwasserhaus
Viyana’da gezilecek yerler nerelerdir – Hundertwasserhaus

Ressam Friedensreich Hundertwasser tarafından tasarlanan Löwengasse ve Kegelstrasse’nin köşesindeki bu parlak renkli dönüm noktası 1985’te tamamlandı ve 53 dairenin sakinleri çoğunlukla mimarın kendisi gibi sanatçılardan ve entelektüellerden oluşuyor.

Parlak renkli binanın sadece dışardan keyfini çıkarabilmesine rağmen, ambiyansın tadını çıkarırken dinlenebileceğiniz bir teras kafe içeren daireler kompleksi olan yakındaki Kunsthaus Wien‘i keşfedebilirsiniz.

Adres: Kegelgasse 36-38, 1030 Viyana

16. Aziz Peter Kilisesi

Roma’daki St.Peter’de modellenen Peterskirche aslen bir Roma kilisesinin bulunduğu ve daha sonra MS 792’de Charlemagne tarafından kurulan bir site üzerine inşa edilmiştir.

Mevcut yapı 18. yüzyılda inşa edilmiştir ve muhteşem bir fresk ve birçok sanatsal hazineye sahip büyük bir kubbeye sahiptir.

Aziz Peter Kilisesi
Viyana Görülmesi Gereken Yerler – Aziz Peter Kilisesi

Diğer önemli yerleri arasında muhteşem portalı olan Barbara Şapeli ve Franz Karl Remp’in St. Barbara’nın Decollation’ı ve Yüksek Sunağı ve Immaculate Conception’ın resminin bulunduğu koro bulunmaktadır.

Ayrıca, 1679’un yıkıcı vebalarının felaketini anmak için inşa edilmiş olan 21 metrelik Barok bir sütun olan yakındaki Plague Sütunu da dikkat çekicidir.

Adres: Petersplatz 1, 1010 Viyana

17. Donauinsel (Tuna Adası)

Tuna Kulesi’nden manzaraların tadını çıkarmak için zaman ayırdıysanız, şehrin sadece bir tane değil, iki nehirden geçtiği görülüyor.

Evet yanlış görmüyorsunuz. Aslında, gördüğünüz Tuna Nehri ve ona paralel olarak, Donaukanal veya “Yeni Tuna” olarak bilinen bir kanal.

Tuna Adası
Tuna Adası – Viyana Gezilecek Yerler

Burası en geniş noktasında sadece 210 metre genişliğinde olmasına rağmen, ada 21 kilometre uzunluğundadır ve yerliler için rahatlamak ve yürümek için popüler bir yerdir.

Su taksisi veya köprü ile kolayca erişilebilen ada, ilginç yemek seçenekleri ile donatılmıştır ve Tuna boyunca sessiz bir yürüyüş isteyenler için harika bir yerdir.

Ayrıca spor tutkunları da burada bisiklet ve paten gibi çeşitli aktivitelerin yanı sıra birçok plajdan birinde kano, kano ve yüzme aktivitelerine katılıyor.

Tuna Adası, aynı zamanda Avrupa’nın en büyük açık hava festivali olan yıllık Donauinselfest’in sahnesidir ve özellikle Eylül ayında eğlenmek için gelenlerle çok popüler bir yer olmaktadır.

Yorum yapın